Sporty zespołowe - zobacz na Ceneo/

Twórcy VAR-u żądają od władz FIFA natychmiastowego zaprzestania używania technologii

Antonio Ibanez de Alba i Miguel Galan żądają natychmiastowego zaprzestania używania technologii VAR przez FIFA, UEFA, a także federacje poszczególnych krajów piłkarskich.

Zdaniem Antonio Ibaneza de Alby i Miguela Galana, technologia jest używana bezprawnie, gdyż to oni są jej twórcami.

Oficjalnie właścicielem technologii VAR jest FIFA. Jednak już w 2017 roku Francisco Lopez zgłaszał roszczenia dotyczące własności. Twierdził on bowiem, że VAR wynalazł już w 1999 roku i to jemu należą się wszelkie prawa.

Teraz z kolei na światło dzienne wyszły nowe fakty. Prawa do własności intelektualnej VAR zgłosili bowiem wspomniani wcześniej Antonio Ibanez de Alba i Miguel Galan. Obaj panowie twierdzą, że to oni są twórcami technologii i zarejestrowali ją już w 1995 roku.

Antonio Ibanez de Alba i Miguel Galan zażądali od władz FIFA, UEFA oraz wszystkich federacji korzystających z technologii VAR, natychmiastowego zaprzestania jej używania.

Zarówno De Alba, jak i Galan ostrzegli, że mogą zwrócić się do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania cywilnego lub karnego przeciwko tym, którzy naruszają ich prawo do wyłączności i zażądać niezbędnych środków w celu ich ochrony.

Na początku października Miguel Galan uzyskał prawo do własności marki Video-Assistant Referee. Zapewnia mu ono możliwość wykorzystywania znaku towarowego przez następne dziesięć lat.

Według medialnych doniesień w najbliższym czasie mają rozpocząć się negocjacje pomiędzy twórcami VAR-u a władzami FIFA.

Wielu ekspertów i kibiców twierdzi, że technologia psuje piłkę nożną.

– Danie VAR-u sędziom z Ameryki Południowej było jak danie małpie noża – powiedział Javier Castrilli, były argentyński arbiter w rozmowie z portalem lanacion.com.ar.

Źródło: AS

***

Przeczytaj także:

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Najnowszewpisy

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.