Sporty zespołowe - zobacz na Ceneo/

Jak to jest z tym sędziowaniem w Niższych Ligach? Głos czytelników GF: Spróbuj wytłumaczyć dziecku, dlaczego schodzi z boiska z poczuciem bezsilności i niemocy

Kilka dni temu na portalu GF ukazał się artykuł, którego tematem był poziom sędziowania w Niższych Ligach. Głos zabrali działacze, zawodnicy i dziennikarze sportowi. Dziś pora na komentarze ze strony czytelników Galaktycznego Futbolu.

Po publikacji artykułu otrzymałem wiele komentarzy w prywatnych wiadomościach. Niestety nie będę ich cytował, ponieważ kolejny raz ogromna większość zastrzegła sobie anonimowość. Kilku czytelników zabrało głos zamieszczając wpis na Facebooku i to oni zgodzili się na publikację swoich opinii w dzisiejszym materiale.

Dawid Wyremblewski: Tak jak wielu wspominało, temat bardzo złożony. Niestety braki personalne tworzą sytuację, w której sędzia ma w podświadomości, że cokolwiek zrobi to i tak nie zostanie zdegradowany np. z okręgówki niżej, bo nie ma go kto zastąpić. I niestety wtedy zamiast profesjonalizmu, pozostaje liczyć, że trafi się na przyzwoitego człowieka, który nie uważa siebie za wszechwiedzącego. Niestety wydaje się, że proporcje są 50 na 50. Najgorsi są sędziowie, którzy popełniają gigantyczne błędy, a nie możesz nawet grzecznie zapytać o powód decyzji, lub odpowiadają jakby mieli cię za głupca. Przypominam, że w okregówkach zazwyczaj piłkarze graja za darmo, poświęcają swój czas kosztem rodziny, działacze robią co mogą, by pozyskać pieniądze miejskie lub od sponsorów, by to wszystko funkcjonowało. A tu bardzo często przyjeżdża trzech panów i wyprawia takie cyrki, że nerwy puszczają wszystkim. Z jakiego powodu? Z powodu poczucia, że ktoś bezczelnie oszukuje i potrafi się jeszcze śmiać w oczy! Dziwne, że ludziom puszczają nerwy? Polecam panu Bońkowi zainteresować się też niższymi ligami, bo związek mógłby np. partycypować w części kosztów sędziowskich. Jeśli ich jest mało, to zmobilizować można finansowo. Jesteś źle oceniany systematycznie, to sedziujesz kolejne pięć meczów bez premi. Jeśli jesteś dobry, nie ma uwag, to związek dopłaca np. 25-30% do diety.

Paulina Wenta: Sędziowanie to faktycznie temat rzeka. Ale bardzo spodobala mi się koncepcja przyznawania premii lub jej nie otrzymywania. Premia zawsze motywuje do starania się. Sędziowie są rożni, jedni sedziują mądrze, sprawiedliwie i po ludzku się starają. A inni są sędziami chyba tylko dla prestiżu, ale chyba tego dawnego. Poziom jest coraz niższy, ale wydaje mi się, że to z powodu mniejszych wymagań. Z roku na rok wymagania maleją, przez co już prawie każdy może zostać sędzią. Osobiscie uważam, że sędziowie powinni dostawać większe wsparcie. Człowiek po ledwo co zdanym kursie jedzie sam na B- klasę. Dostaje liniowych z drużyn, a wiadomo że ci będą starali się pomóc swoim…. Myślę, że szkolenia, wymagania, wsparcie i premie, to byłby środek na poprawę jakości sędziowania.

Ola Pielok: Jest jeszcze jedna grupa sędziów, o której nie wspomniałeś. To sędziowie bardzo podatni na sugestie zawodników, sztabu i… kibiców. I nie wiem, czy ze strachu, czy z gapiostwa, ale takie rzeczy też się zdarzają. Niestety. Chciałam się jeszcze odnieść do jednej, osobiście przeżytej sytuacji. I nie żadne rozgrywki seniorskie.
Podpisując protokół pomeczowy zwróciłam uwagę sędziemu, że bez jego pomocy, drużyna przeciwna i tak by wygrała. Na co on rozbrajająco szczerze: „no nie wiem”. To rozgrywki ówczesnych dziewięciolatków. I o ile możemy przełknąć sędziowanie z d… w ligach seniorskich, być wkurzonym, zdegustowanym, nawtykać sędziemu, o tyle – spróbuj wytłumaczyć dziecku, dlaczego schodzi z boiska z poczuciem bezsilności i niemocy. A, i jeszcze musisz trzymać gębę na kłódkę, bo przecież nie będziesz uczył młodego zawodnika, jak bluzgać sędziego.

***

Przeczytaj także:

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Najnowszewpisy

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.