Sporty zespołowe - zobacz na Ceneo/

Ransom Akangmba, czyli afrykański luz w polskiej okręgówce

Ransom Etengeneng Akangmba to 24 letni piłkarz, który występuje w Konopiance Konopki grającej w lidze okręgowej grupa Ciechanów-Ostrołęka. Wcześniej występował m.in. w Płomieniu Dębe Wielkie, Union Douala, Synyodev Buea, F.C. Lagos Nigeria. Akangmba to środkowy pomocnik, którego dużym atutem jest dobre wykonywanie stałych fragmentów gry.

Cześć Ransom, bardzo dziękuję, że zgodziłeś się ze mną porozmawiać. Na początek powiedz ile masz lat i skąd pochodzisz?

– W marcu skończę 24 lata, jestem Kameruńczykiem.

Jak to się stało, że trafiłeś do Europy?

– Pojechałem na Łotwę na testy w BFC Daugavpils. Było to w 2019. Testy przebiegły dobrze, w klubie byli zadowoleni. Niestety mój agent był w Afryce, nie zdążył przybyć na czas, więc inny gracz został zatrudniony zamiast mnie.

Zatrudnienie na Łotwie nie wypaliło, więc przybyłeś do Polski?

– Nie mogłem wrócić do Afryki. Mój agent jest żonaty z Polką, więc 5 marca 2019 przyjechałem do Polski. Jednak nie mogłem znaleźć zatrudnienia w lepszym klubie, ponieważ okno transferowe było już zamknięte. Manager zdecydował, że znajdziemy jakiś klub z niższych lig.

Gdzie trafiłeś najpierw?

– Pierwszym klubem w Polsce był Płomień Dębe Wielkie. Grałem z nimi w rundzie wiosennej mając nadzieję, że zrobię kartę pobytu i znajdę lepszy klub. W większości polskich klubów karta pobytu jest niezbędna, żeby rozpocząć testy.

Gdzie próbowałeś swoich sił po odejściu z Płomienia?

– Byłem na testach w Polonii Warszawa. Ale trener powiedział mi, że mają dużo problemów i oddzwonią, jednak nigdy nie oddzwonili. Kiedy zaczął się koronawirus, przestałem grać i zacząłem pracować, ponieważ nie miałem nic do jedzenia. Tak zacząłem pracować w Dunaju. Wtedy zobaczył mnie pewien facet i zapytał, czy chciałbym grać w piłkę nożną. Zgodziłem się.

Wtedy przyszła propozycja z Konopianki?

– Tak, ten mężczyzna podał mój numer prezesowi Konopianki, a on zadzwonił do mnie i poprosił, żebym przyjechał na trening i pokazał czy potrafię grać. Zrobiłem tak i zacząłem grać w Konopiance.

Trener jest z Ciebie zadowolony?

– Mam nadzieję, że tak. W ostatniej rundzie strzeliłem 12 goli, w tym cztery przeciwko GKS Pokrzywnica. W rundzie rewanżowej chcę zdobyć jeszcze więcej bramek, chciałbym zostać zauważony i spróbować swoich sił na wyższym poziomie.

Kto jest Twoim piłkarskim wzorem?

– Moim ulubionym piłkarzem jest Neymar, ale piłkarzem idealnym byłaby mieszanka Cristiano Ronaldo i Messiego.

Najlepszy piłkarz przeciwko któremu grałeś?

– To było na Łotwie, graliśmy mecz towarzyski i pamiętam, że było mi bardzo ciężko. Niestety nie znam jego nazwiska. Myślę, że to był najlepszy piłkarz przeciwko któremu grałem

Najlepszy piłkarz z którym występowałeś w jednej drużynie?

– Jeśli chodzi o najlepszego gracza z którym grałem, muszę powiedzieć, że najlepszy był Samuel Lend, z którym grałem w Kamerunie przed moim wyjazdem. W Polsce uważam, że najlepszym zawodnikiem powinien być 16-letni Eryk z Konopianki. Jest dobry i ma przed sobą wielką przyszłość, jeśli będzie dobrze prowadzony.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

*******

Jeżeli czyta nas 16-letni Eryk z Konopianki Konopki – Po takich komplementach będziemy Cię bacznie obserwować i trzymać kciuki za rozwój kariery.

Fot. Konopianka Konopki/Zenon Lewandowski

******

Czytaj też:

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Najnowszewpisy

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.