Parlament Europejski przegłosował ustawę, która ma zniwelować nielegalne streamy. Zostanie wprowadzona najnowsza technologia, która będzie potrafiła zablokować pirackie transmisje w ciągu 30 minut.
Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce w internecie może zostać, w drastyczny sposób, zredukowana liczba nielegalnych transmisji wydarzeń sportowych.
– Transmisja wydarzeń sportowych na żywo odgrywa ważną rolę w gospodarce, stanowiąc podstawowe źródło dochodów dla organizatorów wydarzeń. Jednak wydarzenia sportowe na żywo są często transmitowane nielegalnie w internecie przez wyspecjalizowane profesjonalne serwisy, które pobierają opłaty abonamentowe lub wyświetlają reklamy.
– Zwalczanie piractwa internetowego wydarzeń sportowych transmitowanych „na żywo”, których wartość ekonomiczna wynika z transmisji „na żywo”, jest głównym wyzwaniem, z jakim borykają się organizatorzy wydarzeń sportowych, wymagającym podjęcia działań legislacyjnych na szczeblu unijnym.
– Nielegalne transmisje wydarzeń sportowych na żywo są coraz powszechniejszym zjawiskiem szkodliwym dla ekosystemu sportowego i użytkowników końcowych, którzy mogą być narażeni na różnego rodzaju szkody, takie jak kradzież tożsamości, złośliwe oprogramowanie (np. pochodzące z bezpłatnych aplikacji, kradzież danych uwierzytelniających do kart kredytowych i innych danych osobowych) lub inne szkody bądź straty związane z internetem.
– Legalne dostarczanie treści sportowych powinno być lepiej promowane w Unii, i wzywa Komisję do podjęcia środków ułatwiających konsumentom znalezienie legalnych sposobów dostępu do treści sportowych online; wzywa Komisję do regularnego aktualizowania listy takich sposobów dostępu na stronie Agorateka.eu oraz do zapewnienia dalszego rozwoju tej platformy; podkreśla, że odpowiedzialność za nielegalne transmitowanie wydarzeń sportowych spoczywa na dostawcach transmisji strumieniowych i na platformach, a nie na konsumentach, którzy często nieumyślnie natrafiają na nielegalne treści w internecie i powinni być dokładniej informowani o dostępnych legalnych możliwościach – czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego.
Według danych podanych przez przedstawicieli europejskiego organu, w 2019 roku wykupiono 7,6 miliona subskrypcji na nielegalnych witrynach, które wygenerowały dochody w wysokości około 522 milionów euro.
Zostanie wprowadzona nowa technologia, która umożliwi zablokowanie pirackiego streamu w ciągu 30 minut. Będzie również jeden wyjątek, nie zostaną zablokowane transmisje z miejsca wydarzenia, ponieważ „są one integralną częścią kultury kibiców”.
Parlament Europejski zatwierdził nową technologię, która usunie wszelkie nielegalne transmisje piłkarskie w mniej niż 30 minut po ich rozpoczęciu. [COPE] ? pic.twitter.com/i6G6D3AZI8
— Daniel (@_BarcaInfo) May 19, 2021
Czytaj też:
- Zmarł 29-letni bramkarz polskiego klubu. Przegrał mecz z nowotworem
- Jest skład Polaków na mecz z Albanią
- Zawodnik Lecha Poznań Młodzieżowcem Marca PKO Banku Polskiego
- GKS Tychy ma nowego szkoleniowca. Powrót na ławkę trenerską po prawie roku
- Wyliczanki ciąg dalszy. Kolejny klub wycofał się z rozgrywek