Tomasz Hajto: Nie próbujmy na siłę przyspieszyć nikomu kariery. Kadra narodowa to nie jest Caritas

Tomasz Hajto w rozmowie z Antonim Bugajskim z „Przeglądu Sportowego” skrytykował Paulo Sousę za brak odpowiedniego przygotowania do marcowych meczów eliminacyjnych oraz za niektóre powołania na Euro 2020.

Tomasz Hajto w wywiadzie, który ukazał się w poniedziałkowym „Przeglądzie Sportowym” stwierdził, że niektórzy zawodnicy zostali powołani do reprezentacji Polski na wyrost. „Gianni” krytykuje również Paulo Sousę, podkreślając, że selekcjoner był kompletnie nieprzygotowany do marcowych spotkań eliminacji do mistrzostw świata w Katarze.

Uważam, że nowy selekcjoner przyjechał nieprzygotowany na trzy pierwsze marcowe mecze. Ewidentnie przeszacował wtedy możliwości naszej kadry. Wydaje mi się, że do takiej pracy jak prowadzenie reprezentacji Polski powinien się troszeczkę lepiej przygotować, szczególnie w sytuacji, gdy zderzał się z zupełnie nieznaną rzeczywistością. No i z tego nieprzygotowania wyszły błędy. Chciał na przykład wymienić Glika, bo ktoś mu powiedział, że Kamil jest za wolny – mówi Hajto w rozmowie z Antonim Bugajskim.

Nie wymagam od Sousy i jego portugalskiego sztabu, żeby śpiewał Mazurka Dąbrowskiego, nie oczekuję, by na konferencjach prasowych cytował Jana Pawła II i opowiadał o pięknych kartach z historii naszego kraju. Szczerze mówiąc – mam to gdzieś. Ja oczekuję od niego wyników. Trzymam za Sousę kciuki, bo jest selekcjonerem reprezentacji Polski, ale dla mnie to jest najemnik, który został zatrudniony za duże pieniądze, żeby wykonać zadanie i z tego będzie rozliczony – dodaje były gracz Schalke.

Paulo Sousa wprowadził do kadry Michała Helika, środkowego obrońcę Barnsley. Tomasz Hajto, uważa, że defensor nie ma umiejętności wystarczających do tego, aby był powoływany do reprezentacji Polski.

Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy powołujemy piłkarzy, który jadą na EURO po to, żeby coś tam zrobić, czy po to, żeby się przejechać? Zresztą na turnieju rzeczywiście potrzebnych będzie ze czternastu zawodników, bo inni, bez urazy, jeszcze nie weszli na poziom reprezentacyjny. Helik to niezły piłkarz, radzi sobie w Championship, ale do poziomu kadry narodowej ciągle mu daleko. Któryś z obrońców musiałby wypaść z kontuzją, żeby mógł zagrać – podkreśla „Gianni”.

Były zawodnik reprezentacji Polski w podobnym tonie wypowiada się o Kacprze Kozłowskim, który został okrzyknięty największym polskim talentem ostatnich lat.

Skoro wspomniał pan już Kozłowskiego, to przypomnę, że w zakończonym sezonie polskiej ekstraklasy z trzydziestu meczów zagrał dwadzieścia, z czego czternaście w wyjściowym składzie, strzelił jednego gola i miał trzy asysty. Ale zadziałał taki klasyczny polski farmazon, że jak talent, to koniecznie do kadry trzeba go już brać, żeby się oswajał z atmosferą turnieju. A kto powiedział, że za trzy lata on będzie na poziomie reprezentacyjnym? Może zostać wybitnym zawodnikiem, a może w ogóle nie będzie grał w piłkę. Przecież teraz jeszcze nie da się tego ocenić. Ludzie, miejmy w tym wszystkim umiar – grzmi Hajto.

Kozłowski jest w miarę utalentowany i życzę mu jak najlepiej, ale czy naprawdę wystarczy być młodym, żeby jechać na mistrzostwa Europy? Gdyby w sezonie zagrał trzydzieści meczów, miał siedem goli i osiem asyst, pierwszy bym mówił, że należy mu się miejsce w kadrze na EURO. Sousa kompletnie nie znał naszej ligi, a już powołał Kozłowskiego. Nie jestem analfabetą, potrafi ę też czytać między wierszami. Wiadomo, że ktoś trenera nakierował, żeby wziął tego chłopaka. Nie mam nic do Kozłowskiego, ale nie próbujmy na siłę przyspieszyć mu kariery. Reprezentacja Polski to nie jest Caritas, ona nie działa po to, żeby komuś pomagać. Na reprezentację mają jechać najlepsi – kończy Hajto.

Źródło: Przegląd Sportowy

***

Czytaj też:

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.