fbpx

Robotniczy Klub Sportowy Zagłębie Dąbrowa Górnicza ma już 96 lat

96 lat skończył w środę 7 lipca Robotniczy Klub Sportowy Zagłębie Dąbrowa Górnicza. Z tej okazji, jak co roku, na boisku przy ul. Konopnickiej 29, odbyła się impreza pod nazwą Urodziny Klubu. RKS Zagłębie powstał 7 lipca 1925 roku i jako pierwszy w Polsce nosił nazwę, którą potem przybrały kluby z Sosnowca, Wałbrzycha czy Lubina.

Mamy ten przywilej, że znamy dokładną datę dzienną powstania naszego klubu, dlatego od kilku lat tego dnia lub w jego okolicy świętujemy w rodzinnej atmosferze urodziny RKS-u – mówi Tomasz Szymczyk, prezes klubu.

Klub, który przed II wojną światową rywalizował z Legią Warszawa o miejsce w ekstraklasie, a na początku lat pięćdziesiątych zaliczył sezon na jej zapleczu, funkcjonował do 1997 roku, kiedy to działacze dwóch przeżywających problemy dąbrowskich klubów – hutniczego Zagłębia i górniczej Zagłębianki zdecydowali się połączyć siły. Tak powstał KS Zagłębiak, który działał do 2015 roku.

W 2016 roku RKS Zagłębie pod tradycyjną nazwą zaczął grę w sosnowieckiej B-klasie. Odrodziła się także Zagłębianka, która rozgrywa jednak tylko mecze towarzyskie. Oba kluby w środę zmierzyły się na boisku przy ul. Konopnickiej 29. Mecz poprzedziła krótka uroczystość, na której gościł prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak oraz naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Organizacji Czasu Wolnego Wojciech Juroff i wspierający klub radny Piotr Chałuda. Pamiątkowe statuetki i koszulki odebrała trójka zawodników – Łukasz Balzam, Mateusz Piątek i Dawid Książek – którzy w minionej rundzie rozegrali setny mecz w seniorskiej drużynie dąbrowskiego klubu.  

Mecz odbywał się w rodzinnej atmosferze, a w ekipie Zagłębianki nie brakowało zawodników z przeszłością w RKS-ie. Górą byli jednak gospodarze, którzy wygrali 8:1. Dwie bramki zdobył Kacper Sobierajski, a po jednej Nabil Boukarch, Przemysław Dziura, Damian Sobieraj, Paweł Pałka, Karol Rech i z karnego bramkarz Przemysław Szlawski. Honorowe trafienie dla Zagłębianki zaliczył wychowanek RKS-u Jarosław Skrzypiec.

Nim do gry przystąpili gracze Zagłębia i Zagłębianki, emocji nie brakowało na bocznym boisku, gdzie na zakończenie sezonu dzieci z klubowej szkółki piłkarskiej zmierzyły się ze swoimi rodzicami. Po spotkaniu na wszystkich czekał – jak to na urodzinach – tort.

W naszej szkółce trenuje prawie setka dzieci z roczników od 2009 do 2017. Dziś nie wszyscy mogli być, bo zaczęły się wakacje, ale radości na boisku nie brakowało. Jesteśmy jednym z nielicznych klubów w okolicy, który nie pobiera żadnych opłat czy składek. Za cztery lata, gdy klubowi stuknie setka, najstarsi z zawodników szkółki będą już pukać do drużyny seniorów – mówi Krzysztof Duda, trener koordynator szkółki piłkarskiej.

Tegoroczne „Urodziny Klubu” RKS Zagłębie obchodził cztery dni po ostatnim meczu ligowym. Kalendarz rozgrywek sosnowieckiej A-klasy wydłużył się z uwagi na pandemiczne obostrzenia. W dwóch ostatnich meczach dąbrowska drużyna prowadzona przez trenera Damiana Kościelnego urwała punkty Czarnym Sosnowiec i SKS-owi Łagisza wygrywając odpowiednio 3:2 i 4:1.

Zajęliśmy ostatecznie siódme miejsce w ligowej tabeli. To najlepsza lokata spośród drużyn z Dąbrowy Górniczej w klasie A i mam nadzieję, że dobry prognostyk na kolejny sezon – cieszy się wiceprezes Krzysztof Bernaś.

Foto: RKS Zagłębie Dąbrowa Górnicza

***

Czytaj też:

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.