fbpx

Protest Sędziów Piłki Nożnej! Arbitrzy chcą wyższych stawek

Na ostatni weekend października sędziowie piłkarscy zaplanowali protest. W przypadku, gdy dojdzie on do skutku, prawdopodobnie na krajowych boiskach nie odbędzie się wiele meczów od 4 Ligi w dół. Poniżej treść pełna treść postulatu arbitrów.

Pełna treść postulatu Sędziów Piłki Nożnej (pisownia oryginalna)

Protest Sędziów Piłki Nożnej odbędzie się w dniach 30-31 października 2021 roku. Ma to na celu zasygnalizowanie problemu jakim są skandalicznie niskie stawki sędziowskie, które w porównaniu do zarobków corocznie tracą na wartości praktycznie od 2003 roku.

Obiecane podwyżki o 30-40 zł od 2022 roku nie satysfakcjonują nikogo, a rosnące koszty (w tym paliwo po 6 zł) sprawiają, że z miesiąca na miesiąc ubywa sędziów i obserwatorów w niższych ligach. Ponadto w ostatnim czasie nasilająca się agresja do sędziów i fala hejtu wylewana przez działaczy sprawia, że sędziowie nie chcą sędziować meczów. Sytuacja jaka nastąpi w dniach 30-31.10.2021 roku nie jest żadnym buntem, a jedynie koniecznością przekazania opinii publicznej i nieświadomym działaczom skali problemu. Nie jest to również inicjatywa przedstawicieli władz sędziowskich tylko głos sfrustrowanych sędziów piłkarskich. Arbitrzy to większości pasjonaci, którzy pragną z najwyższą fachowością prowadzić zawody piłkarskie, ciągle doskonaląc swój warsztat. Chcą za to otrzymywać adekwatne do bieżących zarobków wynagrodzenie.

Proszę nie identyfikować z akcją żadnych konkretnych osób, a problem nie pojawił się wczoraj tylko narasta od kilku lat!

Postulaty jakie wnosimy to:

– Zdecydowana i adekwatna do rosnących zarobków podwyżka ekwiwalentów od 1 stycznia 2022 roku,
– Ochrona prawna i związkowa dla sędziów piłkarskich w związku z wydarzeniami jakie miały miejsce w ostatnim czasie (naruszenie nietykalności cielesnej sędziów), tzn. radykalne zwiększenie kar za takie zachowanie,
– Udział przedstawiciela sędziów w spotkaniu z PZPN w partycypowaniu przy tworzeniu nowych stawek od 2022 roku.

W oczekiwaniu na reakcję PZPN – Sędziowie Piłkarscy

***

Do postulatu odnieśli się dwaj doświadczeni sędziowie, Rafał Rostkowski i Robert Monarcho, którzy nie do końca popierają akcję swoich kolegów po fachu. Pan Robert, w wypowiedzi dla Galaktycznego, wręcz sprzeciwia się tej akcji.

Robert Monarcho (założyciel bloga Okiem arbitra, sędzia piłkarski od 34 lat): Może moje stanowisko nie będzie popularne, ale jestem absolutnie przeciwny akcjom protestacyjnym w formie zaprzestania udziału w zawodach piłkarskich w dniach 30 – 31 października. To jest nie do przyjęcia. Uważam, że każdy spór można rozwiązać w sposób konstruktywny na zasadzie dialogu. Warto rozmawiać i jestem zdania, że taka forma jest najlepsza. Oczywiście argumenty są, bo rozumiem potrzeby jakie obciążają finansowo sędziów, ale zasada „inwestuje w swój rozwój fizyczny i umysłowy” powinna być nadrzędna.  Dlatego im dłużej się jest w organizacji, rozumie jej bolączki i rozmawia, tym więcej można osiągnąć. Mam nadzieje, że do tej absurdalnej sytuacji nie dojdzie.

Rafał Rostkowski (sędzia piłki nożnej w latach 1987-2017, arbiter FIFA od 2001): Polscy sędziowie mają dość – na 30-31 października zapowiadają akcję protestacyjną. Niektórzy mówią o strajku. Są rozczarowani, a nawet sfrustrowani. Naruszanie nietykalności cielesnej, pobicia, oplucia, znieważanie, zniesławianie, groźby, groźby karalne, niszczenie mienia sędziów, nieodpowiednie kary dla winnych, brak ochrony prawnej dla sędziów, a do tego coraz więcej obowiązków przy śmiesznie niskich wynagrodzeniach – to w skrócie główne powody niezadowolenia, rozczarowania czy frustracji. Koleżanki, Koledzy, w pełni Was rozumiem i popieram, ale jest nowy Prezes PZPN, pan Cezary Kulesza. Łączy nas piłka, przed strajkiem warto spróbować porozmawiać z Prezesem. Dla jasności: absolutnie nie chodzi o sędziów Ekstraklasy – nie słyszałem, aby chcieli przyłączyć się do protestu, ale być może zdecydują się na jakiś gest, gdy sprawa stanie się odpowiednio głośna. Chodzi natomiast o większość sędziów na szczeblu centralnym i wszystkich sędziów na pozostałych szczeblach. To jasne, że Wasza sytuacja jest niegodna, ale w nowej kadencji w moim skromnym odczuciu nie jest dobrze zaczynać od protestu czy strajku. W każdym razie serdecznie życzę Wam powodzenia.

***

Foto: Alex Fox z Pixabay

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Jedna odpowiedź do “Protest Sędziów Piłki Nożnej! Arbitrzy chcą wyższych stawek”

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.