fbpx

Zmiana barw klubowych w okresie zimowym – poradnik prawny

Portal pilkarskieprawo.pl, zaprzyjaźniony z Galaktycznym Futbolem, opublikował poradnik prawny dla zawodników dotyczący zmian klubu w okresie zimowym. Możecie się zapoznać z nim również w tej publikacji.

Obecnie mamy przerwę ligową w rozgrywkach piłkarskich. Okres ten kluby piłkarskie wykorzystują także na pozyskiwanie nowych zawodników oraz na organizacje test meczów.

W tym zakresie pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Spróbuję wyjaśnić w prosty sposób najważniejsze kwestie prawne dotyczące zmiany przynależności klubowej zawodników podczas zimowego okienka transferowego.

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że miesiącu styczniu i lutym, a tak naprawdę aż do końca czerwca 2022 roku (lub dłużej) zawodnicy mają zawarte z klubami piłkarskimi albo deklarację gry amatora albo kontrakty o profesjonalne uprawienie piłki nożnej, w tym kontrakty U18. Oznacza to, że zawodnik w miesiącu styczniu jest zawodnikiem danego klubu.

Powyższe powoduje to, że bez zgody obecnego klubu piłkarskiego zawodnik w okresie przerwy zimowej nie może, ani zmienić klubu ani bez pozwolenia klubu nie może udać się na testy sportowe do innego klubu.

Jeśli zawodnik samowolnie tj.: bez zgody obecnego klubu uda się na testy do innego klubu albo zacznie trenować z innym klubem (mimo obowiązującej deklaracji gry amatora lub kontraktu) to naraża się na 12 – miesięczną dyskwalifikację we wszelkich rozgrywkach piłkarskich.

Jeśli jesteś zawodnikiem klubu i chcesz udać się na testy do innego klubu do zadbaj o zgodę obecnego klubu. Najlepiej miej zachowane potwierdzenie takiej zgody na piśmie, w formie mailowej lub choćby w smsie. Możliwa jest również sytuacja, kiedy klub, który chce zaprosić Ciebie na testy wyśle zapytanie o zgodę bezpośrednio do obecnego klubu i klub wyrazi taką zgodę.

Pamiętaj, bez zgody obecnego klubu nie powinieneś uczestniczyć w testach lub treningach w innych klubach. Pamiętaj również, że prawdopodobnie jesteś ubezpieczony tylko w obecnym klubie, a ubezpieczenie to nie obejmuje udziału w aktywnościach sportowych w innych klubach. W takiej sytuacji możesz mieć problem z odzyskaniem odszkodowania za doznaną kontuzje, jeśli klub testujący albo Ty sam nie wykupisz dodatkowego ubezpieczenia.

Druga wątpliwość jest taka, czy mając podpisaną deklarację gry amatora do końca sezonu 2021/2022 w obecnym klubie, mogę w zimie zmienić klub na inny. Odpowiedź jest pozytywna tj.: może dojść do Twojego transferu z klubu obecnego do nowego klubu, ale na taki transfer zgodę musi wyrazić obecny klub. W przypadku transferu deklaracja gry amatora w obecnym klubie ulega rozwiązaniu, a Ty w nowym klubie już w styczniu lub lutym 2022 roku możesz podpisać albo nową deklarację albo kontrakt.

Na koniec pamiętaj, że jeżeli deklaracja gry amatora albo kontrakt, który masz zawarty z obecnym klubem wygasa 30 czerwca 2022 roku to od 1 lipca 2022 roku jesteś wolnym zawodnikiem.

Mało tego, jeśli do końca obowiązywania deklaracji gry amatora, albo do końca obowiązywania kontraktu pozostało mniej niż 6 miesięcy (koniec obowiązywania 30 czerwca 2022 roku), to już dzisiaj, czyli w styczniu 2022 roku, bez zgody obecnego klubu możesz podpisać kontrakt z nowym klubem, który to kontrakt będzie zawieszony i wejdzie w życie od 1 lipca 2022 roku. W takiej sytuacji do 30 czerwca 2022 roku jesteś dalej zawodnikiem obecnego klubu na dotychczasowych zasadach, a od 1 lipca 2022 roku automatycznie możesz podjąć treningi z nowym klubem, z którym dzisiaj podpisałeś kontrakt.

***

Mam nadzieję, że dzięki tym krótkim wskazówką, będziesz już wiedział jakie masz prawa i obowiązki w zimowym okresie transferowym i ustrzeżesz się problemów prawnych – podkreśla Dariusz Laszczyk, prowadzący portal pilkarskieprawo.pl, który jest autorem powyższego poradnika.

Zapraszam do obserwowania wspomnianego portalu.

Facebook – link TUTAJ

Strona internetowa – link TUTAJ

***

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.