fbpx

Śląsk Wrocław dla Ukrainy

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Śląsk Wrocław aktywnie włącza się w pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów. Klub przekazuje wsparcie finansowe, materialne i promocyjne, a piłkarze, piłkarki oraz pracownicy własnymi rękami pomagają potrzebującym i zaangażowanym organizacjom.

Atak Rosji na Ukrainę i rozpoczęcie wojny sprawił, że miliony ludzi codziennie potrzebują pomocy. Wielkie słowa uznania należą się wszystkim Polakom, którzy w znakomitej większości doskonale zdają egzamin z człowieczeństwa. Jako Śląsk Wrocław również bardzo staramy się wspomóc osoby, które w następstwie wojny znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.Własnymi rękami

Najnowszym przykładem pomocy udzielanej przez wrocławski klub jest zaangażowanie zawodniczek ekstraligowej drużyny WKS-u oraz piłkarzy ekstraklasowego zespołu męskiego, którzy pomogli fundacji Młodzi dla Wrocławia i Wrocławskiemu Parkowi Technologicznemu. Sportowcy nosili paczki i kartony z produktami (głównie spożywczymi), wspierając wolontariuszy w segregowaniu i wydawaniu żywności. Duża część dostarczonych produktów została zakupiona ze zbiórki zorganizowanej wewnętrznie wśród pracowników administracyjnych klubu. Fundacja Młodzi dla Wrocławia wraz z WPT prowadzi punkt wsparcia dla matek z dziećmi, który mieści się przy ul. Legnickiej 21. Z punktu codziennie korzystają uchodźcy z Ukrainy. Zachęcamy do przynoszenia darów na miejsce – każda pomoc się przyda!


Brawa należą się również zawodnikom naszej Akademii. Drużyny U-17 i U-18 już przez blisko dwa tygodnie delegowali swoich piłkarzy do pełnienia dyżurów na dworcu głównym. W tłumie zaangażowanych wolontariuszy przez cały dzień można było spotkać chłopców w trójkolorowych barwach, którzy wspierali Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego w wydawaniu pakietów dla uchodźców, sprzątaniu czy uzupełnianiu zapasów.

W siedzibie klubu przy Oporowskiej 62 specjalne zbiórki organizuje również Valentyna Voitovych, Ukrainka od wielu lat pracująca w Śląsku jako kierownik magazynu sportowego. Vala zebrany sprzęt przekazywała bezpośrednio za naszą wschodnią granicę, do osób zaangażowanych w walki. Duży wkład w jej zbiórkę mieli piłkarze pierwszej drużyny WKS-u.

Pomoc finansowa

Każdy kolejny dzień wojny generuje olbrzymie potrzeby sprzętu, żywności, produktów medycznych i higienicznych. Jaka pomoc jest w danej chwili najbardziej potrzebna, na co przeznaczyć pieniądze i gdzie dostarczyć zakupy – to wszystko najlepiej wiedzą fundacje i organizacje pomocowe, które na co dzień zajmują się wsparciem potrzebujących. Dlatego też to właśnie dwóm wrocławskim fundacjom Śląsk Wrocław wraz z kibicami przekazał w sumie 40 tysięcy złotych z wpływu ze sprzedaży biletów na mecze.19,47% – to symboliczna liczba nawiązująca do daty powstania klubu, a jednocześnie procent, jaki z całego wpływu uzyskanego ze sprzedaży biletów na ostatnie mecze Śląsk przeznaczył na pomoc Ukrainie. Za pierwszym razem – po derbach z Zagłębiem Lubin – pieniądze trafiły do Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi i zostały przeznaczone na pomoc mieszkańcom Lwowa. Następnie kwota uzyskana na spotkaniu z Radomiakiem została przekazana Fundacji Ukraina. Organizacja ta zajmuje się między innymi integracją, adaptacją i edukacją migrantów na Dolnym Śląsku, a w czasie wojny wysyła pomoc również tym Ukraińcom, którzy zostali w swojej ojczyźnie.

Piłkarze mali i duzi

Wśród osób wyjeżdżających z Ukrainy są również piłkarki oraz niepełnoletni piłkarze. Zarówno w drużynie kobiet Śląska Wrocław, jak i Akademii Piłkarskiej, pojawiły się zawodniczki i zawodnicy z Ukrainy, którzy trenują, a w przyszłości być może dołączą na stałe do trójkolorowych zespołów.Akademia Piłkarska Śląska Wrocław organizuje również mecze sparingowe oraz wspólne treningi dla młodzieżowych zespołów z Kijowa, które przyjechały do Wrocławia na turniej Winter Cup, którego Śląsk był partnerem. 67 chłopców (z kilkoma trenerami i rodzicami) w wieku 11-14 lat przybyło do Polski w nocy z 23 na 24 lutego, czyli w dniu rozpoczęcia wojny. Po turnieju, co zrozumiałe, nie wrócili już do swojego kraju. Opieka miasta Wrocław, lokalnych biznesmenów oraz środowiska sportowego zapewnia im utrzymanie oraz zajęcia, dzięki którym mogą – na ile to możliwe w tej sytuacji – normalnie funkcjonować. Mali piłkarze otrzymali od klubu i fundacji ESPA obuwie piłkarskie, a ich trenerzy sportowe ubrania.

Grupa zawodników z Kijowa w specjalnej roli wzięła również udział w meczu Śląska z Radomiakiem. Chłopcy ubrani w okolicznościowe koszulki wyszli na boisko razem z arbitrami tuż przed rozpoczęciem spotkania, a do szatni zbiegli przez szpaler utworzony przez obie ekstraklasowe drużyny, w towarzystwie oklasków piłkarzy i zgromadzonych na trybunach kibiców.

Promocja i nie tylko

Ze względu na dużą liczbę kibiców oraz szerokie zainteresowanie mediów, które generuje Śląsk Wrocław, klub włącza się również w antywojenne i pro-pomocowe działania promocyjne. Zawodnicy WKS-u wraz z graczami Zagłębia prezentowali specjalny transparent „Stop war”, grali w opaskach w barwach Ukrainy, pozowali do zdjęć z jej flagą. Podobne działania podjęły również wrocławskie piłkarki. Klub zachęca także do zbiórek i wsparcia za pomocą swoich mediów społecznościowych oraz strony internetowej. Również teraz zapraszamy wszystkich na stronę WrocławDlaUkrainy. Znajdują się tam praktyczne informacje dla uchodźców oraz chcących im pomóc mieszkańców, linki do oficjalnych i bezpiecznych zbiórek oraz najnowsze informacje i aktualności dotyczące pomocy.

fot. slaskwroclaw.pl


Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.