fbpx

XIII Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Ukrainy Dzieci z Domów Dziecka. Znamy triumfatorów

Sternik Szczecin Mistrzem Polski, Andriievo-Ivanivka 1 Mistrzem Ukrainy – to zdobywcy złotych medali na zakończonych w niedzielę XIII Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Ukrainy Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. Srebrne medale zdobyły drużyny Horyzont Kołaczkowo (Polska) i Perlynka (Ukraina), brąz wywalczyli zawodnicy z polskiego Kutna i ukraińskiej drużyny Lider Rowy.

• XIII Mistrzostwa Polski:

Mistrz Polski 2022: Sternik Szczecin
Wicemistrz Polski 2022: Horyzont Kołaczkowo
II Wicemistrz Polski 2022: Kutno

• Mistrzostwa Ukrainy:

Mistrz Ukrainy 2022: Andriievo-Ivanivka 1 (Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Ossa)
Wicemistrz Ukrainy 2022: Perlynka (Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Ossa)
II Wicemistrz Ukrainy 2022: Lider Rowy

O tym, jak ogromną wagę mają dla dzieci Mistrzostwa przekonuje Sławomir Kremer, trener i wychowawca drużyny Sternik Szczecin. Sternik to jeden z najbardziej utytułowanych polskich zespołów: – To nasz piąty mistrzowski tytuł, do którego dążyliśmy od 2019 roku. Pracowaliśmy na ten dzień codziennie, zbiorowym wysiłkiem wielkiej grupy ludzi, począwszy od samych dzieci, przez dyrekcję, trenerów, opiekunów, wychowawców, kuchnię a nawet kierowców, którzy wożą ich na treningi. Dziś mamy święto i czas na fetowanie, a od jutra rana rozpoczynamy przygotowanie do następnych mistrzostw. To nasz przepis na sukces!

Poza zdobywcami I, II i III miejsc nagrody otrzymali najbardziej wyróżniający się na boisku zawodnicy:

• Nagrody indywidualne XIII Mistrzostwa Polski

Najlepszy zawodnik – MVP Biedronki, sponsora głównego turnieju: Julian Kniaziuk (Sternik Szczecin)

Najlepsza zawodniczka: Jagoda Milicz (FC Siedlce)

Król strzelców: Maksymilian Matyjczyk (FC Miechów) – 25 strzelonych goli

Najlepszy bramkarz: Fabian Perda (Sternik Szczecin)

Najradośniejszy zawodnik: Nikodem Sówka (Nieobliczalni Tczew)

Najmłodszy zawodnik: Aleksander Ilczuk (Manieczki z Mań) 4 lata

• Nagrody indywidualne Mistrzostwa Ukrainy

Najlepszy zawodnik – MVP Biedronki, sponsora głównego turnieju: Ivan Kasimov  (Andriivo-Ivanivka 1)

Najlepsza zawodniczka: Kamila Semenova (Huliaipole II)

Król strzelców: Bohdan Siryk (Lider Rowy) 33 strzelone gole

Najlepszy bramkarz: Vlad Semychastnov (Pałac pod Bocianim Gniazdem)

Najradośniejszy zawodnik: Kyrylo Svistuk (Pałac pod Bocianim Gniazdem)

Najmłodszy zawodnik: Serhii Karobov (Viktoria Rowy) 7 lat

Za piękną sportową postawę tytuł Drużyn Fair Play turnieju odebrały:

Drużyna Fair Play Polska: Jasiowe Orły

Drużyna Fair Play Ukraina: Lider Rowy


– Gdy ludzie słyszeli, że razem z Mistrzostwami Polski chcemy rozegrać Mistrzostwa Ukrainy nie wierzyli – jak straumatyzowane, uciekające z wojny dzieci, które znalazły się obcym kraju mają grać w piłkę? A jednak serce nas nie myliło – ogrom emocji, radości i wzruszeń wczoraj na stadionie pokazał, że gra w piłkę ogromnie pomaga dzieciom – mówi Sylwester Trześniewski, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”, organizatora turnieju.

– Niesamowite było patrzeć, jak dosłownie rozkwitają z godziny na godzinę – początkowo spięte i przestraszone zaczynają się śmiać i szaleć na boiskach, jak błyskawicznie dogadują się z dziećmi z polskich placówek i zawiązują nowe przyjaźnie. To była ogromna moc radości i wszyscy byliśmy jedną wielką piłkarską rodziną. Myślę, że nikt, kto wczoraj był z nami na Mistrzostwach nigdy tego nie zapomni.

Że tak naprawdę było potwierdza 13-letnia Aleksandra z Dubrowic w Ukrainie:

– Przyjechaliśmy z ośrodka w Łodzi. Żeby dotrzeć na czas wstaliśmy o 5 rano, ale było warto! Bardzo mi się podobało i na pewno przyjechałabym jeszcze raz, bo wszystkiego tu było dużo: dużo zabawy, dużo radości i przede wszystkim dużo piłki nożnej. A ja uwielbiam piłkę od pierwszej chwili, kiedy zobaczyłam, jak się gra!

– Organizacja Mistrzostw Ukrainy była możliwa dzięki wielkiemu wsparciu Fundacji „Happy Kids”, która sprowadziła do Polski dzieci z domów Ukrainy i dała im schronienie – dodaje Sylwester Trześniewski.

– Mamy tu dzieci, które przeżyły większe i mniejsze traumy. Dziś widzę, że mimo, iż jedno kuleje, a reszta jest całkiem wyczerpana, wszystkie się śmieją i są zadowolone. Nie ma znaczenia czy wygrały, czy przegrały, dzieci mają podczas Mistrzostw czas na dzieciństwo. To niesamowite po tym, co widziałem w Ukrainie. To jak zestawienie ze sobą dwóch światów – odpowiedzialności i beztroski mówi Aleksander Kartasiński, prezes Fundacji „Happy Kids”.

Honorowym Gościem Mistrzostw był Czesław Michniewicz, selekcjoner reprezentacji Polski, który przemawiając ze sceny podczas gali finałowej Mistrzostw przekazał dzieciom, że ciężka praca spowoduje, że każdy ma szansę zostać Mistrzem i zagrać w reprezentacji. Jego wypowiedź wzbudziła wielki aplauz wśród młodych piłkarzy!

Podczas Mistrzostw rozegrane zostały mecze z byłymi reprezentantami Polski w piłce nożnej, którzy od lat jako Ambasadorzy Mistrzostw wspierają młodych piłkarzy z domów dziecka. Na murawę wybiegli: Dariusz Dziekanowski, Tomasz Kłos, Jacek Krzynówek, Tomasz Jarzębowski i Tomasz Sokołowski, a w bramce stanął Radosław Majdan. Jako ostatni rozegrany został Mecz Przyjaźni Polska-Ukraina, podczas którego padł jeden symboliczny gol strzelony przez reprezentantkę Polski.

Sponsorem głównym Mistrzostw była sieć sklepów Biedronka.

– Cieszymy się, że Biedronka od kilkunastu wspiera organizację tej wielkiej imprezy. W tym szczególnym roku tym bardziej cieszymy się, że udało nam się zorganizować podwójne Mistrzostwa – Polski i Ukrainy. Wiele dzieci z ukraińskich domów dziecka przebywa obecnie w Polsce. Jest to dla nich z pewnością doskonała możliwość, by skupić się na emocjach sportowych i przynajmniej przez chwilę nie myśleć o tym, co się dzieje w ich kraju. Ale patrząc na polskich zawodników widziałem, że podobało im się podniesienie rangi tego wydarzenia i obecność graczy z Ukrainy – zauważył Jan Kołodyński, mł. menedżer ds. komunikacji korporacyjnej sieci Biedronka.

–  Udział w turnieju był dla nas bardzo ważny. Dzieci zdobyły wiele nowych doświadczeń, zobaczyły, jak się żyje w innym kraju i poczuły się wyjątkowe. Dużo rozmawiają o turnieju i o wszystkim co się wydarzyło. Także o przegranych meczach, ale taki jest sport. Ważne, że zaczęli myśleć o swojej przyszłości, zwłaszcza ci, którzy widzą dla siebie piłkarską karierę. W przyszłym roku też koniecznie trzeba zorganizować Mistrzostwa. Może uda się już w Ukrainie! – mówi Ivanna Kuzyk-Duda, opiekunka dzieci ze Stryja i Drohobycza, które przyjechały na Mistrzostwa z Ukrainy.

W XIII Mistrzostwach Polski wzięły udział drużyny z Kutna, Szczecina, Olsztyna, Orzesza, Sarnowa, Ustki, Wyszogrodu, Płocka, Pasymia, Gostynina, Gdańska, Skopania, Kołaczkowa, Jeleniej Góry, Franciszkowa, Dąbrowy Górniczej, Mań, Siedlec, Katowic, Tczewa, Miechowa, Pęcher, Chełmna, Wydrzna, Łobeza, Golubia-Dobrzynia, Grudziądza i Warszawy.

W Mistrzostwach Ukrainy wzięły udział drużyny z ukraińskich domów dziecka – dzieci ewakuowane do Polski, przebywające w ośrodkach w Dusznikach, Łodzi, Ostrowcu Świętokrzyskim, Rowach, Warszawie, Moryniu, Wygoninie, Maniach, Gdańsku, Runowie, Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Ossa, a także drużyny, które przyjechały z Ukrainy (Stryj i Drohobycz).


Organizator XIII Mistrzostw Polski i Mistrzostw Ukrainy: Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”

Współorganizator: Fundacja Happy Kids

Patroni honorowi: Minister Sportu i Turystyki; Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji; Ambasador Ukrainy w Polsce; PZPN

Patroni medialni: TVP Sport; PAP; halowarszawo.pl

Sponsor główny: sieć sklepów Biedronka

Sponsorzy: PZU, Blachy Pruszyński, PKN Orlen

Partner Strategiczny: M. St. Warszawa

Partnerzy Główni: KEEZA, Miejskie Zakłady Autobusowe, Fundacja PKO Banku Polskiego, Fundacja Legii

Więcej informacji o Mistrzostwach na stronie www.nadziejanamundial.pl oraz na profilu Stowarzyszenia na Facebooku: Hope for Mundial.


Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.