Holenderski trener obnaża słabości polskiego systemu szkolenia. „Takich Zielińskich jest niewielu”

Robin Pronk, który w latach 2019-2021 pracował jako pierwszy trener młodzieżowej drużyny Zagłębia Lubin, skrytykował polski system szkolenia. Holender w rozmowie z portalem „sport.tvp.pl” poruszył temat podejścia polskich klubów do młodych piłkarzy.

Szkoleniowiec porównał system szkolenia w Polsce i Holandii.

– Uważam, że piłkarze w obu krajach są dokładnie tacy sami. W Zagłębiu zobaczyłem sporo utalentowanych chłopaków, z dużymi ambicjami. W Polsce jest za to nieco inne podejście w zarządzaniu. U was patrzy się na to, co będzie w następnym meczu, tygodniu, może miesiącu. A w Holandii tworzymy plany na następne dwa, trzy lata – powiedział.

– Sprawdzałem ostatnio skład Zagłębia i znów latem przyszło sporo piłkarzy z zagranicy. To bardzo utrudnia młodym talentom w dostaniu się do drużyny. I z tego, co zauważyłem, jest to problem nie tylko Zagłębia. Także Legii, Pogoni Szczecin, Wisły Kraków i innych – dodał.

– To sprawia, że młodzi zawodnicy już jako nastolatkowie wyjeżdżają za granicę, a agenci im w tym pomagają. Mnóstwo piłkarzy opuściło kraj i trafiło do Niemiec, Włoch, Anglii. A potem się okazało, że przeskok dla nich był zbyt duży. Dlatego uważam, że w Polsce powinno się stworzyć plan dla młodych zawodników, aby dłużej zostali w kraju – stwierdził.

Holenderski trener podkreślił, że bardzo niewielu młodych polskich piłkarzy, radzi sobie po transferach do zagranicznych klubach.

– Takich „Zielińskich” jest niewielu. Prawda jest taka, że większość niestety w ten sposób przepada. Może nawet 15-20 zawodników rocznie – podsumował Robin Pronk.

Źródło: TVP Sport

Fot. Scanpix/Viaplay

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.