fbpx

Adam Gilarski, rzecznik dyscyplinarny PZPN: Policja powołuje specjalną komórkę do walki z ustawianiem spotkań

Nie milkną echa publikacji na temat ustawiania meczów w niższych ligach piłkarskich. W rozmowie z TVPSPORT.PL rzecznik dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski zdradził, że federacja ściśle współpracuje ze służbami, a policja powołuje specjalną komórkę do walki z ustawianiem spotkań.

W tym sezonie pojawiły wątpliwości wobec kilku spotkań w trzeciej lidze. PZPN śledzi podejrzane mecze we współpracy z firmą Sportradar, która wychwytuje nietypowe zachowania graczy bukmacherskich. 

– Zaskoczyło mnie, że ten problem dotyczy już nie tylko północy Polski, a pojawia się też w centralnej i południowej części kraju. Wcześniej w PZPN mieliśmy pojedyncze sygnały dotyczące meczów tych drużyn, ale nie sądziliśmy, że także w tych rejonach kraju działalność związana z próbami ustawiania meczów lub wydarzeń może być tak duża. Od sierpnia intensywnie działamy w zakresie spotkań, o których wiedzieliśmy wcześniej. Te sprawy dotyczą m.in. Concordii Elbląg, Unii Tarnów czy Odry Wodzisław. Mamy informacje, że kluby, o których mowa w pańskim artykule, mogą być zamieszane w proceder ustawiania meczów – powiedział Adam Gilarski, rzecznik dyscyplinarny PZPN w rozmowie z Mateuszem Migą z TVPSPORT.PL.

– Otóż przyczyną tej sytuacji może być rozszerzenie międzynarodowego zasięgu działań grup przestępczych. Mogły one, ze względu na wojnę na Ukrainie, przenieść część swoich interesów do Polski. Na transgraniczny charakter tych potencjalnych przestępstw wskazuje również możliwość udziału piłkarzy z innych krajów – dodał.

– W połowie września przekazaliśmy do odpowiednich służb materiały dotyczące wspomnianych 11 meczów i wiemy, że toczy się w tym zakresie postępowanie – kontynuował.

– Dostałem również informację, że w policji powstaje specjalna komórka do zwalczania match-fixingu i to ona będzie zajmować się tymi sprawami. My kierujemy swoje działania wobec bezpośrednich podejrzanych ze środowiska piłkarskiego – sędziów, działaczy lub zawodników. Nie mamy możliwości ścigania zorganizowanych grup przestępczych, a to one stoją za ustawianiem meczów piłkarskich w związku z zakładami bukmacherskimi. Ponadto, koncentrujemy się na działalności klubów, chcemy im pomagać w zwalczaniu tego zagrożenia. Na podstawie Artykułu 107 § 2 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN to klub ponosi odpowiedzialność za match-fixing i w jego zakresie jest przeciwdziałanie temu procederowi – poinformował Gilarski.

– Kluby z poziomu centralnego (Ekstraklasa, pierwsza liga, druga liga) są objęte szkoleniami antykorupcyjnymi. Wiedzą więc, że takie sytuacje powinny skutkować poinformowaniem związków piłkarskich, tych wojewódzkich, PZPN lub rzecznika dyscyplinarnego jak również policji. Kluby III ligi do tej pory nie były objęte obowiązkowymi szkoleniami antykorupcyjnymi, ale planujemy rozszerzenie tego projektu. Ustawianie meczów to przestępstwo wynikające z ustawy o sporcie i każdy piłkarz powinien mieć tego świadomość – podsumował.


Źródło: TVP.SPORT.PL

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.