fbpx

Teraz, przed kilka dni, prawie każdy będzie chciał być Szymonem Marciniakiem. Jak zostać sędzią piłkarskim?

Polscy arbitrzy poprowadzili finał mundialu, więc jak to zwykle bywa wpłynie to na chwilową popularyzację sędziowania.

Co trzeba zrobić, żeby zostać sędzią i dojść do finału najważniejszej imprezy?

  1. Mieć minimum 16-17 lat, zgodę opiekuna i zaświadczenie o niekaralności.
  2. Zapisać się na kurs sędziowski organizowany przez Wojewódzki Związek Piłki Nożnej. Trwa on 3 miesiące, a zajęcia odbywają się 1-2 razy w tygodniu.
  3. Zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.
  4. Sędziować od “B” klasy i przez jakieś 15-20 lat piąć się w hierarchii sędziów krajowych, a potem międzynarodowych.
  5. Mieć dobrą psychikę, sędziowie piłkarscy to jedna z najczęściej obrażanych grup zawodowych na świecie.

Hiszpański dziennik “AS” szacuje, że Szymon Marciniak na mundialu zarobił blisko 100 tysięcy dolarów. W Ekstraklasie zarabia ok. 3600 zł za mecz.

Takie liczby działają na wyobraźnie. Gdy jednak porównamy je do zarobków profesjonalnych piłkarzy, to już tak różowo nie jest, a trzeba przyznać, że statystycznie łatwiej zostać ekstraklasowym zawodnikiem niż międzynarodowym sędzią 

Źródło: Pracasport.pl

4 Liga A-klasa B-klasa Bundesliga Cezary Kulesza Czesław Michniewicz Euro 2020 Fortuna 1 Liga III liga grupa 4 IV liga Jagiellonia Białystok klasa okręgowa Lechia Gdańsk Lech Poznań Legia Warszawa Mundial niższe ligi Paulo Sousa PKO BP Ekstraklasa platforma Viaplay Premier League PZPN Raków Częstochowa ranking popularności reprezentacja Polski Robert Lewandowski transfery Wieczysta Kraków Wisła Kraków Wisła Płock Zagłębie Lubin Zbigniew Boniek Śląsk Wrocław

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.