fbpx

Bilardowa elita w Kielcach! Mistrzostwa świata w Pool Bilard tylko na Viaplay

W Kielcach rozpoczęły się World Pool Championship, czyli mistrzostwa świata w Bilard 9-bil! Do naszego kraju zawitała bilardowa elita z każdego zakątka globu, a w gronie uczestników jest bardzo silna reprezentacja Polski z mistrzem świata Wojciechem Szewczykiem na czele. Turniej potrwa pięć dni, decydujące partie zaplanowano na niedzielę, 5 lutego. Pasjonujące pojedynki w ramach World Pool Championship 2023 do zobaczenia wyłącznie na platformie Viaplay!

World Pool Championship w naszym kraju odbędą się po raz pierwszy. W latach 2010-2019 najlepsi bilardziści świata rywalizowali w Katarze. W 2021 r. mistrzostwa zostały zorganizowane w angielskim Milton Keynes.

”Trzydzieści lat temu marzyliśmy, by któryś z Polaków w ogóle zakwalifikował się na mistrzostwa świata. Dzisiaj nasi zawodnicy są w czołówce i regularnie zdobywają medale. Nawet w najśmielszych snach nie spodziewaliśmy się, że będzie nam dane współorganizować tak prestiżową imprezę. To pokazuje jak ogromną pracę wykonali nasi bilardziści oraz my, jako organizacja” – podkreśla Grzegorz Kędzierski, wiceprezes Polskiego Związku Bilardowego.

Na starcie zawodów stanęło 128 bilardzistów, w tym gronie jest aż 12 reprezentantów Polski. Pokazuje to jak mocną pozycję w bilardzie mają dzisiaj polscy zawodnicy, co podkreślają również przedstawiciele Matchroom Multisport Ltd, a więc organizacji odpowiadającej za zarządzanie cyklem mistrzostw świata, a zarazem prowadzącej ranking zawodników.

W poniedziałek odbyło się losowanie, które wyłoniło 64 pary kwalifikacyjne. Największe nadzieje kibiców znad Wisły na zwycięstwo podczas World Pool Championship pokładane są w Wiktorze Zielińskim. Rywalem najwyżej sklasyfikowanego Polaka w rankingu Matchroom (7) oraz lidera europejskiego rankingu będzie Marokańczyk, Aziz Moussati.

Poznaniak to jednak niejedyny zawodnik, który podczas turnieju rozgrywanego w stolicy województwa świętokrzyskiego może pokusić się o złoto. Eksperci wskazują, że spore szanse ma też mistrz świata w odmianę 10-bil, Wojciech Szewczyk, a także mistrzowie Europy – Mieszko Fortuński i Konrad Juszczyszyn. Pierwszy z wymienionych zagra z Katarczykiem, Basharem Hussainem Abdulem Majeedem, natomiast Fortuński, rozegra mecz z norweskim bilardzistą, Emilem Andre Gangflotem. Do pary z Juszczyszynem przypisany został Austriak, Daniel Guttenberger.

”Na mistrzostwach świata nie ma słabych rywali i niezależnie z kim grać będą nasi zawodnicy, muszą dać z siebie wszystko. Muszę obiektywnie przyznać, że losowanie nie było dla nas złe. Jestem przekonany, że naszych zawodników stać na awans do kolejnej rundy” – ocenia Kędzierski.

Na uczestników czeka rekordowa w świecie bilardowym pula nagród finansowych, która wynosi 325 tysięcy USD. Wśród zawodników nie mogło oczywiście zabraknąć obrońcy tytułu Shane’a Van Boeninga (USA) oraz byłych mistrzów i medalistów mistrzostw świata – Carlo Biado (Filipiny), Chang Jung-Lina (Tajwan), Albina Ouschana (Austria) czy Liu Haitao (Chiny).

Codziennie zaplanowano dwie turniejowe sesje, zaczynające się o godzinie 12:00 i 18:00. Za polski komentarz na Viaplay odpowiadać będą Piotr Garboliński i Dawid Brzeziński.

Pary kwalifikacyjne reprezentantów Polski:

Tomasz Kapłan (Nosan Kielce) – Ping Han Ko

Mieszko Fortuński (Baribal Zagłębie Lubin) – Emil-Andre Gangflot

Mario He – Sebastian Batkowski (Nosan Kielce)

Mustafa Alnar – Szymon Kural (TCF HUB go77.pl Kraków)

Wojciech Szewczyk (Bilardo.pl Dekada Sosnowiec) – Bashar Hussain Abdul Majeed

Greg Hogue – Mariusz Skoneczny (M13 Soffia Warszawa)

Mateusz Śniegocki (Zakręcona Bila Solumed Poznań) – Mohammad Soufi

Daniel Macioł (Bilardo.pl Dekada Sosnowiec) – Sina Valizadeh

Radosław Babica (Akademia Bilardowa Rokietnica) – Jan Van Lierop

Wiktor Zielinski (inmarketing Hades Poznań) – Aziz Moussati

Karol Skowerski (Nosan Kielce) – Abdullah Al-Anzi

Konrad Juszczyszyn (Baribal Zagłębie Lubin) – Daniel Guttenberger

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.