Bezsensowne zakazy dla amatorskiego sportu utrzymane. „Zamykając nas w domu robicie coś gorszego niż tylko zakaz biegania za piłką”

Wczoraj odbyła się rządowa konferencja prasowa, na której m.in. dowiedzieliśmy się, że do 14 lutego został przedłużony okres dotyczący zakazu przeprowadzania treningów przez amatorskie kluby. Mówiąc wprost, chaos i partyzantka w szeroko pojętym środowisku Niższych Ligach, potrwa jeszcze przez minimum dwa tygodnie.

Trudno dobrać kulturalne słowa po decyzji Rady Ministrów o przedłużeniu okresu obowiązujących obostrzeń. Nie chcę poruszać tutaj tematów związanych z innymi branżami, które podobnie jak amatorski sport, również do 14 lutego pozostaną „zamknięte”. Jak kraj długi i szeroki słyszymy komentarze pełne oburzenia i gniewu, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Decyzje polskiego rządu są absurdalne, szukanie jakichkolwiek racjonalnych wytłumaczeń tych rozporządzeń, mija się z celem.

Tysiące piłkarzy-amatorów dostało po raz kolejny przysłowiowego „gonga” w nos. Nie mogą przez kolejne dwa tygodnie robić tego co kochają. Zostali pozbawieni możliwości spędzania wspólnie z drużyną wolnego czasu uprawiając sport, a przecież sport to zdrowie… Czyżby? W mniemaniu „wszechmogących” – nie.

Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba i ludzie stoją
Obostrzenia w Polsce.

Pojawia się w komentarzach na naszym Facebooku wiele głosów w stylu: „I tak przecież w klubach trenujemy.” Tak, zgadzam się, ale przecież nie o to chodzi, aby w XXI wieku uprawiać partyzantkę. Część drużyn z Niższych Lig prowadzi zajęcia. Inne czekają na zniesienie obostrzeń, nie chcąc wchodzić w kolizję z rozporządzeniami, nawet jeśli są one niezgodne z Konstytucją RP. Jest też grupa klubów, w których próbuje się szukać sposobów na obejście bzdurnych obostrzeń.

Masz w drużynie młodzieżowców powiedzmy siedmiu zawodników do 21 roku. Oni mogą trenować normalnie. Klub wystawia siedem umów o wolontariat jako asystent trenera dla siedmiu graczy powyżej 21 roku życia. I już czternastu może trenować – zdradza jeden z działaczy.

Czy o to chodzi, aby w taki sposób kombinować? Jeśli nie istnieją inne sposoby, to tak. Gdzie więc w tym chaosie są włodarze wojewódzkich związków? Czy ich rola w tej komedii ogranicza się do opublikowania komunikatu pod tytułem: „Piłkarskie obostrzenia przedłużone do 14 lutego„?

Jak do decyzji Rady Ministrów zamierza odnieść się PZPN? Wielu czytelników GF pyta co na to Zbigniew Boniek? Przecież amatorska piłka to fundament futbolu. Otóż pan prezes milczy, bo tak jest wygodniej. Krajowe federacje koszykówki czy siatkówki potrafiły znaleźć rozwiązanie i amatorzy w tych dyscyplinach trenują w najlepsze. Futbolowa centrala natomiast pozostawiła amatorskie kluby samym sobie.

Rząd postanowił przedłużyć obostrzenia, w tym te które dotyczą amatorskiej piłki nożnej. Nie wiem jakich doradców medycznych ma premier, ale chyba z nimi nie do końca jest dobrze. Według tych Panów nie zarazimy się koronawirusem w galerii handlowej, ale chwycimy choróbsko trenując piłkę nożną na świeżym powietrzu. Bezpieczni jesteśmy biegając w parku czy morsując w jeziorze, ale nie na boisku. No chyba, że jesteśmy zawodowcami. Oczywiście takie formy spędzania wolnego czasu jak bieganie czy morsowanie pochwalam. Chciałem tylko zwrócić uwagę na bezsens podejmowanych decyzji. Czy ktoś nie zdaje sobie sprawy, że społeczeństwo uprawiające sport jest zdrowsze i odporniejsze niż to pozamykane w domach. Szkoda, że w sprawę powrotu na boiska drużyn z niższych lig nie zaangażował się Polski Związek Piłki Nożnej. Wydaje mi się, że Boniek i jego świta wolą siedzieć cicho i mieć spokój. Bo przecież wiosna ubiegłego roku wiceprezes Koźmiński powiedział: „na zabawę w piłkę jeszcze przyjdzie czas”. Najważniejsza jest kasa, którą związek zarabia dzięki Ekstraklasie i reprezentacji. Ale Panowie z PZPN zapamiętajcie „bez piłki amatorskiej nie ma piłki zawodowej”. Ruszcie tyłki i zacznijcie działać – mówi Galaktycznemu Wojciech Mroziński, redaktor „Kościańskiej Telewizji KLIN-TV”.

*****

Przeglądając setki komentarzy osób związanych ze środowiskiem Niższych Lig zwróciłem uwagę na jeden z nich. Czytelnik GF o nicku „Cir Man” kapitalnie spuentował niewytłumaczalne rozporządzenia.

Zdrowi, silni faceci, którzy mają pasję w postaci piłki, muszą siedzieć w domach bądź trenować indywidualnie. Nie chcę źle wróźyć, ale mnóstwo osób może tę energię przekierować nie tak jak trzeba. Piłkarze amatorzy rozsiewają strasznego wirusa, natomiast chłopaki grający i zarabiający na tym, już nie rozsiewają. To tak jakby ktoś z umową na cały etat nie zarażał, a ten na pół etatu już zarażał. Zaraz kluby będą znikać z piłkarskiej mapy. Niedługo wiekowi zawodnicy powiedzą dość, bo na zabawę w kotka i myszkę nikt nie ma ochoty. Małe miejscowości potracą jedną z niewielu, bądź jedyną weekendową rozrywkę. Brzmi nierealnie? Nie, to już nie tylko tak brzmi. To się dzieje. Dom zawsze zaczynamy od fundamentów. A niższe ligi takowym fundamentem są. Dajcie trenować ambitnym ludziom. Zamykając nas w domu robicie coś gorszego niż tylko zakaz biegania za piłką. Dla wielu jest to odskocznia od tego szarego i chorego czasu. Pozdrawiam wszystkich piłkarzy amatorów.

******

Portal Galaktyczny Futbol również pozdrawia całe środowisko Niższych Lig. Powinniśmy teraz być wszyscy razem, stąd akcja z anonimową ankietą o przypadkach zakażeń wśród zawodników amatorskich klubów. Rozsyłamy ją do klubów, a wyniki zostaną przekazane wyżej przez jedną z zajmujących się tym firm. Malkontenci mówią, że i tak nie odniesie to skutku.

Nie można jednak chować obecnie głowy w piasek i siedzieć cicho jak mysz pod miotłą. Dlatego zachęcam kluby do wypełnienia ankiety, którą wysyłamy. Można również kontaktować się pod adresem email galaktycznyfutbol@gmail.com lub za pośrednictwem mediów społecznościowych GF. Ankieta zostanie przekazana do wszystkich zainteresowanych.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.