Ile warte są reprezentacje narodowe, które wystąpią na EURO 2024?

Przeprowadzone przez Flashscore badanie wskazało dokładną wartość rynkową drużyn, które wezmą udział w jednym z najbardziej oczekiwanych turniejów w piłce nożnej – Mistrzostwach Europy, które rozpoczynają się już w tym tygodniu. W badaniu przeprowadzonym przez serwis wyników piłkarskich przeanalizowano wartość rynkową każdego zawodnika w składzie każdego kraju, który zakwalifikował się do tych europejskich rozgrywek.

  • Anglia ma najdroższy skład, który weźmie udział w nadchodzących Mistrzostwach Europy o wartości ponad 1,4 mld euro.
  • Francja i Portugalia zajmują kolejno drugie i trzecie miejsce w zestawieniu. Wyceniane są odpowiednio na 1,2 mld i 1 mld euro.
  • Reprezentacja narodowa Polski zajmuje 17 miejsce z 24 europejskich państw biorących udział w EURO. Jej wartość wyceniana jest na blisko 1,9 mln euro.

Anglia, Francja, Portugalia na podium

Na pierwszym miejscu uplasowała się reprezentacja Anglii z oszałamiającą wartością drużyny 1 439 505 630 euro. Wartość drużyny z wysp pod względem samej wartości zawodników przewyższa ona PKB 10 krajów, w tym między innymi Dominiki, Samoa i Mikronezji. Jest ona również o 205% wyższa niż średnia wartość drużyny we wszystkich krajach biorących udział w rozgrywkach.

Jude Bellingham, pomocnik Realu Madryt, jest obecnie najcenniejszym zawodnikiem w składzie Anglii, z aktualną wartością rynkową 194 mln euro – co stanowi ponad 13% całkowitej wartości składu Anglii. Harry Kane jest najlepszym strzelcem w drużynie z 52 golami w minionym sezonie we wszystkich rozgrywkach na koncie.

Na drugim miejscu znajduje się Francja, której wartość drużyny wynosi 1 269 470 202 euro. Imponująca wartość drużyny Francji jest o 169% wyższa niż średnia.

Najcenniejszym zawodnikiem Francji jest Kylian Mbappe, który niedawno ogłosił swoją przeprowadzkę do Realu Madryt i posiada wartość rynkową 199 mln – jest to najwyższa wartość spośród wszystkich zawodników biorących udział w turnieju. Sama wartość Mbappe stanowi ponad 13% całkowitej wartości rynkowej drużyny Francji.

Reprezentacja Portugalii znalazła się na trzecim miejscu, a wartość drużyny zwycięzców z 2016 roku wynosi 1 061 811 284 euro – o 125% więcej niż średnia.

Najcenniejszym zawodnikiem w portugalskiej drużynie jest Rafael Leao, napastnik AC Milan, który wyceniany jest na 89,4 mln euro. Co zaskakujące, pomimo spekulacji na temat przejścia na międzynarodową emeryturę po Mistrzostwach Świata 2022, Cristiano Ronaldo pojawi się w składzie. Jest on najlepszym portugalskim strzelcem goli na arenie międzynarodowej i najczęściej występującym zawodnikiem z 128 strzelonymi golami oraz 206 występami w reprezentacji na przestrzeni lat.

Anglia i Francja to niepodważalni faworyci tegorocznych Mistrzostw Europy. Łączna wartość rynkowa zawodników w ich składach jest zbliżona i znacznie przeważa wartość pozostałych drużyn, co potwierdza spekulacje analityków sportowych. – mówi Krzysztof Mączka, Country Manager w Flashscore – Wartość drużyn nie jest jednak jedyną wytyczną, o czym przypomniała nam m.in. reprezentacja Maroko na Mistrzostwach Świata w 2022 roku, awansując do półfinału turnieju po raz pierwszy w historii. – dodaje.

Reprezentacja Polski na tle europejskich drużyn

Nasza narodowa reprezentacja zajęła w rankingu 17. miejsce z 24 krajów, które wezmą udział w Mistrzostwach Europy. Jej wartość wyniosła dokładnie 198 044 035 euro. Wartość polskiej drużyny jest niższa od średniej o 58%.

Najdroższym zawodnikiem, który będzie reprezentował Polskę podczas EURO, okazał się Piotr Zieliński na co dzień grający we włoskiej lidze. Wartość Zielińskiego to 25 mln euro. Przypomnijmy – wartość najdroższego obecnie piłkarza – Kyliana Mbappe – szacowana jest na 199 mln euro – 174 mln euro więcej od Polaka.

Tuż za podium

Hiszpańska reprezentacja mężczyzn w piłce nożnej uplasowała się na czwartym miejscu z wartością drużyny wynoszącą 927 282 720 euro, co stanowi 96% powyżej średniej wartości europejskich drużyn.

Najbardziej wartościowym graczem Hiszpanii jest Rodri, pomocnik Manchester City, wyceniany na 115,4 mln euro Drużyna Hiszpanii znana jest ze swoich umiejętności technicznych i strategicznej gry. W drużynie występują również młode talenty, takie jak Pedri, który odegrał kluczową rolę w środku pola w ubiegłym sezonie i jest postrzegany jako jedna z przyszłych gwiazd hiszpańskiej piłki nożnej.

Holandia uplasowała się na piątym miejscu, z wartością drużyny wynoszącą 811 674 754 euro, 72% powyżej średniej wartości drużyny. Najcenniejszym zawodnikiem Holandii okazał się Xavi Simons, wyceniany na 79,4 mln euro.

Pozostała część pierwszej dziesiątki to Niemcy na szóstym miejscu, tuż za nimi – Włochy, Belgia, Dania oraz Turcja, która zamyka pierwszą dziesiątkę najdroższych reprezentacji narodowych w Europie.

Średni wiek zawodników we wszystkich krajach wynosi 26 lat, przy czym najstarszą drużyną jest Szkocja (28,41 lat), podczas gdy najmłodszą drużyną – Czechy (25,23 lat).

Źródło: Flashscore

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.