Nie żyje legenda polskiej piłki. W wieku 81 lat odszedł Orest Lenczyk

W wieku 81 lat zmarł Orest Lenczyk, legendarny polski trener, który był trzykrotnym mistrzem Polski w roli szkoleniowca. Tragiczną informację przekazał Łukasz Gikiewicz, który pod wodzą Lenczyka występował w Śląsku Wrocław.

Lenczyk urodził się 28 grudnia 1942 roku w Sanoku i tam rozpoczął przygodę z piłką. Jako zawodnik nie osiągnął sukcesów, natomiast stał się legendą już jako trener. Pracę jako szkoleniowiec zaczął na początku lat 70. w Karpatach Krosno.

W sezonie 1977/78 Lenczyk poprowadził Wisłę Kraków do mistrzostwa kraju, a w kolejnym sezonie dotarł do ćwierćfinału Pucharu Europy.

Lenczyk, oprócz Wisły, prowadził też: Stal Mielec, Śląsk Wrocław, Ruch Chorzów, Widzew Łódź, GKS Katowice, GKS Bełchatów czy Zagłębie Lubin. 

Mistrzostwo z 1978 roku nie jest jedyne. Lenczyk powtórzył ten sukces w Wiśle w 2001 roku, a 11 lat później dokonał tego samego ze Śląskiem. Bardzo blisko sensacyjnego triumfu w lidze był także w 2007 roku z Bełchatowem. Na koncie ma także krajowy superpuchar z GKS-em Katowice (1995) i finał zapomnianego dziś Pucharu Intertoto z Ruchem (1998).

Ostatnią pracą Lenczyka był pobyt w Zagłębiu Lubin. Szkoleniowiec został zwolniony w maju 2014 roku. Łącznie prowadził swoje zespoły w 587 meczach Ekstraklasy, co jest absolutnym rekordem.

Foto: Historia Wisły

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.