Odrodzenie LZS-u Naprzód Ujazd Niezdrowice. „Kochamy futbol w czystej postaci”

Niższe Ligi, po okresie dość długiej przerwy, będą znów regularnie gościć na Galaktycznym. Dziś materiał o klubie LZS Naprzód Ujazd Niezdrowice, który jakiś czas temu zniknął z piłkarskiej mapy Polski. Grupa lokalnych pasjonatów postanowiła go reaktywować, a obecnie ich działalność nabiera coraz większego rozmachu.

Zespół z małej wsi na Opolszczyźnie przez ponad 20 lat występował na poziomie Klasy Okręgowej. Był jedną z najdłużej utrzymujących się drużyn na tym szczeblu rozgrywek w swoim województwie. Wynik sportowy był różny, od walki o czołowe lokaty, po miejsca w dolnej części tabeli. Niestety, po latach działalności doszło w klubie do tzw. zmęczenia materiału czy też wręcz rozłamu, jak mówi Michał Glagla, jeden z pasjonatów piłki nożnej w Naprzodzie.

– Działacze, którzy od wielu lat byli obecni w tym piłkarskim światku stwierdzili, że już nie mają na to ochoty, jak też brakuje już im energii – mówi Michał.

W 2020 roku LZS Naprzód Ujazd Niezdrowice zawiesił działalność i zniknął z futbolowej mapy naszego kraju. Po dwóch latach niebytu grupa znajomych, w tym mój rozmówca, która była świadkami lat świetności klubu, postanowiła, że „coś trzeba zrobić”.

– Nie mogliśmy pozwolić na to, aby coś, co przynosiło chlubę naszej lokalnej społeczności całkowicie, było też nierozerwalnie związane z jej historią, przestało istnieć. Postanowiliśmy się zebrać, postanowiliśmy powalczyć o to dziedzictwo – opowiada Michał.

– Reaktywowaliśmy klub na czele z Tomaszem Knopikiem i Patrykiem Wientzkiem, zebraliśmy zawodników, którzy nie mieli żadnych finansowych roszczeń, co jest obecnie plagą Niższych Lig i zgłosiliśmy zespół do rozgrywek B-Klasy. Bardzo szybko, bo już w pierwszym sezonie uzyskaliśmy awans na kolejny szczebel rozgrywek – kontynuuje Michał.

Należy podkreślić, że kadra Naprzodu w tej pierwszej po reaktywacji kampanii składała się z zawodników z tzw. ulicy. Wielu z nich „nie grało w piłkę” od wielu lat. M.in. Michał Glagla, który jak sam podkreśla, miał dziesięć lat rozbratu z futbolem.

Mówiąc prostym językiem, grupa lokalnych zapaleńców chciała nie tylko uratować klub, ale również miała swoje sportowe ambicje. Czytaj – szybka ucieczka z B-Klasy.

Po awansie klub zatrudnił trenera. Jest nim Marek Słota, szkoleniowiec z licencją UEFA A. Pod jego wodzą zespół z pewnością będzie walczył o powrót na należne mu miejsce, czyli do okręgówki. Michał Glagla mówi, że klubowi działacze mają długoterminowy plan, który zakłada wyższe sportowe cele. Póki co jednak krok po kroku są realizowane wcześniejsze założenia. Jednym z nich jest stworzenie grupy juniorskiej.

– Chcemy mieć swoje fundamenty, swój narybek i robić to wszystko po prostu tak, jak należy. Chcemy, aby w naszym klubie nie było najemników kopiących piłkę za pieniądze. Zamierzamy stworzyć zdrowy układ, mocno niepopularny dzisiaj. Niestety, już w klubach z B-klasy gracze oczekują wynagrodzenia za grę. My mamy swoją wizję piłki nożnej na niższych szczeblach rozgrywek – stanowczo podkreśla Michał Glagla, który wiele ciepłych słów powiedział również o prezesie klubu.

Patryk Wientzek jest postacią nietuzinkową, będącą motorem napędowym działań Naprzodu. Jak twierdzi mój rozmówca, prezes „nie lubi ściemy”, ceni szczerość i otwartość. Być może w niedalekiej przyszłości uda mi się uzyskać szerszą wypowiedź prezesa klubu na temat aktualnej działalności, a także planów na następne lata.

W ubiegłym sezonie Naprzód zajął 8. miejsce w tabeli szóstej grupy opolskiej A-klasy. Zespół z Niezdrowic zdobył 34 punkty w 26 spotkaniach. W nadchodzących rozgrywkach, tak jak wspomniałem wcześniej, drużyna Marka Słoty zamierza włączyć się do walki o awans.

Na koniec zacytuję jedno zdanie, które bardzo mocno utkwiło mi w pamięci po rozmowie z Michałem Glaglą:

My, tutaj w Naprzodzie, po prostu kochamy piłkę nożną w tej najczystszej postaci.

Zachęcam do obserwowania na Facebooku profilu klubu z Niezdrowic. LINK TUTAJ

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.