Galaktyczne Dziewczyny z Paniówek. „Moim marzeniem jest stworzenie małej szkółki”

Tempo Paniówki jest klubem znanym najwierniejszym czytelnikom Galaktycznego Futbolu. Seniorzy występują w zabrzańskiej Klasie A i po rundzie jesiennej plasują się na siódmej pozycji. Dziś jednak nie o nich będziemy mówić. Po cichu i bez większego rozgłosu wyrasta bowiem w Paniówkach żeńska sekcja futbolu.

Pomysł na drużynę kobiecej piłki nożnej został wdrożony w życie w lipcu 2019 roku. Jego autorką była pochodząca z Paniówek Magda Konopka, która w tej małej miejscowości zaczynała przygodę z futbolem, kopiąc z chłopakami, jak sama mówi. Z Paniówek trafiła do kobiecego klubu KKS Zabrze.

Magda przechodziła przez różne szczeble rozgrywkowe, od drugiej do Ekstraligi. Występowała również w Niemczech, na poziomie 2. Bundesligi w zespole SC 13 Bad Neuenahr. Następnie kontynuowała grę w AZS PWSZ Wałbrzych i AZS UJ Kraków. Zdobyła również kilka tytułów mistrza Polski w futsalu. Łącznie jej przygoda z piłką w roli zawodniczki trwała prawie 18 lat. Karierę zakończyła po sezonie 2018/2019 w barwach ekstraligowego AZS UJ Kraków.

Magda Konopka nie wzięła rozwodu z futbolem i postanowiła spełniać się już w innej roli.

Skąd taki pomysł, aby w Paniówkach stworzyć piłkarską drużynę dziewczyn?

Po podjęciu decyzji o zakończeniu swojej przygody, wiedziałam, że całkowity rozbrat z piłką jest niemożliwy, na dłuższą metę się nie da. Po rozmowie z zarządem LKS Tempo Paniówki, dostałam zielone światło na otwarcie sekcji w tym klubie. Teraz mogę swoją wiedzę i doświadczenie przekazywać młodemu pokoleniu.

Czy jest zainteresowanie zajęciami w kobiecej sekcji?

Ruszyliśmy w lipcu 2019 roku, początkowo było pięć osób, później tych dziewczyn przybywało. Jedne przychodziły i odchodziły, inne zostawały nieco dłużej, a niektóre są z nami do dziś. Przez ten czas przez klub przewinęło się ponad 30 zawodniczek, na dziś ekipa liczy 17 osób.

Dziewczyny trenują z podziałem na grupy wiekowe?

Póki co mamy jedną grupę tzw. „mieszankę wybuchową”. Są to dziewczyny z roczników 2009 i młodsze. Wszystkie trenują razem.

Treningi to jedno, ale wiadomo, że wisienką na torcie są mecze i rozgrywki ligowe.

Tak. Aktualnie dziewczyny rozgrywają swoje mecze ligowe w Śląskiej Lidze Młodziczek. Rywalki są bardzo silne, mierzymy się z takimi drużynami jak GKS Katowice, UKKS Katowice, SKRA Częstochowa, Polonia Tychy. Są mecze, gdzie gra jest bardzo wyrównana i udaje się wyciągnąć jakieś punkty albo minimalnie przegrać. Są też takie, gdzie dostajemy „baty” i lekcję, z której wyciągamy wnioski. Cieszy fakt, że dziewczyny są coraz bardziej świadome tego co robią dobrze, co źle. Wszystkim zawodniczkom gra sprawia niezwykłą frajdę i wiele radości.

Jak zatem zostać zawodniczką Tempa Paniówki?

Wystarczy przyjść na trening (śmiech).

Rekrutacja trwa cały czas?

Ciągle prowadzimy nabór dla dziewczyn w rocznikach 2009 i młodszych. Moim marzeniem, byłoby stworzenie takiej małej szkółki, gdzie byłoby kilka kategorii wiekowych. Wiem jednak, że przede mną bardzo ciężkie zadanie. Paniówki to mała wieś, więc już dużym sukcesem jest to co udało się stworzyć. Zebraliśmy taką grupę dziewczyn, które regularnie chodzą na treningi i robią progres.

Czyli pozostaje teraz zaprosić i zachęcić kolejne zawodniczki, które chciałby uczestniczyć w tworzonym przez Ciebie projekcie…

Jak najbardziej. Z tego miejsca serdecznie zapraszam do dołączenia do naszej drużyny. Może czyta to dziewczyna, która chciałaby spróbować, a może ktoś z rodziców, wujków, dziadków… zachęcam do zapisania córki, siostrzenicy czy wnuczki na zajęcia. Piłka to nie tylko sport, daje nam znacznie więcej cech, które przydadzą się w późniejszym życiu codziennym.

Galaktyczny Futbol również zachęca do rozpoczęcia treningów pod okiem Magdy Konopki. Może właśnie w Paniówkach wyrosną nam następczynie Ewy Pajor czy Katarzyny Kiedrzynek.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.