IV liga rozpędza się niczym parowóz. I tak w ubiegłym tygodniu jako pierwsza wystartowała grupa wielkopolska. W ten weekend kolejne grupy, a pozostałe (dolnośląska, opolska, podkarpacka, podlaska, śląska i świętokrzyska) za tydzień 14/15 sierpnia.

(wybrany fragment wiersza ,,Lokomotywa’’ autorstwa Jana Brzechwy. Tekst zaznaczony został zmieniony przeze mnie). W oryginale – po szynach.

Jednak w tym ,,moim’’ tekście nie wszystko się zgadza, bo Wieczysta Kraków ruszyła niczym francuskie TGV, a MKS Piaseczno niczym Pendolino, czyli o ok. 50 % (dokładnie 43,75 %) wolniej.

Tym kolejowym sposobem dotarliśmy na czwartoligowe boiska.

Oto najciekawsze piłkarskie wydarzenia minionego weekendu:

Zacznę jednak od tych, którzy uzyskali awans do III ligi, czyli wirtualnego podium (% zdobytych punktów na mecz) całej IV ligi ubiegłego sezonu:

Tomasovia Tomaszów Lubelski (2,94) przegrała u siebie z Cracovią II aż 2:5. W 36. minucie było już 0:4.

ŁKS II Łódź (2,60) wygrał u siebie z Ursusem Warszawa 4:3. W 14. minucie było 2:0, a w 65… 2:3.

Natomiast Ruch Zdzieszowice (2,78) …  zrezygnował z awansu i za tydzień rozpocznie nowy sezon w IV lidze.

Tomasovia Tomaszów Lubelski – Cracovia II 2:5 (2:4)

Bramki: Tomasovia 37, 40. Cracovia II- 14, 21, 27, 36 i 86 min gry.

ŁKS II Łódź – Ursus Warszawa 4:3 (2:2)

Bramki: ŁKS II – 11, 14, 80 i 86 (k). Ursus – 22, 44 i 65 min gry

Pozostałe ciekawsze wydarzenia:

Wychodzi na to, że Wieczysta Kraków rozpoczęła sprint do III ligi wygrywając u siebie z Clepardią Kraków.  Zapewne Wieczysta będzie pierwszym klubem, który przekroczy próg Klubu 100.

Pytanie brzmi: po ilu kolejkach?

Na przeciwległym biegunie znalazła się Bytovia  Bytów, która po wycofaniu z II ligi przegrała na wyjeździe z Czarnymi Pruszcz Gdański (beniaminek) swój pierwszy czwartoligowy mecz.

Górnik Konin po spadku z III ligi przegrał już drugi kolejny mecz. Tym razem u siebie z beniaminkiem, czyli Huraganem Pobiedziska.

Hetman Zamość po bardzo bolesnym spadku z III ligi (mecze 3-5-32, br. 35-140) przegrał u siebie inauguracyjny mecz w IV lidze z Huczwą Tyszowce.

Kaszubia Kościerzyna, która w ubiegłym sezonie na dwie kolejki przed końcem przegrała ze Stolemem Gniewino walkę o awans do III ligi (Stolem Gniewino zdobył 2 pkt. więcej) zaliczyła potężną wpadkę, przegrywając wysoko u siebie z GKS Kowale.

Znakomicie wystartował MKS Piaseczno, który pokonał wysoko u siebie Żyrardowiankę Żyrardów. MKS miał po przerwie bardzo ułatwione zadanie, bo o ile w pierwszej połowie nie było bramek, to były dwie czerwone kartki dla rywali.

Jednym z ciekawszych meczów był mecz pomiędzy Victorią Sulejówek, a  Mazovią Mińsk Mazowiecki. W ubiegłym sezonie oba zespoły zajęły drugie miejsca w swoich grupach, a sam mecz miał bardzo emocjonujący przebieg. Wygrała Victoria, czyli było klasyczne ,, z piekła do nieba’’.

Wieczysta Kraków – Clepardia Kraków 16:0 (10:0)

Bramki: 7, 9, 18, 24, 28, 34, 36, 37, 44, 45+, 51, 52, 55, 64, 70, 74.

Czarni Pruszcz Gdański – Bytovia Bytów 3:1 (2:0)

Bramki: Czarni – 9 (k), 21 i 76. Bytovia – 48 min gry.

Górnik Konin – Huragan Pobiedziska 0:1 (0:1)

Bramka: 90+4 min gry.

Czerwona kartka: Górnik (44. min po drugiej żółtej)

Kaszubia Kościerzyna – GKS Kowale 0:5 (0:5)