fbpx

Piotr Żmudka, szkoleniowiec LKS-u Tarnawianka Tarnawa Dolna: Warto stawiać na młodych trenerów

Piotr Żmudka, 29-letni szkoleniowiec LKS-u Tarnawianka Tarnawa Dolna opowiedział portalowi Galaktyczny Futbol o swojej trenerskiej pasji, rundzie jesiennej i planach przygotowań do wiosennych rozgrywek.

Tarnawianka Tarnawa występuje w pierwszej grupie B-klasy Wadowice. Rundę jesienną podopieczni Piotra Żmudki zakończyli na miejscu dziewiątym z dorobkiem 16 punktów. Zespół odniósł pięć zwycięstw, raz zremisował i poniósł siedem porażek. Tarnawianka zdecydowanie gorzej radzi sobie na wyjazdach, skąd przywiozła zaledwie cztery „oczka”.

Szkoleniowcem zespołu jest 29-letni Piotr Żmudka, który mimo młodego wieku, ma za sobą kilka lat pracy trenerskiej. Jest wychowankiem Garbarza Zembrzyce, w którego barawach przeszedł wszystkie kategorie wiekowe, do seniora włącznie. W barwach tego klubu rozegrał łącznie (IV liga, V liga i kl.okręgowa) 54 spotkania, w których strzelił cztery gole.

W latach 2010-2017 Piotr Żmudka zakładał koszulkę Tarnawianki Tarnawa. Rozegrał w niej 83 oficjalne spotkania, zdobywając 10 bramek. Grę na boisku łączył również z pracą szkoleniowca, którą rozpoczął w 2015 roku. Był opiekunem grup młodzieżowych w Tarnawiance i Spartaku Skawce. Prowadził jako tymczasowy szkoleniowiec seniorów zespołu z Tarnawy Dolnej.

O sobie Piotr Żmudka mówi:

Jestem młodym, ale już poniekąd doświadczonym trenerem jak na swój wiek. Posiadam dyplom trenerski Grassroots C (UEFA C). Już mając 24 lata byłem tymczasowym szkoleniowcem seniorów Tarnawianki po rezygnacji trenerów. Zazwyczaj zostawiano mi całkiem rozbitą drużynę, ale  zawsze udawało mi się „wyciągnąć zespół” z pozytywnym skutkiem. Czy to był awans do B- klasy w sezonie 2015/16, czy udana misja uratowania bytu w tej klasie rozgrywkowej w ostatnich 5 meczach po zwolnieniu trenera. Następnie dostałem szansę już prowadzenia zespołu w sezonie 2017/18, co skończyło się moją rezygnacją (https://tiny.pl/ts3q1). 

Po rezygnacji jednak nastąpił powrót do prowadzenia zespołu?

Tak, od siódmej kolejki obecnego sezonu ponownie zostałem trenerem Tarnowianki.

Skąd pomysł na bycie trenerem w tak młodym wieku?

Jak tak sobie pomyślę, to wydaje mi się, że od zawsze chciałem nim zostać. Zaczynając od gier typu „football manager „przez podpatrywanie moich trenerów, po sytuacje na boisku.

Piłka nożna to pasja w pana przypadku? Bez niej chyba raczej ciężko funkcjonować w B-klasowej rzeczywistości.

Kocham sport… Kocham piłkę nożną i nie wyobrażam sobie życia bez niej. Miałem to szczęście, że w tak młodym wieku dostałem szansę. Jest niezwykle trudno się przebić i otrzymać votum zaufania od prezesów w takim wieku. Podkreślam, że warto stawiać na młodych trenerów.

W obecnym sezonie przejął pan zespół Tarnawianki w siódmej kolejce. Decyzja była łatwa do podjęcia?

Przejąłem zespół z sześcioma punktami na koncie i z bardzo trudnym terminarzem do końca rundy (4 mecze z czołówką ligi). Nie będę ukrywał, że długo się zastanowiałem nad tą propozycją.

Jakie aspekty zaważyły więc na przyjęciu oferty Tarnawianki?

Z tego co wiem paru trenerów odmówiło klubowi. Ja jednak zdecydowałem się przyjąć propozycję prezesa, między innymi dlatego, że mam w Tarnawie przyjaciół, a ich jak wiemy, nie zostawia się w potrzebie.

Co pan powiedział drużynie na pierwszym spotkaniu? Czy były jakieś założenia na dalszą część rundy wiosennej?

Założyliśmy sobie w szatni, że zdobędziemy 18 punktów, ale niestety nam się nie udało. Licznik zatrzymał się na szesnastu. Najbardziej żałujemy spotkania z Grzechynią, gdzie kontuzja naszego bramkarza bardzo nam skomplikowała mecz.

Pokusi się pan o ocenę rundy jesiennej?

Rundę ogólnie oceniam na trójkę z plusem, bo stać ten zespół na o wiele więcej.  Zwłaszcza bolą stracone punkty z zespołami, które znajdują się w tabeli za Tarnawianką. Nadrobimy w rudzie rewanżowej.

Rozpoczęliście okres przygotowawczy. Jakieś wnioski już się nasuwają po pierwszych treningach?

Co do przygotowań zaczęliśmy je 22 stycznia. Trenujemy dwa razy w tygodniu plus chłopaki wykonują do tego jeden trening indywidualny. Nie zapeszając, jestem bardzo zadowolony z frekwencji i zaangażowania na treningach. Mam nadzieję, że utrzymamy ten poziom, bo nie będę ukrywał, że bardzo liczę na każdego z nich.

Jakie cele postawiliście z drużyną na wiosenne rozgrywki?

Na dany moment żadnych celów sobie nie stawiamy. Aczkolwiek w mojej głowie coś tam się przewija, ale o tym zawodnicy dowiedzą się w odpowiednim momencie.

******

Plan sparingów Tarnawianki Tarnawa Dolna

09.02.2020 Świt Osielec
23.02.2020 KS Luboń Skomielna Biała
01.03.2020 Czarni Koziniec
08.03.2020 BSC Zawoja

W planach są również dwa kolejne mecze kontrolne.

******

Dziękuję Piotrowi Żmudce za rozmowę. Kibiców zapraszam do odwiedzania mediów społecznościowych Tarnawianki Tarnawa Dolna https://tiny.pl/ts3m1

Zwracam się z prośbą o minimalne choćby wsparcie portalu Galaktyczny Futbol. Szczegóły pod linkiem https://zrzutka.pl/cpeary

Grzegorz Sawicki

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.