PZPN zwiększył liczbę zawodników rezerwowych w rozgrywkach niższych szczebli 

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zwiększył do dziewięciu dopuszczalną liczba zawodników rezerwowych we wszystkich rozgrywkach prowadzonych przez PZPN i Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Do o tej pory maksymalna liczba graczy rezerwowych w rozgrywkach niższych szczebli wynosiła siedem.

Uchwała weszła w życie 21 lutego 2023 roku, a więc nowe zasady obowiązują już od rundy wiosennej bieżącego sezonu.

Formalnie uchwałą nr II/36 z dnia 21 lutego 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną wprowadzono następującą zmianę – w § 12 ust. 4 słowa „poza 7 zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu”, zastępuje się słowami „poza 9 zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu”.

Po dokonanych zmianach w przepisach, § 12 uchwały brzmi:

„1. Przed zawodami kierownik drużyny obowiązany jest do wypełnienia protokołu zawierającego skład zespołu, wpisując czytelnie imiona, nazwiska, numery kart i koszulek zawodników. Protokół podpisują kapitan i kierownik drużyny.

2. Zaleca się wpisywanie 18 zawodników do protokołów sędziowskich oraz przydzielenie zawodnikom stałych numerów. Zawodnicy muszą mieć ponumerowane koszulki, zgodnie z zapisem w protokole sędziowskim. W rozgrywkach Ekstraklasy, I i II ligi drużyna winna mieć przygotowaną (na ławce rezerwowych) koszulkę meczową bez numeru – na wypadek konieczności czasowego zastąpienia zniszczonej (niezdatnej do dalszego użycia) koszulki jednego z grających zawodników.

3. W rozgrywkach Ekstraklasy, I ligi, II ligi i Pucharu Polski na szczeblu centralnym, na ławce rezerwowych, poza nie więcej niż 9 zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu, może przebywać trener pierwszego zespołu, posiadający licencję oraz spełniający wymogi, o których mowa we właściwych przepisach licencyjnych oraz 6 oficjalnych przedstawicieli klubowych, spośród osób pełniących następujące funkcje:

a) Asystent trenera pierwszego zespołu, posiadający licencję oraz spełniający wymogi, o których mowa we właściwych przepisach licencyjnych,

b) Lekarz, posiadający licencję PZPN,

c) Trener bramkarzy,

d) Trener przygotowania fizycznego,

e) Drugi asystent trenera,

f) Kierownik drużyny,

g) Fizjoterapeuta, posiadający odpowiednie uprawnienia,

h) Masażysta,

i) Drugi masażysta,

j) Sprzętowy.

Jeżeli pozwala na to miejsce, drużyna za zgodą sędziego może otrzymać dodatkowe trzy miejsca dla swego sztabu, na których mogą zasiadać wyłącznie osoby wskazane w pkt. a) – j). Jeżeli ławki rezerwowych nie zawierają więcej miejsc siedzących, co do zasady dodatkowe miejsca muszą znaleźć się poza strefą techniczną w odległości przynajmniej pięciu metrów za lub z boku ławek rezerwowych, ale z dostępem do szatni. Imiona i nazwiska wszystkich osób, przebywających na ławce rezerwowych muszą znaleźć się w sprawozdaniu sędziego lub w arkuszu dodatkowym. Do weryfikacji tożsamości i uprawnień wskazanych osób do pełnienia określonej funkcji upoważnieni są delegat meczowy i/lub sędzia techniczny zawodów.

4. W rozgrywkach innych niż wskazane w ust. 3, na ławce rezerwowych, poza 9 zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu, może przebywać 7 oficjalnych przedstawicieli klubowych, w tym trener, asystent trenera, kierownik drużyny, lekarz i masażysta. Nazwiska tych osób winny być wpisane do protokołu.

5. Zawodnik wykluczony z gry nie może przebywać na ławce rezerwowych.

6. Jeżeli drużyna rozpoczyna grę z mniejszą liczbą zawodników niż 11, jednak nie mniejszą niż 7, to skład drużyny może być uzupełniony jedynie zawodnikami, którzy są wpisani do protokołu.

7. Liczbę dopuszczalnych wymian zawodników określają regulaminy poszczególnych rozgrywek, z zastrzeżeniem zasad określonych w Przepisach Gry i Postanowieniach PZPN do Przepisów Gry.

8. Wymiana zawodników powinna być sygnalizowana za pomocą tablic z numerami zawodnika wchodzącego do gry i zawodnika schodzącego z boiska (dotyczy szczebla centralnego).

9. W rozgrywkach futsalu oraz piłki nożnej plażowej kwestie, o których mowa w § 12 ust. 1)-8) będą określone w odrębnych regulaminach wydanych przez organy prowadzące rozgrywki.”

Źródło: PZPN, prawopilkarskie.pl

***

Prośba o wsparcie mnie w walce z nowotworem.

Obraz Jörg Struwe z Pixabay

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.