Rewolucja w systemie rozgrywek Ligi Mistrzów? UEFA planuje kolejne zmiany

Władze UEFA planują wprowadzenie nowego formatu w systemie rozgrywek Ligi Mistrzów. Już w ciągu klilku najbliższych dni mają się rozpocząć rozmowy dotyczące zmian w systemie rozgrywek.

Informację o planowanych zmianach zamieścił „The Times”. Chodzi o tzw. system szwajcarski, który miałby obowiązywać od sezonu 2024/25.

Podstawową zmianą byłoby powiększenie Ligi Mistrzów z 32 do 36 zespołów. W systemie szwajcarskim w sześciozespołowych grupach kluby rozegrałby 10 spotkań – każdy z każdym, u siebie i na wyjeździe. Punkty z tych meczów liczyłby się w dużej tabeli, z której najlepsze 16 drużyn przechodziłoby do fazy pucharowej, gdzie ostatni grałby z pierwszym, drugi z przedostatnim itd. Natomiast zespoły, które zajęłyby miejsca od 17. do 24. w dużej tabeli, grałby dalej w Lidze Europy.

Według doniesień medialnych zwolennikiem takiej zmiany są największe, europejskie kluby, ale także prezydent UEFA Aleksander Ceferin. 

„The Times” cytuje Przewodniczącego European Leagues Larsa-Christera Olsson, który uważa, że system szwajcarski byłby bardziej akceptowalny niż proponowany wcześniej podział na cztery grupy po osiem drużyn.

– Nowa propozycja jest dużo bardziej realistyczna. Teraz ważne będzie to, by chronić też pozostałe kluby. By nie doprowadzić do zbyt dużej dysproporcji w rozdysponowywaniu pieniędzy między Ligą Mistrzów, Ligą Europy i trzecim pucharem, czyli Conference League, który rusza od przyszłego sezonu – powiedział Olsson.

***

Przeczytaj także:

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.