Rogale od Kolejorza znów powędrowały w świat (WIDEO)

11 listopada, czyli w święto niepodległości oraz imieniny świętego Marcina, poznaniacy oraz Wielkopolanie zajadają się pysznymi rogalami świętomarcińskimi. Za pośrednictwem Lecha Poznań słodkie niespodzianki ponownie ruszyły w podróż po kraju i Europie. Za kilka miesięcy Kolejorz będzie świętować setne urodziny, więc tym razem obdarowani zostali m.in. wszyscy piłkarze, którzy uczestniczyli 33 lata temu w dwumeczu ze słynną Barceloną.

To były wielkie piłkarskie emocje. W drugiej rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów lechici trafili na FC Barcelona. W pierwszym starciu w Katalonii zremisowali 1:1, co było ogromną sensacją. 9 listopada stadion przy Bułgarskiej w Poznaniu wypełniony był do granic możliwości – szacunki mówią o tym, że na trybunach było wówczas około 40 tysięcy kibiców. Gospodarze znów stawili czoła przeciwnikowi, prowadzili 1:0, ale po 120 minutach był bezbramkowy remis, po którym sędzia zarządził rzuty karne. W nich jeden strzał dzielił Kolejorza od sprawienia gigantycznej niespodzianki, ale ostatecznie Barcelona wybroniła się, awansowała do ćwierćfinału, a potem sięgnęła po trofeum. Do dzisiaj wyrównana konfrontacja z tak utytułowanym klubem wspominana jest przez fanów z łezką w oku.

W ostatnich dniach do piłkarzy, którzy byli bohaterami tamtych wydarzeń, trafiły słodkie niespodzianki – rogale świętomarcińskie przygotowane tradycyjnie przez Cukiernię Koperski. Do tych, którzy mieszkają w Poznaniu i okolicach, pojechaliśmy osobiście. Natomiast do tych, którzy mieszkają nieco dalej, wysłaliśmy paczki kurierskie. W ten sposób trafiły m.in. do Konstancina, gdzie mieszka ówczesny trener Lecha Henryk Apostel, a także do Francji, gdzie stacjonują od wielu lat Piotr Romke i Marian Głombiowski, czy też Szwecji, gdzie żyje Jerzy Kruszczyński. – Bardzo dziękuję za pamięć, to bardzo wzruszające, że rodzina Kolejorza wciąż o nas pamięta. Widać, że historia dla takiego klubu, jak Lech to ważna sprawa – mówi były obrońca Andrzej Słowakiewicz, który mieszka w Lubinie.

W Poznaniu rogale są produkowane w ogromnych ilościach, bo na długo przed 11 listopada są już wyczekiwane przez mieszkańców. W 2008 roku nazwa „rogal świętomarciński” została wpisana do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej. Dlatego, żeby je sprzedawać, trzeba posiadać specjalny certyfikat, który wydaje cech cukierników i piekarzy w stolicy Wielkopolski.

– Rok temu, kiedy graliśmy w Lidze Europy, naszego przysmaku regionalnego mogli spróbować pracownicy Rangers FC, na czele z trenerem Stevenem Gerrardem. Teraz rogale znów powędrowały w świat, bo jako klub staramy się pielęgnować piękną lokalną tradycję i wszędzie, gdzie gramy w okolicach 11 listopada, częstować rogalami. W tym roku ze względu na nadchodzące stulecie nie zapomnieliśmy również o tych, którzy dołożyli swoją cegiełkę do sukcesów klubu – przyznaje Szymon Goc z działu marketingu wizerunkowego Lecha Poznań.

W sobotę przed meczem z Górnikiem Łęczna (1:1) między kapitanami doszło nie tylko do tradycyjnej wymiany proporczyków. Mikael Ishak wręczył również paczkę rogali, a w zamian od Macieja Gostomskiego otrzymał lubelskie cebularze. Z kolei w niedzielny wieczór gościem programu Liga+ Extra w stacji telewizyjnej Canal+ był skrzydłowy Lecha, Jakub Kamiński, który częstował rogalami prowadzących.

Źródło: Biuro Prasowe Lecha Poznań

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.