Rozgrywki ligowe zawieszone. Co w przypadku, gdy runda wiosenna nie dojdzie do skutku?

PZPN podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich rozgrywek w Polsce do 29 marca. Słychać coraz więcej głosów, że runda wiosenna, szczególnie w niższych ligach może w ogóle nie zostać rozegrana. Co w takim przypadku? Jak będą wyglądać sprawy awansów i spadków.

W przypadku niedokończenia rozgrywek wiążąca będzie aktualna tabela, tak w krótkim zdaniu można przedstawić co się w stanie w sytuacji, gdy runda wiosenna nie dojdzie do skutku lub zostanie, w którymś momencie przerwana. PZPN w swojej uchwale nadzwyczajnej szczegółowo opisał zasady awansów, spadków czy meczów barażowych.

Poniżej najważniejsze, moim zdaniem, punkty z uchwały PZPN dotyczące rozgrywek ligowych.

1) Jako kolejność drużyn w końcowej tabeli rozgrywek sezonu 2019/2020 przyjmuje się kolejność drużyn w tabeli po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek.

2) Za ostatnią rozegraną kolejkę rozgrywek przyjmuję się tę, w ramach której zostały rozegrane wszystkie zaplanowane mecze lub w sytuacji nierozegrania pojedynczych meczów zostały one zweryfikowane, zgodnie z postanowieniami regulaminów rozgrywek lub Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.

3) W przypadku, gdy regulamin danych rozgrywek przewiduje rozegranie meczów barażowych o awans do rozgrywek wyższej klasy rozgrywkowej w sezonie 2020/2021, awans do tej klasy uzyskają:

a) w sytuacji, gdy mecze barażowe miały być rozgrywane pomiędzy klubami tej samej klasy, klub/y zajmujący najwyższe miejsce w końcowej tabeli rozgrywek spośród klubów uprawnionych do udziału w meczach barażowych, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach klasy wyższej w sezonie 2020/2021;

b) w sytuacji, gdy mecze barażowe miały być rozgrywane pomiędzy klubami różnych klas, klub/y wyższej klasy rozgrywkowej, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach klasy wyższej w sezonie 2020/2021.

4) W sytuacji, gdy kluby o których mowa w pkt 3 nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach klasy wyższej w sezonie 2020/2021, zastosowanie będą miały odpowiednie postanowienia Uchwały nr XII/183 z dnia 6 grudnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zasad uzupełniania klas rozgrywkowych.

Upoważnia się Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej do zastosowania innych zasad niż wymienione w ust. 2 pkt 3 w prowadzonych przez siebie rozgrywkach.

******

Czekamy wszyscy z niecierpliwością na rozwój sytuacji, ale nie wydaje mi się, aby kluby z moich ulubionych niższych lig wyszły wiosną na boiska, aby rozegrać ligowe spotkania. Obym się mylił…

Grzegorz Sawicki

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.