Światowy Dzień Cukrzycy z PZPN i Fundacją dla Dzieci z Cukrzycą

14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy. Choroba ta dotyka nawet osoby, które przywiązują dużą wagę do zdrowego stylu życia. Aż trzy miliony Polaków ma cukrzycę, a jeden milion z tej grupy jeszcze nie wie, że choruje! Dlatego tak ważna jest profilaktyka i badania kontrolujące poziom cukru we krwi.

– Cukrzyca to epidemia naszych czasów. To, co powiem, może wydać się trywialne, ale taka jest prawda. Nie kochamy siebie. W codziennym pędzie zapominamy o tym, że o swoje zdrowie trzeba dbać. Dbać codziennie. To prawda, że ryzyko zachorowania podnoszą predyspozycje genetyczne, jednak u większości osób choroba rozwija się w wyniku nieodpowiedniego stylu życia – mówi Dagmara Staniszewska, Prezes Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą.

Co predysponuje do rozwoju cukrzycy typu 2?

– uwarunkowania genetyczne (cukrzyca w rodzinie);

– wiek powyżej 45 r. ż.;

– choroby serca i układu krwionośnego;

– BMI powyżej 25;

– otyłość brzuszna;

– nieprawidłowa dieta;

– brak aktywności fizycznej;

– zmęczenie;

– brak snu;

– stres.

– Jednym z celów Polskiego Związku Piłki Nożnej, jako organizacji zajmującej się sportem, są działania związane z profilaktyką zdrowia, szczególnie w zakresie propagowania aktywnego stylu życia. Cukrzyca jest chorobą, która dotyka kilka milionów Polaków. Jako PZPN pragniemy uświadamiać społeczeństwu zagrożenia z nią związane, a także zachęcać do działań prewencyjnych. W czerwcu w Pruszkowie odbyły się oficjalne Mistrzostwa Europy Diabetyków w futsalu, wspieramy również projekt „Słodka Polska”, który jest dowodem na to, że cukrzyca nie musi być przeszkodą w realizowaniu sportowych marzeń. Aktywny tryb życia jest bardzo ważnym elementem terapii leczenia tej choroby i chcemy to podkreślać na każdym kroku – powiedział Łukasz Wachowski, Sekretarz Generalny PZPN.

Prewencja to podstawa!

Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2?

1. Badania kontrolne (pomiar glikemii);

2. Zdrowa dieta:

– dostarczamy do organizmu tylko ODPOWIEDNIĄ ilość kalorii (nie przejadamy się);

– posiłki są zbilansowane (zapewniające odpowiednią ilość węglowodanów, białka i tłuszczu), bogate w błonnik;

– unikamy żywności przetworzonej i o wysokim indeksie glikemicznym (czyli szybko przyswajalnej, podnoszącej poziom cukru we krwi);

3. Aktywność fizyczna

– minimum 150 min./tygodniowo (czyli np. 3 razy w tygodniu poświęcamy min. 50 minut na aktywność fizyczną, np. szybki marsz);

4. Odpoczynek i relaks

– odpoczywaj, głównie na świeżym powietrzu;

– wygospodaruj chwilę dla siebie każdego dnia;

5. Zdrowy sen

– powinien trwać 7-8 godz./doba;

– najlepiej o jednakowych porach i nieprzerwany.

Zastanów się, czy nie jesteś w grupie ryzyka! 17 listopada, podczas meczu Polska – Czechy, możesz bezpłatnie dokonać pomiaru glikemii.

Z cukrzycą wiążą się istotne zagrożenia dla chorych wynikające bezpośrednio z wahań poziomu glikemii. Są one dotkliwsze u osób chorujących na cukrzycę typu 1 – chorobę o podłożu autoimmunologicznym, która ujawnia się najczęściej we wczesnym dzieciństwie. Chorzy narażeni są na nagłe zmiany poziomu cukru we krwi mogące skutkować zmianą samopoczucia, obniżeniem funkcji poznawczych, pogorszeniem stanu zdrowia, prowadzących do utraty przytomności, a nawet życia. Dla chorych życie z cukrzycą oznacza nieustające podejmowanie dziesiątek decyzji terapeutycznych w ciągu doby związanych z kontrolą poziomu glikemii, wyliczaniem i podawaniem insuliny, wyborem i ilością przyjmowanych posiłków, podejmowaniem aktywności fizycznej. 

– W Światowym Dniu Cukrzycy chcemy podkreślić, jak ważną rolę w terapii cukrzycy odgrywa wysiłek fizyczny. Za wzór do naśladowania chcemy pokazać młodych sportowców z cukrzycą, którzy wbrew ograniczeniom wynikającym z choroby, są pełni pasji i determinacji. To dla nich od lat realizujemy projekt „Słodka Polska”, gdzie pod patronatem PZPN skupieni są najlepsi zawodnicy chorujący na cukrzycę typu 1, tworząc reprezentację diabetyków w piłce nożnej. „Słodka Polska” odbywa treningi, zgrupowania, rozgrywa mecze ze zdrowymi rywalami, z sukcesami uczestniczy w turniejach i rozgrywkach krajowych i zagranicznych  – mówi Dagmara Staniszewska.

Reprezentanci „Słodkiej Polski” pokazują, że choroba nie jest przeszkodą w osiąganiu sportowych celów. Mecz po meczu przekonują nas, że mimo trudności, można odnieść sukces na boisku, inspirując innych do podejmowania wyzwań. Nieustannie wzorują się na wyjątkowych piłkarzach, jak Marcin Bułka i Patryk Peda. Obydwaj nie tylko reprezentują kraj na międzynarodowych arenach piłkarskich, są symbolem siły i nieugiętej woli w codziennym pokonywaniu przeszkód, które niestety stawia ta przewlekła choroba.

– Cukrzyca stawia przed sportowcami większe i trudniejsze wyzwania – podkreśla Dagmara Staniszewska.

– Reprezentanci „Słodkiej Polski” są dowodem na to, że można grać, osiągać sukcesy sportowe, cieszyć się miłością do piłki nożnej. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej kontroli choroby, wsparciu społeczności oraz najbliższego otoczenia i niesamowitej pracy trenerów. Im wszystkim bardzo za to dziękuję – dodaje.

Biuro Prasowe PZPN

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.