Największe transfery w historii Ekstraklasy. Który piłkarz był najdroższy?

Piłka nożna to ogromne pieniądze. Środki, o których wielu z nas się nie śniło, wydawane na promocję czy transfery. Nawet gracze w kasynie online, którzy regularnie wygrywają, nie są w stanie wygenerować takich pieniędzy – choć warto próbować, sprawdzając np. najlepsze kasyno z Bitcoinem. Ile kosztowali najdrożsi piłkarze w historii Ekstraklasy? Kto pobił ostatnio transferowy rekord?

Nowy rekordzista

Lista najdroższych transferów nie jest stała – pojawiają się niemal co okienko transferowe nowe, bardzo drogie umowy, które powodują, że lista rekordów transferowych ulega zmianom. W tym okienku aż dwa transfery rozbiły bank, w tym jeden stał się nowym najdroższym transferem w historii ekstraklasy – Jakub Moder został sprzedany za 11 milionów euro. Nową umowę podpisał też Michał Karbownik i tu suma także była na tyle wysoka, że transfer trafił do top 6 najdroższych w historii. Jak obecnie wygląda lista najdroższych transferów polskiej najwyższej rozgrywki piłkarskiej

1. Jakub Moder, z Lecha Poznań do Brighton za 11 mln euro, 2020 rok

Raptem 21-letni zawodnik zabłysnął w eliminacjach do Ligi Europy, a także w ostatnich meczach w PKO Ekstraklasie. Dostał powołanie do reprezentacji Polski i zmienił klub – podpisał umowę z angielskim Brighton, a kwota była rekordowa jak na polskie realia – 11 milionów euro. Moder zagra w fazie grupowej Ligi Europy, do której awansował Lech, bo wedle umowy z angielskim klubem młody napastnik zostanie w Lechu do końca obecnego sezonu na zasadzie wypożyczenia. Jeśli Anglicy będą chcieli w grudniu przejąć Modera, to muszą jeszcze dopłacić. Moder gra w Lechu od sezonu 2016/2017, przedtem występował w Odrze Opole.

2. Radosław Majecki, z Legii Warszawy do AS Monaco za 7 mln euro, 2020 rok

Kolejny milionowy transfer z tego roku. Majecki podpisał kontrakt na pięć lat z AS Monaco, a Legia otrzymała za to 7 mln euro – przed transferem Modera była to przez kilka miesięcy najwyższa kwota w polskim futbolu. Prawdopodobnie jednak polski klub dostanie jeszcze więcej pieniędzy w bonusach, a także jeśli dojdzie do następnego transferu, to AS Monaco zapłaci 10% jego kwoty Legii. Dwudziestoletni Majecki jest bramkarzem o dużym potencjale, ale jeszcze nie pokazał do końca swojej wartości, tym bardziej, że w reprezentacji nie ma szans zagrać. Majecki zaliczył debiut w AS Monaco dopiero we wrześniu, bo pomimo iż transfer został dopięty zimą, to Legia wypożyczała bramkarza do końca sezonu 2019/2020.

3. Jan Bednarek z Lecha Poznań do Southampton za 6 mln euro, 2017 rok

Przez ponad dwa lata to Bednarek był najdroższym piłkarzem sprzedanym z Ekstraklasy. Początkowo nie szło mu najlepiej a Anglii, ale od połowy ubiegłego sezon 23-latek gra całkiem nieźle w różnym ustawieniu i cieszy się zaufaniem trenera. Jest wystawiany w każdym spotkaniu, jedynie opuszczając mecze z racji kontuzji.

4. Michał Karbownik, z Legii Warszawy do Brighton za 5,5 mln euro, 2020 rok

Razem z Moderem w tegorocznym okienku transferowym z polskiej Ekstraklasy do Brighton trafił Michał Karbownik i to także za sporą kwotę. Karbownik grał w stolicy od roku 2015 i jest doceniany za uniwersalność, nie tylko zresztą w Polsce, ale i w Europie – UEFA umieściła go na liście 50 młodych piłkarzy, którzy mogą zabłysnąć w roku 2020 w piłce nożnej.

5. Sebastian Szymański, z Legii Warszawy do Dynamo Moskwy za 5,5 mln euro, 2019 rok

Dość kontrowersyjny transfer, jednak jak się okazało Szymański wybrał dobrze. Młody skrzydłowy świetnie sobie radzi w moskiewskim klubie. Na tyle dobrze, że Jerzy Brzęczek powołał go do reprezentacji Polski i jest obecnie pewniakiem do gry na EURO 2021. Na transferze Legia zarobiła 5,5 mln euro i bonusy. Szymański występował w Legii od 2013 roku.

6. Adrian Mierzejewski, z Polonii Warszawy do Trabzonspor za 5,25 mln euro, 2011 rok

W roku 2011 rekord należał do Mierzejewskiego i przez sześć lat suma 5,25 mln euro była najwyższą, jaką kiedykolwiek zapłacono za piłkarza z Ekstraklasy. Pomocnik Polonii Warszawa już nie gra w Turcji – obecnie występuje w Chinach, w barwach Chongqing Lifan.

A gdzie jest Lewandowski?

Dociekliwi kibice mogą zauważyć brak najlepszego polskiego – a obecnie i na świecie – piłkarza, czyli Roberta Lewandowskiego w tym zestawieniu. Lewandowski aktualnie jest na 9. pozycji najdroższych transferów piłkarskich w historii Ekstraklasy. Przeszedł z Lecha Poznań do Borussi Dortmund za 4,75 mln euro w roku 2010. Wtedy był królem strzelców ekstraklasy. Po czterech latach w Borussi Lewy przeniósł się do Bayernu Monachium na zasadzie wolnego transferu. Obecnie wyceniany jest na 70 mln euro, zatem w dekadę jego wartość poszybowała mocno w górę.

Autor: Mariusz W.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.