fbpx

Norwescy epidemiolodzy: W tym roku nie zostanie rozegrany żaden mecz piłkarski, nawet przy pustych trybunach

Norwescy epidemiolodzy twierdzą, że w tym roku w Norwegii nie zostanie rozegrany żaden mecz piłkarski, nawet przy pustych trybunach, ponieważ ryzyko związane z epidemią koronowirusa jest zbyt duże.

Naukowcy ocenili, że do końca roku nie uda się pokonać pandemii koronawirusa i rozgrywanie spotkań ligowych będzie zbyt niebezpieczne. Dwie najwyższe ligi w Norwegii planują 15 czerwca wznowić rozgrywki, które odbywają się w systemie wiosna – jesień. Straty finansowe miejscowych klubów są tak duże, że ich włodarze nalegają na powrót na boiska.

– To jest sport bardzo kontaktowy, w którym występuje wyjątkowo duże ryzyko zarażenia kropelkowego, a ten wirus właśnie tak się przenosi. Zawodnicy bez przerwy krzyczą, plują i oczyszczają nosy. Przy zmęczeniu rozrzut jest większy, więc nawet bez publiczności na trybunach nie będzie w najbliższych miesiącach możliwości rozgrywania meczów – oceniła profesor chorób zakaźnych Bjoerg Marit Andersen.

– Można założyć, że stadion czy boisko zostaną zdezynfekowane, lecz piłkarze, aby na nim grać, muszą być zdrowi, więc należy ich zbadać przed meczem testami, których wynik nadejdzie już po godzinie, a takich jeszcze nie mamy. Dochodzi częsta dezynfekcja piłki, a gracze powinni biegać w maseczkach i rękawiczkach – podkreślił Andersen, która jest jednym z najważniejszych ekspertów od chorób zakaźnych i walki z epidemiami.

– Stroje zawodników powinny być dezynfekowane tuż przed meczem i najlepiej, aby były jednorazowe, tzn. do zniszczenia tuż po meczu. Na wprowadzenie takich środków potrzeba programu, wielu decyzji, finansów i przede wszystkim czasu, a wtedy już liga powinna kończyć rozgrywki, a nie zaczynać – podsumowała profesor.

Źródło: PAP

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.