Piłkarz-amator: W styczniu nie mogę wrócić do treningów, nie jestem profesjonalistą. Ci co podjęli taką decyzję, też nimi nie są

Na facebookowym profilu Czarnych Pałck, klubu występującego w zielonogórskiej B-klasie i współpracującego z portalem GF, został opublikowany wpis Jakuba Tyliszczaka, jednego z zawodników.

W związku z tzw. „kwarantanną narodową” i nowymi obostrzeniami, które będą obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia (z możliwością przedłużenia), amatorskie zespoły nie mogą rozpocząć w tym czasie przygotowań do rundy wiosennej. Chociaż i w tym przypadku pojawiają się sprzeczne informacje, do czego podczas trwania pandemii koronawirusa zdążyliśmy się przyzwyczaić. Nikt do końca nie wie jak to jest z tym zakazem treningów w klubach z Niższych Lig.

Panowie prezesi NiemiecRyszard i BoniekZibi, czy pojawi się ze strony MZPN/PZPN doprecyzowanie zasad obostrzeń w sporcie na okres 28.12-17.01? Trudno dociec na podstawie rozporządzenia: https://bit.ly/37Ibh24 czy np drużyny amatorskie (ABC/młodzież) mogą w tym czasie normalnie trenować? – pyta na Twitterze redaktor naczelny portalu futmal.pl.

Na facebookowym profilu B-klasowych Czarnych Pałck Jakub Tyliszczak zawodnik-amator, zamieścił emocjonalny wpis o tym co myśli na temat rozporządzeń uderzających w futbol Niższych Lig.

Odkąd zacząłem chodzić, to zacząłem też kopać piłkę. Za dzieciaka prawie każdą wolną chwilę spędzałem z piłką przy nodze. Jak spędzałem wakacje u babci to po śniadaniu wychodziliśmy na dwór i graliśmy prawie cały czas, z przerwą na obiad. Nawet w chowanego graliśmy z piłką, grając w chowanko-kopanko. W szkole najlepszy wf to wtedy, gdy graliśmy w nogę. W podstawówce za boisko służył nam korytarz, a za bramkę materac. Boisko szkolne było asfaltowe, a i tak graliśmy tam tak często jak się dało. Im byłem starszy, tym mniej czasu miałem na grę, ale grałem zawsze kiedy mogłem. W tym roku dołączyłem do zespołu i grałem swoje pierwsze mecze na dużym, trawiastym boisku, mój debiut w B-klasie. Mega mi się to podoba, uwielbiam grać. Od stycznia mieliśmy wrócić do treningów po jesiennej przerwie. Ja nie mogę, bo nie jestem profesjonalistą. Mam wrażenie, że ci co podejmują te decyzje też nimi nie są – pisze Jakub.

Nic dodać, nic ująć.

******

Przypominam treść rozporządzenia dotyczącą sportu amatorskiego.

Prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w PKD w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne:

  • wyłącznie w przypadku sportu zawodowego* lub zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, lub zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy;
     
  • bez udziału publiczności.

Wskazani wyżej zawodnicy, trenerzy i członkowie sztabu szkoleniowego, mogą korzystać usług hotelarskich w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego.

Okoliczności, o których mowa powyżej, potwierdza dokument wystawiony przez podmiot opłacający wynagrodzenie lub stypendium sportowe albo przez odpowiednio międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji, albo polski związek sportowy.

Wymogi sanitarne dla podmiotów uprawnionych do udostępnienia obiektu, organizatorów współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych, wydarzenia sportowego oraz osób w nich uczestniczących pozostają bez zmian.

*Sport zawodowy oznacza uprawianie sportu w taki sposób, w jaki świadczy się pracę lub usługi za wynagrodzeniem, bez względu na to, czy pomiędzy sportowcem zawodowym a odpowiednią organizacją sportową istnieje formalna umowa o pracę czy też nie, w przypadku gdy wynagrodzenie przekracza koszty uczestnictwa i stanowi znaczącą część dochodów dla sportowca. Koszty podróży i zakwaterowania związane z uczestnictwem w zawodach sportowych nie są uważane za wynagrodzenie dla celów niniejszego rozporządzenia.

******

Czytaj też:

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.