Prawo Piłkarskie.pl: Transfer czy ekwiwalent? Zawodnik wolny czy zawodnik związany z klubem?

Portal prawopilkarskie.pl zamieścił publikację, w której porusza temat zmiany barw klubowych w Niższych Ligach. Poniżej, za zgodą autora, zamieszczam cały materiał, który wyjaśnia wiele w kwestii transferów dokonywanych na niższych szczeblach futbolowej drabinki.

Okres wakacyjny to czas zmian przynależności klubowych zawodników oraz podpisywania nowych deklaracji gry amatorów i kontraktów piłkarskich.

W ostatnim czasie dostaję sporo podobnych zapytań dotyczących „transferów” zawodników w okresie wakacyjnym. Niestety przedstawiciele klubów, zawodnicy i rodzice młodych zawodników nie zawsze rozróżniają sytuację prawną zawodnika wolnego od sytuacji prawnej zawodnika związanego z klubem.

Po raz kolejny należy wyjaśnić, że deklaracje gry amatorów podpisane na sezon rozgrywkowy 2021/2022 automatycznie wygasły w dniu 30 czerwca 2022 roku. W związku z tym od 1 lipca 2022 roku zawodnicy, którzy nie podpisali nowych deklaracji na sezon rozgrywkowy 2022/2023 są obecnie (dzisiaj) wolnymi zawodnikami.

Zawodnik wolny to zawodnik, który nie jest aktualnie związany z żadnym klubem piłkarskim podpisaną deklaracją gry amatora, ani kontraktem piłkarskim.

Jeśli więc zawodnik, któremu deklaracja gry amatora wygasła 30 czerwca 2022 roku nie podpisał nowej deklaracji gry amatora jest on aktualnie zawodnikiem wolnym i może związać się z obecnym lub nowym (każdym innym) klubem piłkarskim poprzez podpisanie nowej deklaracji gry amatora lub kontraktu piłkarskiego (w przypadku zawodników, którzy ukończyli 15 rok życia) na sezon rozgrywkowy 2022/2023.

Skoro dzisiaj zawodnik jest zawodnikiem wolnym, a więc nie jest on obecnie związany z żadnym klubem (ostatnia deklaracja gry amatora wygasła 30 czerwca), to w tym przypadku nie ma mowy o żadnym transferze, czyli nie trzeba podpisywać żadnych umów transferowych pomiędzy klubami.

Do zmiany przynależności klubowej zawodnika wolnego wystarczy jedynie podpisanie deklaracji gry amatora w nowym klubie na sezon rozgrywkowy 2022/2023 oraz zapłata ekwiwalentu przez nowy klub poprzedniemu klubowi. Dodatkowo poprzedni klub powinien wydać oświadczenie o wygaśnięciu deklaracji gry amatora i zwolnieniu zawodnika w celu umożliwienia rejestracji zawodnika przez jego nowy klub.

Z transferami mamy do czynienia jedynie w czasie, kiedy zawodnik jest związany z danym klubem piłkarskim albo deklaracją gry amatora albo kontraktem. Przykładowo – jeżeli zawodnik podpisze w dniu dzisiejszym deklarację gry amatora na sezon rozgrywkowy 2022/2023, która będzie obowiązywała do 30 czerwca 2023 roku to zawodnik taki może zostać transferowany np.: w zimowym okienku transferowym (2023) na podstawie umowy transferowej, w której kluby (aktualny klub zawodnika tj.: klub odstępujący oraz nowy klub tj.: klub pozyskujący) ustalą kwotę transferową, która nie jest tym samym co kwota ekwiwalentu (kwota transferowa może być dowolnie ustalona przez klub odstępujący).

Jeśli natomiast taki zawodnik do końca sezonu rozgrywkowego 2022/2023 będzie nadal związany deklaracją gry amatora z tym klubem, to od 1 lipca 2023 roku znów staje się on wolnym zawodnikiem i może zmienić klub jako wolny zawodnik na nowy klub, a nowy klub będzie musiał zapłacić za niego ekwiwalent za okres rejestracji zawodnika w poprzednik klubie, czyli np.: ekwiwalent za okres od dzisiaj (rejestracja zawodnika w obecnym klubie) do 30 czerwca 2023 roku.

Więcej podobnych publikacji znajdziesz TUTAJ

Źródło: prawopilkarskie.pl

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.