Sparta Janowiec Wielkopolski. „Z optymizmem patrzymy w przyszłość, w strukturach drużyn młodzieżowych jest już 140 młodych zawodników”

W kolejnej publikacji z cyklu podsumowań, „słów kilka” od Sparty Janowiec Wielkopolski.

Zespół seniorów Sparty Janowiec Wielkopolski występuje w rozgrywkach czwartej grupy bydgoskiej B-klasy. Rundę jesienną podopieczni Andrzeja Szostaka zakończyli na 9. miejscu z dorobkiem ośmiu punktów i bilansem bramkowym 16:31.

Poniżej przedstawiam wyniki spotkań rozegranych przez Spartę podczas rundy jesiennej:

Promień Szczepanowo (w) 1:0

LZS Jadowniki (d) 5:3

Noteć II Łabiszyn (w) 2:4

Unia II Janikowo (d) 1:5

Iskra Zamość – Rynarzewo (w) 1:1

Akademia Futbolu Brzoza (d) 1:5

LZS Grochowiska Księże (w) 2:3

Olimpia Dąbrowa (d) 2:3

Hutnik Tur (w) 1:1

Sportis SFC II Łochowo (d) 0:6

***

W klubie z Janowca Wielkopolskiego wielką wagę przykłada się do pracy z futbolowymi adeptami. Bramy Sparty są szeroko otwarte już dla czterolatków. Słuchając wypowiedzi działaczy, zadawałem sobie po raz kolejny pytanie: czy aby na pewno jest to B-klasowy klub? Pierwszy wzmianka o szkoleniu młodzieży i klubowych projektach pojawiła się na portalu GF w czerwcu. Link TUTAJ.

W roku 2019, mieliśmy cztery zespoły (senior, trampkarz, młodzik starszy, młodzik młodszy) grające w rozgrywkach. Trener Cezary Danke jesienią z pełnym poparciem zarządu zabrał się za organizację dwóch nowych zespołów juniorów, starszych i młodszych. Jako były prezes świetnie znał potencjalnych zawodników i wykorzystał to bezbłędnie. Na początku 2020 zgłosiliśmy nowe drużyny do rozgrywek. Niestety rozpoczęcie rundy wiosennej pokrzyżował koronawirus. Rząd zakazał treningów na półtora miesiąca – mówi Galaktycznemu działacz Sparty Kamil Skarbiński.

Zarząd postanowił wykorzystać czas i pieniądze zaoszczędzone na braku grania, na stworzenie kolejnych drużyn, tym razem dla dzieci od 4 do 10 lat. Wystąpiliśmy do Ministerstwa Sportu o dotację z programu „Klub”, otrzymaliśmy ją. Ponadto naszą inicjatywę wsparli sympatycy i przedsiębiorcy zrzeszeni w Sparta Biznes Klubie. 18 czerwca zorganizowaliśmy trening otwarty dla dzieci. Okazał się wielkim sukcesem, co pozwoliło zatrudnić trzech nowych trenerów i zgłosić do rozgrywek zespoły żaka i orlika. Dla przedszkolaków k-zpn nie zorganizował ligi ale skrzaty regularnie trenują i grają sparingi. Jest to pierwszy raz w naszej 95-letniej historii gdy prowadzimy szkolenie od przedszkola do seniora. Moim zdaniem jest to największy sukces w historii klubu – zaznacza pan Kamil.

O roku obecnym, z wiadomych powodów, wszyscy z pewnością chcielibyśmy już zapomnieć. W przypadku Sparty Janowiec Wielkopolski był on wyjątkowy, nie tylko z powodu pandemii koronawirusa, o czym opowiedział Galaktycznemu futbolowi Cezary Danke, były prezes klubu. Obecnie szkoleniowiec drużyn młodzieżowych.

Rok 2020 był w pewien sposób wyjątkowy. Początek roku bez zmian, przygotowania do rundy, dużo zajęć i sparingi. I nagle czas pandemii. Na dwa miesiące życie w klubie zamarło. Dobrze, że udało się wrócić na boisko, życie klubowe wróciło do normy. Cieszy fakt, że utrzymaliśmy dwa zespoły juniorskie. Nie będę zaprzeczał, że były trudne momenty w życiu obu drużyn, ale dalej gramy jako junior starszy i junior młodszy – podkreśla trener.

W międzyczasie udało się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Sportu w ramach programu „Klub”, dzięki czemu utworzyliśmy drużyny w najmłodszych kategoriach wiekowych. W sumie w trakcie rekrutacji pojawiło się około 70 młodych adeptów futbolu, z czego 60 zostało z nami i tworzą drużyny skrzata, żaka i orlika – dodaje Cezary Danke.

Ze względu na nowe drużyny musieliśmy pozyskać także nowych trenerów. Do klubu wrócił Marcin Muslewski, dawny, czołowy zawodnik drużyny seniorów, a jako trener prowadził drużyny młodzieżowe a w latach 2008-2010 trener drużyny seniorów. Przygodę rozpoczął były zawodnik naszego klubu, a także m.in. Nielby Wągrowiec Błażej Sztuba. Najmłodszą grupę prowadzi Mateusz Galas, były zawodnik drużyn młodzieżowych naszego klubu, absolwent AWF Poznań. Nasza rodzina trenerska została powiększona. Ten fakt też z pewnością cieszy. Pozostałe drużyny także potwierdziły, że mają ogromny potencjał do gry – trampkarze zajęli czwarte miejsce w swojej lidze, młodzicy starsi drugie, a młodzicy młodsi trzecie. Z optymizmem patrzymy w przyszłość, w strukturach drużyn młodzieżowych jest już 140 młodych zawodników, ale oczywiście przed nikim nie zamykamy naszych drzwi. Rekrutacja cały czas trwa, zachęcamy do spróbowania sił w naszym klubie – podsumowuje szkoleniowiec.

Zachęcam do obserwowania facebookowego profilu Sparty Janowiec Wielkopolski, który jest „mocno żyjącym” fanpage’em. Link znajdziecie TUTAJ.

Foto: W. Woźniak

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.