„Training Compensation”, czyli zagraniczny ekwiwalent za szkolenie zawodników o wartości kilkudziesięciu tysięcy euro, nawet dla klubów Niższych Lig

Dariusz Laszczyk, prowadzący portal Prawopilkarskie.pl, zamieścił kolejny bardzo przydatny materiał. Tym razem tematem jest tzw. „Training Compensation”. Poniżej (za zgodą autora) zamieszczam całość publikacji.

„Training Compensation”, czyli zagraniczny ekwiwalent za szkolenie zawodników o wartości kilkudziesięciu tysięcy euro!

Niewiele osób zarządzających polskimi klubami, szczególnie tymi z niższych lig wie, że oprócz naszego krajowego ekwiwalentu za szkolenie młodych zawodników należą się im również opłaty za szkolenie od klubów zagranicznych. Większość osób ma wiedzę na temat „Solidarity contribution”, czyli opłaty w wysokości 5% kwoty transferowej zawodnika, która jest należna klubom, które szkoliły zawodnika od 12 roku do 23 roku życia.

Drugą opłatą, o której często zapominamy jest „Training Compensation”, czyli „rekompensata za szkolenie” lub „ekwiwalent za szkolenie” nazywany również „ekwiwalentem zagranicznym”. Opłaty z tytułu „Training Compensation” zazwyczaj wynoszą kilkadziesiąt tysięcy EURO, więc warto posiadać wiedzę, kiedy ta opłata się należy i jak ją skutecznie wyegzekwować.

Którym polskim klubom należna jest opłata za szkolenie zawodników Training Compensation?

Jeśli chodzi o „Training Compensation” – jest to rekompensata należna polskim klubom za szkolenie zawodnika od 12 roku życia w przypadku, kiedy zawodnik przechodzi z klubu polskiego do klubu zagranicznego. Rekompensata ta należna jest tylko w dwóch przypadkach.

Po pierwsze Training Compesation należne jest wtedy, gdy zawodnik, który przechodzi z klubu polskiego rejestrowany jest po raz pierwszy jako zawodowiec w klubie zagranicznym. Inaczej mówiąc, rekompensata należy się polskiemu klubowi, kiedy polski zawodnik podpisuje za granicą swój pierwszy zawodowy kontrakt w życiu, czyli gdy we wszystkich polskich klubach miał wcześniej status amatora. W takiej sytuacji do otrzymania opłaty Training Compensation uprawnione są wszystkie polskie kluby proporcjonalnie, które szkoliły zawodnika od 12 roku życia aż do dnia przejścia do klubu zagranicznego.

Drugi przypadek, kiedy należne jest Training Compensation to sytuacja, gdy zawodnik o statusie zawodowca przechodzi do klubu zagranicznego przed końcem sezonu, w którym ukończy 23 rok życia. Inaczej mówiąc, rekompensata ta należna jest, kiedy zawodnik w polskim klubie, z którego przechodzi za granicę podpisany ma już zawodowy kontrakt i po transferze do klubu zagranicznego, w klubie zagranicznym również podpisze kontrakt zawodowy. W takim przypadku klubem uprawnionym do otrzymania Training Compensation jest tylko i wyłącznie klub polski, z którego zawodnik bezpośrednio przechodzi za granicę, a kwota rekompensaty będzie naliczona tylko za okres, w którym ten zawodnik był zarejestrowany w ostatnim klubie polskim.

Czy wiesz, że wysokość Training Compensation (ekwiwalentu za szklenie) za 1 rok szkolenia zawodnika w najlepszych klubach europejskich wynosi aż 90.000 EURO?

Przykładowo 1 rok szkolenia zawodnika w najlepszych drużynach CONMEBOL wyceniono na ryczałtową kwotę 50.000 USD, dla najsłabszych drużyn na 2000 USD. Dla porównania 1 rok szkolenia zawodnika w najlepszych drużynach europejskich (UEFA) wyceniono na ryczałtową kwotę 90.000 EURO, dla najsłabszych drużyn na 10.000 EURO.

Warto wskazać, że polskie kluby zakwalifikowane są w ramach UEFA do 3 (30.000 EURO za rok szkolenia) i 4 (10.000 EURO za rok szkolenia) kategorii pod względem wysokości Training Compensation. Najlepsze kluby europejskie z takich lig jak np.: Anglia, Włochy. Hiszpania czy Niemcy zakwalifikowane są do najwyższej 1 kategorii (90.000 EURO za rok szkolenia).

W polskich realiach obecnie najczęściej zdarza się, że polscy młodzi zawodnicy wyjeżdżają właśnie do takich krajów europejskich jak Anglia czy Włochy. W takich przypadkach mamy więc do czynienia ze zmianą barw klubowych w ramach Unii Europejskiej, co również ma duże znaczenie przy ustalaniu należnej kwoty Training Compensation.

Jak łatwo zauważyć kwoty rekompensaty za szkolenie, czy ekwiwalentu zagranicznego Training Compensation, są dużo większe od kwot polskiego ekwiwalentu. Warto więc pilnować, aby kluby zagraniczne regulowały w sposób prawidłowy należności na rzecz polskich klubów, co może w sposób znaczący wpłynąć na rozwój futbolu w naszym kraju.

Jeśli jesteś osobą zarządzającą klubem piłkarskim i wychowankowie Twojego klubu kontynuują karierę piłkarską za granicą powinieneś już teraz sprawdzić, czy Twój klub jest uprawniony do uzyskania „Training Compensation” !

W celu przeprowadzania audytu lub pomocy w uzyskaniu „Training Compensation” zachęcam do kontaktu – biuro@kancelaria-laszczyk.pl.

****

Wiele podobnych artykułów znajdziesz na stronie www.prawopilkarskie.pl

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.