Wielkopolski ZPN zawiesza rozgrywki od V ligi w dół. „Może dojść do sytuacji, w której sezon zostanie zakończony bez rozegrania części kolejek”

W obliczu zaostrzenia przepisów związanych z pandemią COVID-19, Wielkopolski ZPN został zmuszony do wstrzymania rywalizacji w ligach seniorskich od RED BOX V ligi w dół w okresie od 20 marca do 9 kwietnia. Zgodnie z planem – o ile nie pojawią się niestosowane dotąd obostrzenia – toczyć się będzie rywalizacja w rozgrywkach młodzieżowych – poinformował WZPN.

Władze wielkopolskiego swoją decyzję o zaieszeniu rozgrywek, argumentują brakiem szans na spełnienie określonych wymogów przez ogół klubów.

Odwołane zostają spotkania RED BOX V ligi, RED BOX Klasy Okręgowej, PROTON Klasy A oraz PROTON Klasy B. W przypadku PROEKO IV ligi od wczoraj prowadzone są z klubami konsultacje dotyczące możliwości kontynuacji rozgrywek. Ostateczna decyzja zapadnie w piątek po godzinie 12:00 – czytamy w komunikacie związku.

Uzasadnienie decyzji WZPN


Wielkopolski ZPN podejmując decyzję bierze pod uwagę, że obostrzenia obowiązywać będą do 9 kwietnia. Zgodnie z takim stanem, następna kolejka rozegrana zostanie w weekend 10/11 kwietnia, tak jak przewidziano to w terminarzu.

W przypadku przedłużania obowiązywania obostrzeń, które będą uniemożliwiały normalne prowadzenie rozgrywek, następne kolejki będą przekładane na pozostałe w dyspozycji wolne terminy. Należy mieć przy tym na uwadze, że obecne regulacje piłkarskie zobowiązują do zakończenia sezonu do końca czerwca. Jeśli termin ten nie zostanie zmieniony na szczeblu FIFA/PZPN, a obostrzenia będą przedłużane, może dojść do sytuacji, w której sezon zostanie zakończony bez rozegrania części kolejek. Wielkopolski ZPN będzie jednak czynił wszystko, by ostateczne rozstrzygnięcia zapadły w możliwie najbardziej sprawiedliwy sposób, przy rozegranych w komplecie spotkaniach.

Przypominamy, że zgodnie z przyjętymi przed sezonem 2020/21 przepisami, w przypadku zakończenia sezonu bez rozegrania kompletu spotkań, ale po rozegraniu co najmniej 50% zaplanowanych kolejek, rozgrywki uznaje się za odbyte z zatwierdzeniem tabel. We wszystkich ligach wskazany i wymagany do tego pułap został osiągnięty, a zatem bez względu na dalszy rozwój sytuacji, na pewno po sezonie przeprowadzone zostaną awanse i spadki.

Jedyną możliwością pozwalającą na normalne kontynuowanie sezonu przy obecnym stanie prawnym byłoby spełnienie przez ogół zespołów danej ligi warunków określonych w rozporządzeniu, które dopuściłyby je do rozgrywania spotkań. Z przeprowadzonych już konsultacji indywidualnych jasno wynika jednak, że w praktyce taka sytuacja jest niemożliwa do osiągnięcia. Związek nie ma natomiast prawnych ani tym bardziej moralnych podstaw do narażania któregokolwiek klubu na potencjalne konsekwencje związane z obecnymi przepisami. Prowadzenie treningów w świetle obowiązujących regulacji pozostaje wewnętrzną sprawą klubu, w którą Związek nie może ingerować.

Wielkopolski ZPN nie widzi również możliwości, by swoje spotkania – niejako „awansem” – rozgrywały obecnie zespoły deklarujące spełnianie warunków uczestnictwa w meczach. Brak jest podstawy prawnej, która pozwoliłaby na anulowanie wyników takich pojedynków w skrajnej sytuacji uznania danej kolejki za nierozegraną. Co więcej, mogłoby dojść do sytuacji, w której kluby poniosłyby wówczas niepotrzebne koszty.

W przypadku zmiany przepisów – czy to w zakresie sytuacji związanej z pandemią czy dotyczącej terminów zakończenia sezonu – Wielkopolski ZPN zastrzega sobie prawo modyfikowania zmian.

******

Czytaj też:

Możesz wesprzeć działalność portalu Galaktyczny Futbol stawiając nam wirtualną kawkę. Szczegóły pod linkiem https://tiny.pl/r4k97

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.