List otwarty do Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. „Apelujemy do Pana w imieniu klubów Niższych Lig o podjęcie rozmów z władzami państwowymi”

Galaktyczny Futbol wysłał wiadomość do Polskiego Związku Piłki Nożnej z pytaniem dotyczącym zakazu treningów dla amatorskich zespołów. Jeszcze dalej poszedł klub Nasza Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski zamieszczając list otwarty do Zbigniewa Bońka.

Wczoraj, w niedzielę 31 stycznia, wysłałem email do Polskiego Związki Piłki Nożnej o treści:

Czy prawdą jest, że PZPN prowadzi rozmowy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odnośnie przywrócenia możliwości prowadzenia treningów i rozgrywania meczów sparingowych przez seniorskie drużyny amatorskie?Jeżeli takowe rozmowy nie mają jednak miejsca, czy PZPN zamierza cokolwiek „działać” w tej sprawie i wspomóc kluby z Niższych Lig.

Nie spodziewam się, aby futbolowe władze w Polsce raczyły odpowiedzieć na moje pytania. Swoją ignorancję dla problemów Niższych Lig okazywały już wielokrotnie. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o wojewódzkie związki. Przeglądając strony internetowe ZPN-ów zaledwie na kilku z nich znalazłem wzmiankę informującą o przedłużeniu lockdownu amatorskiego futbolu.

W dniu dzisiejszym władze klubu Nasza Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski postanowiły również odnieść się do „olewania” amatorskiej piłki nożnej w Polsce i wystosowały list otwarty do Zbigniewa Bońka.

LIST OTWARTY DO PREZESA PZPN PANA ZBIGNIEWA BOŃKA

Grodzisk Wlkp. 01.02.2021

Szanowny Pan Prezes PZPN Zbigniew Boniek,

W dniu 29 stycznia opublikował Pan na Twitterze wpis, w którym ogłosił Pan rozpoczęcie piłkarskiej wiosny i życzył Pan wszystkim powodzenia. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że piłkarska wiosna dla naszego klubu, jak również dla setek innych klubów z niższych lig, to na razie pasmo niepowodzeń, u podstaw których leżą niejasne przepisy zakazujące treningów i rozgrywania sparingów klubom amatorskim grającym poniżej III ligi. Istniejący chaos dodatkowo powiększa brak informacji, kiedy i czy w ogóle rozpocznie się piłkarska wiosna w niższych ligach.

Przepisy pozwalają trenować, rozgrywać mecze i turnieje, także na halach, naszym synom i córkom oraz tak zwanym profesjonalistom i zakazują nam dokładnie tej samej działalności tylko  z uwagi na to, że piłkarze naszych klubów nie pobierają wynagrodzenia za grę, są więc z punktu widzenia prawa amatorami.

W myśl łacińskiej sentencji: „Hominum causa omne ius constitutum sit” (Wszelkie prawo powinno być stanowione ze względu na ludzi), niestety jesteśmy przekonani, że w zaistniałej sytuacji nikt nie myśli o dziesiątkach działaczy, którzy poświęcają czas i pracę dla swoich klubów, o setkach piłkarzy, którzy z dumą reprezentują barwy klubów ze swoich miejscowości oraz tysiącach kibiców, dla których kibicowanie swoim lokalnym klubom jest solą piłki nożnej.

Trwanie obecnej sytuacji doprowadzi w krótkim czasie do niepotrzebnych antagonizmów między klubami oraz na linii kluby – związek. Niepewna przyszłość może spowodować także bankructwa klubów, które będą miały problem z utrzymaniem relacji ze sponsorami czy z pozyskaniem dotacji publicznych, wobec braku informacji czy rozgrywki na wiosnę dojdą do skutku.

Dlatego apelujemy do Pana o podjęcie rozmów z władzami państwowymi, których rezultatem będzie jak najszybsze zniesienie zakazu treningów i rozgrywania sparingów dla klubów amatorskich. Jednocześnie chcielibyśmy, aby PZPN wraz z wojewódzkimi związkami wypracował mapę drogową rundy wiosennej określającą najważniejsze terminy. Uporządkowanie tego tematu jest dla nas priorytetem i pozwoli nam przygotować się do rundy wiosennej, a co za tym idzie godnie reprezentować nasze kluby na boisku

Jesteśmy przekonani, że nasz apel znajdzie też poparcie wśród innych klubów z niższych lig nie tylko w Wielkopolsce, ale i w całym kraju.

Z poważaniem!

Klub Sportowy Nasza Dyskobolia Grodzisk Wlkp.

******

Galaktyczny Futbol podpisuje się pod powyższym listem.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

3 odpowiedzi na “List otwarty do Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. „Apelujemy do Pana w imieniu klubów Niższych Lig o podjęcie rozmów z władzami państwowymi””

  1. W pełni popieram sugestie zawarte w liście otwartym do Prezesa PZPN w imieniu LKS”SKALNIAK”Kroczyce
    (ŚL.ZPN Podokręg Sosnowiec kl.A.)
    Adam Lenartowicz – prezes 8

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.