Nie samym futbolem… Puchar Sześciu Narodów: Najstarszy turniej rugby na świecie. To ma być przełomowa edycja!

To najważniejsze międzynarodowe zawody rugby w Europie i najstarszy turniej rugby na świecie. W sobotę startuje kolejna edycja Pucharu Sześciu Narodów w rugby union (pot. rugby). Na nową potęgę na rok przed organizacją mistrzostw świata wyrasta Francja, a tegoroczna edycja przez wielu uznawana jest za tak mocną i ciekawą, jak jeszcze nigdy dotąd. Transmisje na żywo z Pucharu Sześciu Narodów, w tym większość z polskim komentarzem, można oglądać w Polsce wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.

  • Już w sobotę startuje najstarszy turniej rugby na świecie, czyli Puchar Sześciu Narodów, uznawany za najważniejsze międzynarodowe zawody w Europie
  • Tytułu broni Walia, a na faworyta typowani są Francuzi
  • Transmisje na żywo, w tym większość z polskim komentarzem, można przez pięć kolejnych tygodni oglądać na platformie streamingowej Viaplay

To już 23. edycja w nowej formule, a biorąc pod uwagę całą historię rywalizacji – aż 128. 15 meczów, 6 drużyn i 5 tygodni rywalizacji. Od 5 lutego do 19 marca każdy z uczestników Pucharu Sześciu Narodów w rugby rozegra po jednym spotkaniu z każdym z pięciu rywali. Zwycięzca uznawany jest za nieoficjalnego mistrza Europy.

Walia broni tytułu, Francja nową potęgą?

Tytułu broni Walia, ale za faworytów uważani są Francuzi. Wprawdzie Francja poprzednio triumfowała w 2010 roku, ale kraj ten ma być gospodarzem przyszłorocznych mistrzostw świata. Talentów w drużynie nie brakuje, a zainteresowanie francuskich kibiców rośnie. W listopadzie w Jesiennym Pucharze Narodów, Francuzi pokonali 40-25 Nową Zelandię, po raz pierwszy od kilkunastu lat.

Coroczny międzynarodowy turniej z udziałem reprezentacji Anglii, Francji, Irlandii, Szkocji, Walii i Włoch rozgrywany jest od lat 90. XIX wieku. Początkowo grały w nim cztery ekipy, do których w 1910 roku doszli Francuzi, a w 2000 roku – Włosi. W obecnej formule w XXI wieku najczęściej, siedem razy, triumfowali Anglicy, a Włochy i Szkocja jako jedyne zespoły w tym czasie jeszcze nie zdobyły trofeum.

Za każde zwycięstwo w Pucharze Sześciu Narodów są cztery punkty, za remis po dwa. Dodatkowo zdobycie co najmniej czterech przyłożeń w meczu, a także przegrana nie więcej niż ośmioma punktami, premiowane są punktem bonusowym.

Włochy to „drewniana łyżka”

Ten, kto pokona każdego z rywali, zalicza tzw. Wielkiego Szlema i dostaje dodatkowe trzy punkty do turniejowej klasyfikacji. A najsłabszy zespół otrzymuje miano „drewnianej łyżki” – od 2000 roku aż szesnaście razy przyznano je Włochom.

Oprócz rozgrywek seniorskich, na Viaplay.pl można też oglądać Puchar Sześciu Narodów do lat 20. W piątek o 20.55 transmitowane na żywo będą aż trzy mecze 1. kolejki tych rozgrywek: Szkocja – Anglia, Francja – Włochy i Irlandia – Walia.

Puchar Sześciu Narodów (Tydzień 1.) – transmisje na żywo na platformie Viaplay:

SOBOTA, 5 lutego:

15.15 Irlandia – Walia, komentarz w języku angielskim

17.45 Szkocja – Anglia, komentuje Mariusz Liedel

NIEDZIELA, 6 lutego:

16.00 Francja – Włochy, komentuje Andrzej Kopyt

Fot. Christophe Ena/AP/Ritzau Scanpix

Fot. Franck Fife/AFP/Ritzau Scanpix

***

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.