fbpx

Saga z awansem do 2. ligi trwa. Oświadczenie Zarządu Sokoła Ostróda

Sokół Ostróda został zwycięzcą pierwszej grupy III ligi i w przyszłym sezonie będzie występował na drugoligowych boiskach. Z decyzją WMZPN nie zgadza się Legia Warszawa, której rezerwy zajęły trzecie miejsce, mając zaległy mecz właśnie z Sokołem. Stołeczny klub złożył protest, w odpowiedzi Zarząd Sokoła wydał oświadczenie.

Oświadczenie Zarządu Sokoła Ostróda

Zarząd OKS Sokół Ostróda zapoznał się z protestem złożonym do Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej przez zarząd klubu Legia Warszawa S.A. w sprawie decyzji o zakończeniu rozgrywek o mistrzostwo III ligi grupy 1 w sezonie 2019/2020 oraz uznaniu meczu 17 kolejki tychże rozgrywek pomiędzy OKS „Sokół” Ostróda i Legia II Warszawa za nieodbyty. W obliczu zawartych w proteście tez, które naszym zdaniem nie znajdują potwierdzenia w faktach lub prezentują jednostronną ich interpretację, chcemy zabrać głos celem obrony interesów i dobrego imienia naszego klubu.

Odnosząc się merytorycznie do tez zawartych w proteście przedstawiamy stanowisko Klubu.

1) Pierwotnie planowany na dzień 16 listopada 2019 r. mecz 17-tej kolejki rozgrywek o mistrzostwo III ligi grupy pierwszej pomiędzy Sokołem Ostróda a Legią II Warszawa został odwołany na żądanie Legii Warszawa. Oficjalnym powodem była absencja czterech zawodników Legii II z powodu powołania do rozgrywek reprezentacyjnych. Należy zwrócić uwagę, że powołania dotyczyły zawodników, którzy wprawdzie zaliczyli występy w rozgrywkach III ligi, ale od dłuższego czasu uczestniczyli w rozgrywkach ekstraklasy lub byli powoływani do kadry meczowej pierwszego zespołu Legii. I tak:

– Michał Karbownik zagrał 5 meczów w początkowej fazie rozgrywek i w listopadzie grał regularnie w ekstraklasie;

– Maciej Rosołek kilka dni przed planowanym meczem z Sokołem w dniu 9 listopada 2019 r. zagrał w meczu ekstraklasy z Górnikiem Zabrze;

– Cezary Miszta przed meczem z Sokołem zagrał w dwóch meczach w trzeciej lidze, a na wiosnę został wypożyczony do Radomiaka Radom;

– Chris Philipps grał regularnie w trzeciej lidze, ale na wiosnę nie był już zawodnikiem Legii. Legia nie wspomina o nim w swoich pismach i akcjach medialnych.

Tym samym ich absencja nie miała żadnego znaczenia oraz wpływu na funkcjonowanie drugiego zespołu, w którym w 18 kolejkach zagrało 38 piłkarzy, w tym gwiazdy ekstraklasy – Inaki Astiz, Tomasz Jodłowiec, Jarosław Niezgoda, Dominik Nagy, Arvydas Novikovas, William Remy, Paweł Wszołek, Cafú. Ponadto Salvador Agra i Ivan Obradović także występowali przed meczem z Sokołem w Legii II i według naszej najlepszej wiedzy nie uczestniczyli w zgrupowaniach swoich kadr narodowych.

Co więcej Legia II w listopadowej przerwie reprezentacyjnej zagrała sparing z Legionovią Legionowo.

2) Zaproponowany przez Legię Warszawa termin rozegrania spotkania na dzień 27 listopada 2019 był niemożliwy do zaakceptowania ze względu na fakt, że umowa najmu obiektu stadionu miejskiego, zawarta pomiędzy właścicielem stadionu -OCSiR Ostróda i OKS Sokół Ostróda kończyła się w dniu 25.11.2019 r. Od tego terminu zaplanowany i zakontraktowany został remont murawy stadionu. Zarząd OCSiR odmówił przedłużenia terminu obowiązywania umowy. OKS Sokół posiada dokumentację potwierdzającą opisany stan rzeczy.

3) W wyniku konsultacji przeprowadzonych przez dyrektora sportowego OKS Sokół pana Jarosława Kotasa oraz dyrektora Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa, ustalono jednomyślnie nowy termin rozegrania zaległego spotkania na dzień 1 kwietnia 2020. Podkreślamy, że decyzja ta zapadła przy udziale i z pełną akceptacją Legii Warszawa w osobie Pana Dyrektora Jacka Zielińskiego. Obecne medialne wypowiedzi Pana Dyrektora sugerujące nieczystą grę w zakresie terminu meczu ze strony OKS Sokół nie są zgodne ze stanem faktycznym.

4) Sokół Ostróda stoi na stanowisku, że jedyną, sportową metodą wyłonienia zwycięscy ligowych rozgrywek piłkarskich w duchu „fair play” jest rozegranie wszystkich 34 kolejek meczów zaplanowanych w terminarzu. Każde inne rozwiązanie będzie rodzić kontrowersje i roszczenia innych klubów.

5) Jedyną sprawiedliwą formułą jest wznowienie i dokończenie rozgrywek. Na dziś jest to niemożliwe w związku z solidarną decyzją wszystkich wojewódzkich związków w kraju o ich definitywnym zakończeniu oraz ze względów prawnych tj. ciągle obowiązującego zakazu przeprowadzania zawodów sportowych w związku z epidemią. W chwili obecnej nie ma podstaw do prognozowania kiedy te przepisy zostaną zmienione.

6) WMZPN jako ostatni w kraju podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek, tożsamą z decyzjami innych związków wojewódzkich. W tym momencie OKS Sokół bezdyskusyjnie zajmował pierwsze miejsce w klasyfikacji rozgrywek.

7) Ze względu na fakt, że OKS Sokół Ostróda na poziomie III ligi jest klubem półamatorskim, nie jesteśmy w stanie zorganizować kwarantanny zawodników celem zredukowania ryzyka zakażenia pozostałych zawodników, w tym zawodników drużyny przeciwnej. Znaczna grupa zawodników naszego klubu zatrudniona jest w zakładzie produkcyjnym zatrudniającym ponad 1000 pracowników. Ze względu na skalę zatrudnienia należy uznać to przedsiębiorstwo jako podmiot o wysokim ryzyku epidemicznym. W kontekście rozwoju epidemii w dużych zakładach produkcyjnych podjęliśmy decyzję o wyłączeniu tej grupy zawodników z treningów i przygotowań do rozgrywek. Taka sama decyzja zapadła w stosunku do zawodników pochodzących i przebywających obecnie na terenie Górnego Śląska.

8) Biorąc pod uwagę fakt, że Legia Warszawa – co potwierdzają wypowiedzi medialne jej pracowników – w zasadzie nie przerwała cyklu treningowego i obecnie regularnie trenuje, a nasza drużyna przerwała treningi oraz ma utrudnioną możliwość ich wznowienia w najbliższych dniach, to nie widzimy możliwości przygotowania zawodników do intensywnych zawodów w terminie krótszym niż koniec lipca 2020 r. Wcześniejsze obciążenie meczowe z dużym prawdopodobieństwem skutkowałoby ryzykiem wielu groźnych kontuzji. Zarząd OKS Sokół nie podejmie takiego ryzyka. Fakt rażącej dysproporcji pomiędzy możliwościami przygotowania się do zaległego meczu Legii i Sokoła w obecnych okolicznościach jest bezdyskusyjny. Czy w tym kontekście rozegranie tego meczu realizowałoby zasadę „fair play”?

9) Kontrakty zawodników obecnie zgłoszonych do rozgrywek kończą się z dniem 30 czerwca 2020 r. Po ogłoszeniu w dniu 18 maja br. decyzji WMZPN o zakończeniu rozgrywek i tym samym awansie Sokoła do 2 ligi, zarząd klubu wraz ze sztabem szkoleniowym rozpoczął komponowanie składu drużyny pod kątem przyszłego sezonu i rozgrywek na poziomie 2 ligi. Dotyczy to zarówno wzmocnień, jak i nieprzedłużania obecnie obowiązujących kontraktów. Absolutnie prawdopodobna zatem jest sytuacja, w której klub będzie miał trudności w skompletowaniu składu w celu rozegrania zaległego meczu.

10) Zarząd OKS Sokół Ostróda stanowczo protestuje przeciwko presji wywieranej przez Legię Warszawa na OKS Sokół, Zarząd WMZPN oraz PZPN, w tym przy wykorzystaniu mediów, w celu wymuszenia rozegrania zaległego meczu w warunkach trwającej epidemii.

11) Biorąc pod uwagę fakt, że przyczyny nierozegrania meczu pomiędzy OKS Sokół Ostróda a Legia II Warszawa leżą po stronie Legii oraz brak możliwości rozegrania meczu zaległego w kontekście aktualnego stanu epidemii uważamy, że decyzja WMZPN jest jedyną, która mogła być podjęta.

Do chwili obecnej nasz klub nie wypowiadał się oficjalnie w sprawie podjętej przez WMZPN decyzji, tak jak nie zabierał głosu przed jej podjęciem, aby nie być posądzonym o wywieranie presji na decyzję korzystną dla naszego klubu. Pragniemy podkreślić również, że za najważniejsze uważamy zapewnienie bezpieczeństwa zawodników i kibiców w warunkach epidemii. Wraz z ogłoszeniem stanu epidemii wszelkie inne sprawy i cele zostały odsunięte na dalszy plan. Z chwilą wstrzymania rozgrywek działalność klubu została de facto „zamrożona” i stan ten trwa do chwili obecnej. Dopiero od niedawna przywrócono możliwość korzystania z bazy sportowej ostródzkiego OCSiR – a w zasadzie jedynie boiska. W przypadku naszego klubu możliwość skorzystania z siłowni, czy też gabinetu fizjoterapii jest wciąż marzeniem.

W naszym mniemaniu epidemia COVID-19 nie jest w fazie spadkowej i nic nie wskazuje na jej szybkie ustanie. W Ostródzie w dalszym ciągu syreny karetek wyją przez całą dobę, dowożąc zakażonych do wojewódzkiego centrum chorób zakaźnych, które jest zlokalizowane w naszym mieście i jest jedynym szpitalem zakaźnym jednoimiennym w cały województwie. W dalszym ciągu boimy się o zdrowie pracujących w nim naszych żon, mężów, córek i synów. W każdej chwili błąd ludzki lub wadliwy sprzęt może doprowadzić do zakażenia naszych rodzin i rozprzestrzenienia się epidemii. Zapewniamy, że w takich okolicznościach społeczność nie myśli o rozgrywkach piłkarskich.

Nie silimy się na propozycje rozwiązań tej trudnej sytuacji. Zdajemy sobie sprawę, że takich nie ma poza dokończeniem sezonu. Wszyscy widzimy, że jest to niemożliwe w perspektywie kilku miesięcy. Ale należy w jakiś sposób przygotować przyszłość, bo wierzymy, że ta przyszłość będzie lepsza i w tym kontekście przyjmujemy decyzję WMZPN. Nie tak chcieliśmy uzyskać awans, ale także nie zgadzamy się, aby decydował o tym jeden mecz z uprzywilejowanym przeciwnikiem, bo awans to nagroda za cały sezon lub jego część, która została przeprowadzona w równej, sportowej rywalizacji.

Szanujemy naszych rywali i apelujemy, aby odwoływanie się do zasad fair play nie stało w parze z sugestią odpowiedzialności dyscyplinarnej członków Zarządu WMZPN, którą Legia zawarła w swoim proteście, ani w podnoszeniu ustaleń przy zielonym stoliku, zwłaszcza, że to nie nasz klub w nieodległej przeszłości korzystał z uprawnienia grania w lidze w sytuacji braku sportowego utrzymania się w niej.

Wiemy, że ostatnich dniach dzięki Panu Prezesowi Zbigniewowi Bońkowi – wielkiej postaci polskiej i światowej piłki – doprowadzono do rozwiązania trudnej sytuacji interpretacyjnej w grupie IV trzeciej ligi. Uważamy, że jakakolwiek nadzwyczajna zmiana ostatecznej decyzji WMZPN powinna uwzględniać tę decyzję Komisji ds. Nagłych podjętą na wniosek Prezesa PZPN oraz wskazany powyżej stan faktyczny.

Zarząd OKS Sokół Ostróda

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Jedna odpowiedź do “Saga z awansem do 2. ligi trwa. Oświadczenie Zarządu Sokoła Ostróda”

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.