Startują MŚ piłkarek ręcznych z udziałem reprezentacji Polski. Wszystkie mecze turnieju do obejrzenia tylko w Viaplay!

Już w środę rozpoczynają się mistrzostwa świata w piłce ręcznej kobiet z udziałem reprezentacji Polski. Współgospodarzami turnieju są Dania, Norwegia oraz Szwecja. Biało-Czerwone trafiły do grupy F i do rywalizacji przystąpią w czwartek, 30 listopada. Pierwszymi rywalkami polskiego zespołu będą Iranki. Następnie podopieczne trenera Arne Senstada zmierzą się z Japonkami (2 grudnia) i Niemkami (4 grudnia). Awans do kolejnej fazy turnieju wywalczą po trzy najlepsze zespoły z każdej grupy. Wszystkie mecze MŚ do obejrzenia tylko w Viaplay!

Coraz bliżej czołowych ekip

To będzie drugi turniej rangi MŚ, w którym reprezentantki Polski wystąpią pod wodzą norweskiego szkoleniowca Arne Senstada. W 2021 roku w Hiszpanii przeszły pierwszą fazę, a w drugiej zajęły czwarte miejsce w grupie i ostatecznie zostały sklasyfikowane na piętnastej pozycji. Senstad prowadzi polski zespół od czterech lat i przyznać trzeba, że drużyna narodowa przeszła w tym czasie gruntowną przebudowę. Dodatkowo w lutym reprezentacyjną karierę zakończyła podstawowa środkowa rozgrywająca i kapitan, Kinga Achruk. Jeszcze wcześniej Norweg zrezygnował z usług znakomitej lewej rozgrywającej Karoliny Kudłacz-Gloc, która notuje kolejne znakomite występy w Bundeslidze i Lidze Mistrzyń, ale jest konsekwentnie pomijana przez selekcjonera przy powołaniach.

Norweg znacząco odmłodził zespół, postawił na konkretne nazwiska i sam zaznacza, że „najlepsza drużyna nie zawsze jest złożona z najlepszych zawodniczek”. Zapytany o postępy w grze Biało-Czerwonych podkreśla, że wyraźnie podniósł się poziom gry, a on sam rozwinął się jako trener.  – „Jesteśmy zdecydowanie bardziej dojrzałą drużyną. Nie mam problemu, by powiedzieć, że po prostu gramy lepiej niż cztery lata temu i są tego wymierne dowody. Regularnie występujemy na każdej dużej imprezie i wielokrotnie potrafiliśmy nawiązać wyrównaną walkę z faworytkami. To pokazuje, że jesteśmy coraz bliżej czołowych ekip”  – wyjaśnia Senstad.

Tuż przed mistrzostwami Polki rywalizowały towarzysko w Lillehammer z Islandkami (29:23), mistrzyniami Afryki Angolankami (33:30) oraz aktualnymi jeszcze mistrzyniami świata, Norweżkami (25:27). Ciężar gry polskiej kadry opiera się obecnie na doświadczonych: bramkarce Adriannie Płaczek, rozgrywających Monice Kobylińskiej, Aleksandrze Rosiak i Karolinie Kochaniak-Sali oraz kołowej Sylwii Matuszczyk. Wysoką formę w kolejnych meczach potwierdza skrzydłowa Magda Balsam. 

Droga do fazy pucharowej

W turnieju finałowym po raz drugi udział wezmą 32 zespoły. W pierwszej rundzie rywalizacja toczyć się będzie w ośmiu czterozespołowych grupach. Po trzy najlepsze ekipy awansują do drugiej rundy z zaliczeniem wyników bezpośrednich meczów. Zespoły z czwartych miejsc zagrają o Puchar Prezydenta IHF, czyli o pozycje 25-32 w końcowej klasyfikacji. W drugiej fazie utworzone zostaną cztery grupy po sześć drużyn. Każda z nich rozegra po trzy mecze – z rywalkami, z którymi nie rywalizowała we wcześniejszej fazie turnieju. Po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy wywalczą awans do ćwierćfinałów.

Miastami gospodarzami MŚ są duńskie Herning (w tym półfinałów, meczu o brąz oraz finału) i Frederikshavn, norweskie Stavanger i Trondheim oraz szwedzkie Helsingborg i Goeteborg. Turniej rozpocznie się 29 listopada i potrwa do 17 grudnia. Polki trafiły do grupy F i rywalizować będą w Herning z Iranem, Japonią i Niemcami. W kolejnej rundzie trzy najlepsze zespoły z grupy F krzyżują się z trzema najlepszymi zespołami z grupy E, w której rywalizować będą Dania, Rumunia, Serbia oraz Chile. Oznacza to, że w przypadku awansu do drugiej fazy grupowej Biało-Czerwone kontynuować będą zmagania w tej samej hali.

Eksperci, dziennikarze i komentatorzy Viaplay

Studio Viaplay podczas mistrzostw świata prowadzić będzie Justyna Kostyra, a jej gośćmi i ekspertami będą m.in. Joanna Obrusiewicz, Marcin Smolarczyk i Robert Lis. Reprezentacji Polski podczas turnieju towarzyszyli będą Szymon Ratajczak i Tomasz Rosiński, którzy zadbają o najświeższe doniesienia bezpośrednio z Herning. Za komentarz podczas meczów z udziałem Biało-Czerwonych odpowiadać będą Mateusz Juza i Robert Lis. Pozostałe mecze turnieju komentować będą m.in. Piotr Chłystek, Tomasz Górski, Piotr Dębowski, Krzysztof Bandych, Grzegorz Chodkowski, Jan Korczak-Mleczko i Tomasz Brzozowski.

„Piłka ręczna to niezwykle dynamiczna i widowiskowa dyscyplina sportu, która ma w Polsce oddane grono sympatyków. Liczymy, że nasza reprezentacja nawiąże w tym roku do znakomitych wyników z lat 2013 i 2015, kiedy Biało-Czerwone znalazły się w gronie czterech najlepszych drużyn świata. Nie będzie o to łatwo, ale wtedy również niewielu liczyło, że taki sukces jest możliwy. Piękno sportu w dużej mierze polega właśnie na jego nieprzewidywalności. Widzowie Viaplay mogą być pewni, że nasz zespół ekspertów, dziennikarzy i komentatorów zapewni najwyższy poziom relacji i analiz zarówno podczas meczów z udziałem polskiego zespołu, jak i pozostałych najciekawszych spotkań turnieju”  – dodaje Paweł Wilkowicz, szef redakcji sportowej Viaplay Polska.

Podział na grupy:

A (Goeteborg): Szwecja, Chorwacja, Chiny, Senegal

B (Helsingborg): Czarnogóra, Węgry, Kamerun, Paragwaj

C (Stavanger): Norwegia, Korea Płd., Grenlandia, Japonia

D (Stavanger): Francja, Słowenia, Angola, Islandia

E (Herning): Dania, Rumunia, Serbia, Chile

F (Herning): Niemcy, Polska, Japonia, Iran

G (Frederikshavn): Brazylia, Hiszpania, Ukraina, Kazachstan

H (Frederikshavn): Holandia, Czechy, Argentyna, Kongo

Mecze reprezentacji Polski (grupa F):

Polska – Iran / 30.11 / godz. 20:30

Polska – Japonia / 02.12 / godz. 20:30

Niemcy – Polska / 04.12 / godz. 20:30

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.