Szykuje się kolejna „rewolucja” w piłce nożnej. Sędziowie będą mogli tłumaczyć kibicom decyzje VAR

Sędziom piłkarskim miało pomóc wprowadzenie systemu VAR, lecz w wielu sytuacjach wciąż nie rozwiązał on kontrowersji. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości pojawi się kolejna zmiana dotycząca pracy arbitrów.

Na spotkaniu, które odbyło się na stadionie Wembley, IFAB (odpowiedzialna za piłkarskie przepisy Międzynarodowa Rada Futbolu) zgodziła się na „komunikację na żywo” sędziów podejmujących decyzje przy pomocy VAR – zarówno na stadionie, jak i za pośrednictwem nadawców. Jak ogłoszono, ta nowinka będzie testowana przez 12 miesięcy w najważniejszych międzynarodowych rozgrywkach.

Komunikacja między sędzią głównym i osobami odpowiedzialnymi za pomoc wideo pozostanie poufna, ale wnioski z ich dyskusji zostaną podane do wiadomości publicznej.

Sędziowie przez mikrofon wyjaśnią publiczności na trybunach i w telewizji decyzje podjęte po konsultacjach z arbitrami odpowiedzialnymi za VAR.

Po raz pierwszy będziemy świadkami tego rozwiązania przy okazji zbliżających się Klubowych Mistrzostw Świata. Turniej zostanie rozegran w Maroku w terminie 1-11 lutego. Kolejną okazją do sprawdzenia tego pomysłu będą mistrzostwa świata kobiet w Australii i Nowej Zelandii, zaplanowane na okres od 20 lipca do 20 sierpnia tego roku.

„Uważamy, że jest to ważne z punktu widzenia przejrzystości, szczególnie dla kibiców na stadionie, którzy w tej chwili nie otrzymują wystarczających informacji o tych decyzjach” – powiedział po spotkaniu IFAB dyrektor wykonawczy Angielskiej Federacji Piłki Nożnej (FA) Mark Bullingham.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.