test

Zarząd Warmińsko-Mazurskiego ZPN wprowadza zmiany w rozgrywkach seniorskich

Władze Warmińsko-Mazurskiego ZPN odbyły konsultacje z klubami odnośnie systemu rozgrywek seniorskich. Zarząd WMZPN przeanalizował wnioski z tych rozmów i podjął decyzje dotyczące zarówno rundy wiosennej obecnego sezonu, jak i następnego.

Najważniejsze kwestie w rozgrywkach seniorskich od rundy wiosennej sezonu 2020/21

W związku ze zbyt małą liczbą sędziów, aby w pełni obsadzić wszystkie mecze A Klasy, apelujemy do klubów A Klasy, aby ustalając terminy meczów w roli gospodarza na daną rundę spróbowały zorganizować 2 lub 3 mecze w niedziele.

Zostaną poczynione starania, aby od od rundy wiosennej dopuścić do rozgrywania wieczornych meczów przy sztucznym oświetleniu na obiektach, gdzie natężenie światła ma mniej niż 500 lux. Szczegóły tego rozwiązania, w tym minimalna wartość natężenia dla poszczególnych klas rozgrywkowych, zostaną wypracowane w najbliższych tygodniach.

Limity młodzieżowców na boisku i drużyn młodzieżowych w klubie pozostają bez zmian.

Limity obcokrajowców spoza UE pozostają bez zmian.

Zostaną poczynione działania zmierzające do zachęcenia większej liczby osób do uczestniczenia w kursach trenerskich, jak również zostaną zintensyfikowane działania szkoleniowe dla obecnych trenerów z naciskiem na praktyczne elementy warsztatu trenerskiego oraz współpracę między klubami. Oprócz szkoleń dla trenerów zostaną wprowadzone również szkolenia dla osób zarządzających klubami.

Zostaną zorganizowane szkolenia dotyczące właściwego wprowadzania zawodników młodzieżowych (trampkarz starszy, junior młodszy, junior) do piłki seniorskiej.

Najważniejsze kwestie w rozgrywkach seniorskich od sezonu 2021/22

Liczba drużyn w forBET IV Lidze i Klasie Okręgowej pozostanie bez zmian, tj. jedna 16-drużynowa grupa w forBET IV Lidze (w obecnym sezonie mamy przejściowo 18 drużyn) oraz 2 grupy po 16 drużyn w Klasie Okręgowej. Zwiększona zostanie natomiast liczba drużyn w A Klasie. Do tej pory mieliśmy cztery grupy po 12 drużyn (w obecnym sezonie mamy przejściowo po 13 drużyn). Liczba grup pozostanie bez zmian, ale liczbę drużyn w 2, 3 i 4 grupie A Klasy zwiększymy do 14, aby zapewnić większą liczbę meczów. Natomiast w 1 grupie ze względu na duże odległości pozostanie 12 drużyn. Ponadto wiosną zostaną podjęte działania w kierunku zwiększenia liczby drużyn w B Klasie od sezonu 2021/22.

Zostaną poczynione działania w celu zorganizowania od sezonu 2021/22 ligi na orlikach z myślą głównie o tych miejscowościach, w których jest za mało ludzi, żeby stworzyć drużynę 11-osobową. Liga będzie rozgrywana w kategorii open tak, jak wszystkie rozgrywki seniorskie, tj. od 16-go roku życia, bez górnego limitu wiekowego. Robocza nazwa, to “C Klasa”. Wiosną pomysł zostanie doprecyzowany i szczegółowo skonsultowany ze środowiskiem piłkarskim naszego regionu, aby mógł być wdrożony od sezonu 2021/22.

Zostaną poczynione działania w celu zorganizowania od sezonu 2021/22 ligi Old Boy’s na orlikach. Liga będzie rozgrywana w kategorii 40+. Wiosną pomysł zostanie doprecyzowany i szczegółowo skonsultowany ze środowiskiem piłkarskim naszego regionu, aby mógł być wdrożony od sezonu 2021/22.

Aby uatrakcyjnić rozgrywki Wojewódzkiego Pucharu Polski od sezonu 2021/22 drużyny III Ligi i forBET IV Ligi będą startować od wcześniejszych rund niż dotychczas. Prawdopodobnie w rundzie wstępnej (pod koniec lipca) zmierzą się zgłoszone drużyny A Klasy, B Klasy i niezrzeszone. W kolejnej rundzie dojdą drużyny forBET IV Ligi i Klasy Okręgowej, a w kolejnej (jeszcze w sierpniu) drużyny III Ligi. Ponadto nie będzie rozstawienia, a liczba koszyków geograficznych będzie mniejsza, co spowoduje, że będzie można wylosować drużynę z trochę dalszej okolicy niż do tej pory i praktycznie z każdej ligi. Wiosną pomysł zostanie doprecyzowany i szczegółowo skonsultowany ze środowiskiem piłkarskim naszego regionu, aby mógł być wdrożony od sezonu 2021/22.

Zostaną poczynione działania, aby w przerwie zimowej sezonu 2021/22 zorganizować rozgrywki zarówno dla drużyn, które w tym czasie są zainteresowane graniem na hali, jak i drużyn, które chcą grać na pełnowymiarowych otwartych boiskach, bo tu zdania podczas konsultacji były mocno podzielone.

Kluby, które zgłaszały chęć gry zimą na pełnowymiarowych otwartych boiskach to raczej kluby wyższych klas rozgrywkowych, które chcą przepleść zimowe sparingi meczami o stawkę. W związku z czym w styczniu i lutym zostanie rozegrany Zimowy Puchar Województwa, w którym w szczególności będą mogły wziąć udział drużyny III Ligi, forBET IV Ligi i czołowe drużyny Klasy Okręgowej.

Natomiast dla tych drużyn, które zimą chcą pograć na hali, w listopadzie i grudniu zorganizujemy Wojewódzki Puchar Polski w Futsalu, którego zwycięzca będzie nas na początku roku reprezentował na szczeblu centralnym tych rozgrywek. Ponadto spróbujemy utworzyć w naszym województwie rozgrywki II Ligi Futsalu, która mogłaby rozgrywać swoje mecze od połowy listopada do połowy marca.

Źródło: Warmińsko-Mazurski ZPN

Czytaj też:

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.