Marek Papszun: „Zachęcam pana dyrektora do pobiegania w temperaturze minus dziesięciu stopni… Nie grajmy za wszelką cenę”

Marek Papszun, szkoleniowiec Rakowa Częstochowa w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” odniósł się do rozgrywania spotkań ekstraklasy przy kilkunastostopniowym mrozie. „Nie grajmy za wszelką cenę” – mówi trener.

Maciej Wąsowski, dziennikarz „PS” zdradził, że w rozmowie z nim, Dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN Łukasz Wachowski powołał się na zalecenie Komisji Medycznej UEFA, które mówi, że dopiero poniżej minus 15 stopni Celsjusza drużyny mają prawo wnioskować o przełożenie spotkania. Szkoleniowiec Rakowa Częstochowa zareagował dość jednoznacznie na te słowa.

To zachęcam pana dyrektora do pobiegania w temperaturze minus dziesięciu czy minus dwunastu stopni. Nie mówię o graniu w piłkę, tylko o samym bieganiu. Każdy może sobie wyjść i zobaczyć, jak zareaguje jego organizm, mięśnie czy układ oddechowy. To się musi odbić na zdrowiu zawodników – powiedział Marek Papszun.

Marcin Cebula przed wejściem na boisko w meczu z Legią rozgrzewał się przez pół godziny. Grał przez dwadzieścia kilka minut i doszło do uszkodzenia mięśnia. To nie jest spowodowane tym, że on nie był odpowiednio przygotowany do występu. Po prostu u piłkarzy, którzy bazują na szybkości taka aura wpływa na większe zagrożenie kontuzji. Podobnego urazu doznał w sobotę Daniel Bartl. Też chodzi o problem mięśniowy. Temperatura ma kolosalne znaczenie. Nie mówię już o nawierzchni – dodał szkoleniowiec Rakowa.

Wiele boisk będzie po prostu zniszczonych i nie będzie można ich doprowadzić do odpowiedniego stanu w najbliższych tygodniach. System grzewczy na stadionie Legii w pewnym momencie spotkania nie dawał już rady. Z wierzchu nawierzchnia zamarzała, a od spodu od podgrzewania robiło się błoto. To też wpływa na ryzyko kontuzji. Nogi piłkarzy po prostu się rozjeżdżają jak na lodowisku (…) Dlatego mówienie, że niska temperatura nie ma znaczenia dla zawodników jest dla mnie niezrozumiałe – podkreślił Papszun.

Źródło: PS

Czytaj też:

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.