Puchar Narodów Afryki: Algieria nie obroni tytułu, dwa hity w 1/8 finału

Mistrz nie obroni tytułu. W trzecim meczu fazy grupowej, Algieria przegrała 1:3 w Wybrzeżem Kości Słoniowej i zajęła ostatnie miejsce w grupie, kończąc udział w tej edycji Pucharu Narodów Afryki. W startującej w niedzielę 1/8 finału czekają nas dwa hity. W niedzielę o 20.00 Nigeria zagra z Tunezją, a w środę o 17.00 Wybrzeże Kości Słoniowej zmierzy się z Egiptem, z jego gwiazdą Mohamedem Salahem. Oba te mecze i wszystkie pozostałe spotkania Pucharu Narodów Afryki, z polskim komentarzem można oglądać na żywo wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.

  • Poprzedni mistrz Pucharu Narodów Afryki nie obroni tytułu. Po porażce z Wybrzeżem Kości Słoniowej w trzeciej kolejce fazy grupowej, Algieria odpadła z turnieju, zajmując ostatnie miejsce w grupie E
  • Mecze Nigeria – Tunezja (niedziela, 20.00) i Wybrzeże Kości Słoniowej – Egipt (środa, 17.00) to dwa hitowe starcia w 1/8 finału Pucharu Narodów Afryki
  • Wszystkie 52 mecze Pucharu Narodów Afryki w Polsce transmituje platforma streamingowa Viaplay

W innych ciekawych rozstrzygnięciach trzeciej, ostatniej kolejki fazy grupowej, awans wywalczyły m.in. Wyspy Zielonego Przylądka, dzięki remisowi 1:1 z Kamerunem. Teraz we wtorek o 17.00 zagrają z Senegalem, który ma chrapkę na trofeum. Największą sensacją są jednak wyspy Komory, które po wygranej 3:2 z Ghaną awansowały do 1/8 finału, eliminując jednocześnie tę drużynę z turnieju.

„Karzeł Afryki” w 1/8, w starciu Dawida z Goliatem

Komory to jeden z najmniejszych krajów Afryki, członek FIFA od 2005 roku. Reprezentacja afrykańskich wysp zajmuje dopiero 132. miejsce w światowym rankingu FIFA. W poniedziałek o 20.00 zagra z jednym z faworytów turnieju Kamerunem, który jest 50. na świecie. Transmisje meczów Senegal – Wyspy Zielonego Przylądka (wtorek 17.00) i Kamerun – Komory (poniedziałek, 20.00) można oglądać na żywo w Viaplay.

Wilfried Zaha

Niespodzianką jest również świetna postawa 114. w rankingu FIFA Gwinei Równikowej. Po wygranej 1:0 ze Sierra Leone, reprezentacja ta z sześcioma punktami, z drugiego miejsca awansowała z grupy E. Tej samej, w której po przegranej z Wybrzeżem Kości Słoniowej 1:3, ostatnie miejsce z zaledwie punktem w tabeli zajęła Algieria, czyli poprzedni triumfator Pucharu Narodów Afryki. W środę o 20.00 na drodze Gwinei Równikowej do ćwierćfinału stanie Mali, transmisja w Viaplay.

Dwa hity w walce o ćwierćfinał

Już w niedzielę dojdzie do hitowego starcia czwartej z piątą drużyną Afryki. 36. na świecie Nigeria gra z 30. Tunezją. W Pucharze Narodów Afryki w Kamerunie na razie role się odwróciły. Nigeria jako jedyna zdobyła komplet punktów, wygrywając grupę D. Tunezja z grupy F wyszła rzutem na taśmę z trzeciego miejsca, z trzema punktami. Porażka z Gambią 0:1 i utrata gola w doliczonym czasie gry w ostatniej serii gier mogła kosztować Tunezyjczyków odpadnięcie z turnieju. Tak się nie stało, ale ich sytuacja nie jest łatwa. Oprócz rywali, Tunezja zmaga się z koronawirusem. Przed ostatnim meczem grupowym, w zespole było tylko 16 zdrowych i aż 12 zakażonych zawodników.

A kolejny hit w środę o 17.00. Wybrzeże Kości Słoniowej czy Egipt ze swoją gwiazdą Mohamedem Salahem? To ekipy TOP10 Strefy CAF. W rankingu FIFA Egipt jest 45., a WKS 56. W fazie grupowej Wybrzeże Kości Słoniowej z siedmioma punktami wygrało grupę E. Egipt był drugi w grupie D, gromadząc sześć punktów. Spotkanie to wyrasta więc na najciekawsze starcie 1/8 finału.

Mohamed Salah

O awansie do ćwierćfinału Pucharu Narodów Afryki zadecyduje jeden mecz. W przypadku remisu będzie rozgrywana dogrywka i ewentualnie konkurs rzutów karnych. Wszystkie mecze Pucharu Narodów Afryki można oglądać na żywo na platformie streamingowej Viaplay.

Puchar Narodów Afryki 2022 – transmisje na żywo na platformie Viaplay
(23-26 stycznia) – 1/8 finału:

NIEDZIELA, 23 stycznia:

17:00 Burkina Faso – Gabon, komentuje Marcin Borzęcki

20:00 Nigeria – Tunezja, komentują Mariusz Hawryszczuk i Michał Borkowski

PONIEDZIAŁEK, 24 stycznia:

17:00 Gwinea – Gambia, komentują Piotr Domagała i Maciej Nędzi

20:00 Kamerun – Komory, komentują Szymon Ratajczak i Marcin Kupczak

WTOREK, 25 stycznia:

17:00 Senegal – Wyspy Zielonego Przylądka, komentują Dawid Król i Marcin Kupczak

20:00 Maroko – Malawi, komentuje Mariusz Hawryszczuk i Dominik Piechota

ŚRODA, 26 stycznia:

17:00 Wybrzeże Kości Słoniowej – Egipt, komentują Marcin Borzęcki i Michał Borkowski

20:00 Mali – Gwinea Równikowa, komentuje Szymon Ratajczak

***

fot. Scanpix/Viaplay

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.