Włoska technologia wprowadzi piłkarzy Lechii Gdańsk na wyższy poziom. Klub podpisał współpracę z K-Sport

Lechia Gdańsk jako pierwszy polski klub na taką skalę będzie używać certyfikowanego przez FIFA systemu GPS, który analizuje parametry kinematyczne i obciążenia treningowe zawodników. Klub podpisał umowę z włoskim K-Sport, z którego innowacyjnych technologii korzysta już 50% drużyn zawodowych z Italii, takich jak Napoli czy Fiorentina. Do Gdańska trafiło 120 zestawów innowacyjnych kamizelek GPS.

Rewolucyjna technologia czujnika K-AI Wearable Sensor Fusion dla sportowców wykorzystuje jednocześnie dane z 4 satelit (GPS + Glonass + BeiDou + Galileo), technologię UWB (Ultra-wideband), a sam czujnik wyposażony jest w akcelerometr, żyroskop i magnetometr. To jedyny na świecie tak skonstruowany czujnik o częstotliwości zbierania danych na poziomie 50Hz, umożliwiający najprecyzyjniejszy pomiar parametrów kinematycznych i fizjologicznych zawodników piłki nożnej.

– To kolejny ważny moment dla rozwoju klubu. Po podpisaniu umowy współpracy z AWFiS Gdańsk, przyszedł czas na rozpoczęcie współpracy z włoską firmą K-Sport. Mamy szczególnie na względzie bardzo wysokie standardy i jakość pracy – podkreśla Prezes Zarządu Lechii Gdańsk Paweł Żelem.  – Podjęcie działań na tak szeroką skalę to również ogromny krok do przodu dla Akademii Lechii Gdańsk. 120 nadajników GPS pozwala nam mówić o rozwiązaniu systemowym dla całego klubu, w którym zdecydowana większość zawodników będzie objęta specjalistycznym monitoringiem. Obranie takiego kierunku, będzie plasowało nas bardzo wysoko na tle innych drużyn.

O skali i wadze tego przedsięwzięcia mówi również Założyciel i Dyrektor Generalny K-Sport.

– Jesteśmy bardzo dumni z rozpoczęcia tej ważnej współpracy z Lechią Gdańsk. W połączeniu z Akademią Piłkarską Lechii to największy projekt, jaki będziemy realizować w tej części Europy. W tak dynamicznie rozwijającym się sektorze innowacyjnych rozwiązań i nowych technologii wspomagających proces treningowy, kontrola szczegółów staje się decydująca dla uzyskania odpowiednich wyników sportowych. Pracując przez wiele lat na całym świecie, uważamy, że gromadzenie danych i ich optymalna analiza coraz bardziej uwidacznia różnicę w tempie i jakości rozwoju zawodników poszczególnych Akademii Piłkarskich – zaznacza Mirko Marcolini, Założyciel i Dyrektor Generalny K-Sport.

Mniej urazów, lepsze wyniki

Zawodnicy Akademii LG przeszli już specjalistyczne badania wstępne na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Monitorowani piłkarze nowych urządzeń od K-Sport używają już podczas treningów i meczów. Dzięki zbieraniu i analizie danych, sztaby szkoleniowe Akademii Piłkarskiej Lechii oraz drużyny seniorów będą mogły kontrolować codzienne obciążenia, aby zoptymalizować proces treningowy oraz zapobiegać urazom.

– Aplikując odpowiednie metody analityczne w oparciu o zebrane dane, będziemy mieć możliwość przeciwdziałać przeciążeniom w sposób systemowy, wykorzystując do tego m.in. parametry opisujące akcje o wysokiej intensywności, czy HMLD (High Metabolic Load Distance). To kluczowy obszar pod kątem rozwoju naszych utalentowanych zawodników, przede wszystkim ze względu na indywidualne tempo dorastania każdego młodego organizmu – wskazuje Paweł Wolański Dyrektor Akademii Lechii Gdańsk.  – Mając dostęp do wysokospecjalistycznych danych jesteśmy w stanie lepiej i precyzyjnie zaplanować pracę. Rzetelność, dokładność i powtarzalność rejestrowanych parametrów w różnych warunkach, którą oferuje K-Sport, jest kluczowa.

Technologia wyłowi perełki

Nowe urządzenia pokazują m.in. częstotliwość skurczów serca (HR), w tym zmienność rytmu zatokowego serca (HRV). Dodatkowo pierwsza drużyna została wyposażona w inteligentne kamizelki z wbudowanymi czujnikami rejestrującymi HR oraz sygnał EKG.
Zakres rejestrowanych parametrów pozwala na precyzyjną ocenę m.in. gotowości organizmu do wykonania maksymalnej pracy czy kosztu energetycznego, jaki każdy zawodnik ponosi w trakcie intensywnych wysiłków.

Co ważne, dane zbierane w Akademii będą odbywały się za pomocą identycznych czujników, jak w pierwszej drużynie. Wyposaży to główny sztab Lechii Gdańsk w pełną wiedzę na temat najbardziej uzdolnionych młodych piłkarzy.

Poza tym uzyskanie informacji o eksplozywności zawodnika, prędkości maksymalnej, liczbie sprintów czy dystansie pokonywanego na minutę gry, wprowadzą proces selekcji na wyższy poziom oraz pozwolą na lepsze profilowanie zawodników pod kątem ich predyspozycji i wymagań motorycznych oczekiwanych na danej pozycji na boisku.

Kosmos i sport

Z technologii od K-Sport korzystają już sztaby szkoleniowe na całym świecie. Z firmą współpracuje ponad 50% włoskich drużyn zawodowych, w tym Napoli, Fiorentina czy Włoska Reprezentacja Narodowa Kobiet. Z nadajników korzystały również Reprezentacje Argentyny, Arabii Saudyjskiej, Chin czy takie kluby jak Olympique Marsylia, Olympique Lyon, Inter Miami, River Plate oraz Guangzhou Evergrande.

Przy tworzeniu nowoczesnych technologicznych rozwiązań K-Sport współpracuje z Monachijskim Uniwersytetem Technicznym, który w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych jest jednym z liderów w Europie oraz znalazł się na liście 50 najlepszych uczelni na świecie w 2021 roku (QS World University Rankings).

K-Sport opracowała również najnowocześniejszą „inteligentną kamizelkę”, która będzie wykorzystywana przez włoskich członków załogi misji kosmicznych Virgin Galactics do analizy danych biometrycznych oraz odpowiedzi fizjologicznej organizmu na warunki zewnętrzne i podejmowaną aktywność fizyczną kosmonautów. Kolejnym etapem będzie zastosowanie jej w profesjonalnym sporcie.

Źródło i foto: Biuro Prasowe Lechii Gdańsk

***

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.