Puchar Zatoki Perskiej w Iraku startuje 6 stycznia

6 stycznia w Iraku rozpocznie się piłkarski Puchar Zatoki Perskiej. Jest to edycja, która pierwotnie miała się odbyć na przełomie 2021/2022. Została przełożona z powodu zatłoczonego kalendarza piłkarskiego.

Udział w turnieju, oprócz gospodarzy, wezmą Bahrajn, Kuwejt, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Oman i Jemen. W rozgrywkach uczestniczą reprezentacje krajów leżących nad Zatoką Perską. Jedyny wyjątek stanowi Jemen. Z kolei nigdy w turnieju nie zagrał Iran.

Puchar rozgrywany jest nieregularnie, ale najczęściej co dwa lata. Pierwszy turniej z tego cyklu rozegrany został w Bahrajnie 1970 roku a jego zwycięzcą został Kuwejt. Reprezentacja tego kraju to 10-krotny triumfator Pucharu Zatoki Perskiej. Obecnie tytuł mistrzowski należy do Bahrajnu, który cztery lata temu w katarskiej Dausze pokonał Arabią Saudyjską.

Tegoroczny puchar zostanie rozegrany w Basrze – drugim co do wielkości mieście w Iraku. Metropolię zamieszkuje około 2,6 mln ludzi. Rywalizacja toczyć się będzie na dwóch stadionach: Basra International Stadium oraz Al-Minaa Olympic Stadium. W meczu otwarcia, który rozegrany zostanie 6 stycznia gospodarz turnieju Irak podejmie Oman. Finał zaplanowano na 19 stycznia.

Czesław Michniewicz Fortuna 1 Liga Jagiellonia Białystok Lech Poznań Legia Warszawa PKO BP Ekstraklasa platforma Viaplay PZPN Raków Częstochowa reprezentacja Polski Robert Lewandowski transfery Wieczysta Kraków