Mundial w Katarze to wielki eksperyment na ludzkim organizmie

Mundial w Katarze ze względu na wysoką temperaturę i wilgotność odbywa się w warunkach zagrażających zdrowiu piłkarzy.

Profesor Jan Chmura, doradca selekcjonera Czesława Michniewicza w zakresie przygotowania fizycznego piłkarzy na mistrzostwa, jest bardzo krytyczny wobec FIFA. 

– Trudno mówić o jakimś wzorcowym przygotowaniu do największej imprezy piłkarskiej na świecie, gdy FIFA nie daje możliwości zawodnikom na regenerację. Organizmy piłkarzy po rozegraniu połowy sezonu klubowego są przeciążone. Wielu zawodników ma w nogach ponad 20 spotkań – uważa w rozmowie ze Sport.pl Chmura, który reprezentuje Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

– W pierwszej kolejności konieczna jest regeneracja. Różny jest poziom zmęczenia, wyczerpania. Najpierw organizmy piłkarzy trzeba doprowadzić do pełnej wydolności fizycznej, by można było nałożyć nowe obciążenia. Nie dziwię się, że sztaby szkoleniowe poszczególnych reprezentacji są totalnie oburzone wyborem terminu i miejsca rozegrania mundialu – dodaje Chmura.

– Nie da się z marszu odpowiedzialnie przygotować piłkarzy do takiego turnieju. To wielki eksperyment na żywym organizmie – wskazuje. 

Podobne zdanie ma dr n. med. Remigiusz Rzepka, który pracował z reprezentacją Polski jako trener przygotowania fizycznego.

– Nadchodzący mundial to spore wyzwanie. Brałem udział w przygotowaniach piłkarzy naszej reprezentacji do Euro 2012, Euro 2016 i mistrzostw świata w 2018 roku. W żadnym z tych przypadków nie spotkaliśmy z takimi okolicznościami. Biorąc to wszystko pod uwagę, myślę, że nie możemy mówić o większych przygotowaniach przed zbliżającymi się mistrzostwami świata. Jedyne przygotowania zawodników wynikają z okresów przygotowawczych w ich klubach do aktualnego sezonu oraz indywidualnych zajęć w ostatnich dniach – uważa Rzepka.

– Tuż przed wyjazdem do Kataru miało miejsce zagęszczenie spotkań w wielu rozgrywkach. Piłkarze grali często co trzy-cztery dni. Trzeba rozumieć organizmy, jak są wyeksploatowane w kontekście dużego obciążenia, które je zaraz czeka na mundialu. Zdrowie sportowców trzeba chronić, a nie dopuszczać do zagrożenia. To oczywiście nie jest wina sztabów szkoleniowych, a efekt nie do końca przemyślanej decyzji FIFA – podsumowuje Chmura.

***

Źródło: Sport.pl

Fortuna 1 Liga (478) Legia Warszawa (560) PKO BP Ekstraklasa (1074) reprezentacja Polski (940)

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.