Nowe wytyczne dotyczące przekładania spotkań z powodu ograniczeń związanych z epidemią COVID-19

Ekstraklasa SA wraz ze startem wiosennej części sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy aktualizuje wspólnie z PZPN wytyczne dotyczące przekładania meczów, by zapewnić planową realizację terminarza w okresie kolejnej fali pandemii.

Od startu wiosennej części rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy będą obowiązywać nowe wytyczne dotyczące przekładania spotkań z powodu ograniczeń związanych z epidemią COVID-19. Aktualizacja zasad, obowiązujących na trzech najwyższych poziomach szczebla centralnego rozgrywek, została przyjęta przez Komisję ds. Nagłych PZPN w konsultacji z Ekstraklasą SA. Zgodnie z nowymi wytycznymi obowiązującymi w PKO Bank Polski Ekstraklasie, Fortuna 1. Lidze oraz w eWinner 2. Lidze, mecz może zostać przełożony tylko w czterech przypadkach.

Termin może ulec zmianie w sytuacji, gdy na 24 godziny przed pierwszym gwizdkiem, klub dysponuje tylko 13 lub mniejszą liczbą zawodników zgłoszonych do rozgrywek w obecnym sezonie. Musi to zostać potwierdzone przez zespół PZPN ds. przeciwdziałania negatywnym skutkom epidemii COVID-19 w rozgrywkach piłkarskich, zajmujący się rozstrzyganiem kwestii związanych z ograniczeniami w stanie epidemii. Do limitu zakażonych lub objętych kwarantanną nie wliczają się zawodnicy kontuzjowani oraz zdyskwalifikowani. 

Podstawą do przełożenia meczu może być także brak dostępności bramkarza lub młodzieżowca (w obecnym sezonie urodzeni po 1 stycznia 2000 r.) z ujemnym wynikiem testu, a zgłoszonego do rozgrywek lub występującego w zespole rezerw, lub w przypadku braku rezerw – występującego w najstarszym roczniku juniorskim. Termin spotkania może zostać zmieniony także w razie wydania przez właściwy organ sanitarny decyzji o objęciu kwarantanną całego zespołu. Mecz takiej drużyny zostałby przełożony, jeśli kwarantanna obejmie okres do 48 godzin przed planowanym spotkaniem.

– Mecz będzie musiał zostać rozegrany w wyznaczonym terminie, gdy poza kwarantanną znajduje się co najmniej 13 zawodników zgłoszonych do rozgrywek, w tym jeden młodzieżowiec oraz dodatkowo jeden bramkarz. W trakcie rozmów z PZPN na temat tych wytycznych, opieraliśmy się na doświadczeniach lig europejskich, z których większość trzyma się zasady o dostępności 13 piłkarzy i bramkarza. Stosowanie tych wytycznych, w połączeniu z respektowaniem protokołu medycznego PZPN ma na celu zachowanie ciągłości rozgrywek i ukończenie ich zgodnie z planem. Jednocześnie cały czas aktualne są wymogi stałego raportowania o stanie zdrowia piłkarzy oraz obowiązek testowania niezaszczepionych graczy przed meczami. W przypadku konieczności przełożenia zawodów, nowy termin będzie ustalany przez Ekstraklasę SA niezwłocznie po uzyskaniu stanowiska nadawców oraz po ustaniu przyczyn powodujących przełożenie meczu. Termin spotkania nie może przypadać później niż dwa pełne dni przed startem ostatniej kolejki rozgrywek – wyjaśnia Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy.

Źródło: Biuro Prasowe Ekstraklasy

***

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Miejsce na twoją reklamę

Chcesz zareklamować się na portalu z ogromną ilością wyświetleń? Bardzo dobrze trafiłeś!!! To jest miejsce gdzie w dobry sposób pokażesz swoją firmę.